Твій керівник – корупціонер? Ти зобов’язаний про це повідомити «куди треба»
У майбутньому за повідомлення про корупційне правопорушення у Львівській міській раді виплачуватимуть премію
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/437292/koruptsioneriv.jpg)
Виконавчий комітет затвердив порядок роботи з повідомленнями про корупцію, здійсненими викривачами у ЛМР та її виконавчих органах. Це інструкція, розроблена сектором з питань доброчесності й запобігання корупції. Сектор доброчесності вже четвертий рік функціонує у Львівській міській раді і приймає повідомлення про ті чи інші корупційні діяння, які, на думку заявників, там відбуваються.
Під час обговорення цього питання на виконкомі міський голова Львова Андрій Садовий запропонував доповнити це рішення положенням, яке би визначало преміювання людини, яка повідомить про корупцію у своєму підрозділі.
«Я скільки працюю міським головою, ще не знаю жодного випадку, щоб когось посадили за корупцію, — сказав Андрій Садовий. — Людину злапали на хабарі — то якщо поліція не візьме кошти, то візьме прокуратура. Якщо прокуратура не візьме, то візьме суд. Такий фактаж є. І присутні в цьому залі також про нього знають. Але мовчать про факти корупції. Якби когось посадили років на десять, тоді був би результат. Не садять. Тому людина, яка викриває корупціонера, повинна розуміти — а що вона отримує? Це треба прописати. Тому рішення хороше, але ми з часом підготуємо доповнення до цього рішення, яке би передбачало преміювання осіб, які повідомляють про факти корупції. Від цього буде великий плюс».
Про особливості прийнятого порядку роботи з повідомленнями про корупцію «Високому Замку» розповіла завідувачка сектору з питань доброчесності та запобігання корупції Леся Гудима-Місеюк.
— Пані Лесю, так виглядає, що в майбутньому за повідомлення про корупцію у стінах ЛМР видаватимуть премію?
— При розробці положення ми взяли до уваги норми Закону «Про запобігання корупції» і всі роз’яснення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), це все об’єднали і доповнили. З приводу преміювання потрібне якесь додаткове рішення чи розпорядження, яке би встановлювало таке преміювання. У лютому цього року вийшли роз’яснення НАЗК про механізми заохочення та формування культури повідомлення про корупцію. Там йшлося про підтримку викривачів — інформативно і матеріально. Це роз’яснення НАЗК фактично зобов’язує органи державної влади і місцевого самоврядування створювати такі механізми всередині установи, які, зокрема, включають преміювання працівникам за повідомлення. Тому над цим будемо працювати. Про суму преміювання ще ніяких деталей не обговорювалося. Сума буде визначатися в межах фонду міського бюджету.
Так, з січня 2019 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Закону України „Про запобігання корупції“ щодо викривачів корупції» № 198-IX. Документ надає право на винагороду за повідомлення про корупційний злочин, грошовий розмір якого у 5000 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто від 10 млн грн. Закон передбачає, що винагорода становитиме до 10% суми, на яку було вчинено корупційний злочин, але її точний розмір визначатиме суд після ухвалення обвинувального вироку".
Повідомити про корупційні правопорушення у стінах Львівської міської ради зможе будь-який мешканець. Він матиме статус заявника. Бо є поняття «заявник» і є поняття «викривач». Заявником може бути будь-яка особа. Наприклад, мешканець прийшов за якимись послугами і був свідком корупційних дій, тоді він може повідомити про це. Але він не буде викривачем. Викривачем може бути або працівник виконавчих органів міської ради, або особа, яка надає якісь послуги на замовлення міської ради, або особа, яка проходять певні види навчання у міській раді. Статус викривача дає захист держави — безоплатну юридичну допомогу, захист від звільнення, захист від притягнення до дисциплінарної відповідальності за повідомлення про корупцію.
Куди звертатися людині, якщо хоче повідомити про корупцію? Є спеціальна форма на сайті ЛМР, там можна, зокрема, звертатися і анонімно. Є спеціальна е-скринька ethics@lvivcity.gov.ua на сайті ЛМР, на сторінці сектору із запобігання корупції. Можна звернутися безпосередньо у сектор. Ще є «скринька довіри» — це фізична скринька у приміщенні міськради, де можна залишати повідомлення, в тому числі і анонімні. Повідомлення проходить реєстрацію, попередню перевірку 10−15 днів, а потім, за потреби, ще й службове розслідування.