Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Момент істини для «регіоналів»: пора виходити з-під пресу Банкової

Цього тижня у Верховній Раді можуть утворити нову більшість

Глибоку політичну кризу, яка охопила Україну, можна приборкати і вивести з неї державу мирним шляхом — руками парламенту. Це станеться у тому випадку, якщо протверезілі від владного дурману члени теперішньої більшості порвуть пута, які пов’язують їх з Банковою, перегрупують сили під куполом ВР і разом з опозицією почнуть працювати в ім’я свого народу, а не на благо теперішнього хазяїна з Межигір’я. Організаційні трансформації можуть розпочатися уже у вівторок, 4 лютого, коли стартує четверта сесія Верховної Ради сьомого скликання. За словами одного з активістів Євромайдану Юрія Луценка, у парламенті зібрано (тільки б не наврочити!) достатньо голосів для того, щоб змінити одіозного спікера-«регіонала» Рибака і його заступника-комуніста Калєтніка, утворити нову більшість. А відтак через прийнятий нею Конституційний акт повернутися до Основного закону зразка 2004 року, який збалансує повноваження між президентом і Верховною Радою, надасть законодавчому органу право формувати і контролювати уряд, впливати на генпрокурора, міністра внутрішніх справ. Якісно нова більшість мала би і призначити перевибори президента. З новим керівництвом держави в Україні і світі пов’язують надії на глибинні реформи.

Чи відбудуться такі тектонічні зрушення в українському політикумі, залежить від багатьох обставин. Зокрема, від того, наскільки плідно попрацює зі своїми теперішніми опонентами опозиція. Чимало важить зовнішній чинник. Боячись втратити з-під свого контролю «ялове» українське керівництво, Кремль робить усе, щоб утримати при владі Януковича і підконтрольних йому нардепів. Тиск з Москви має різні форми, зокрема економічну. Українським депутатам-бізнесменам у Білокам’яній дають зрозуміти, як багато вони втратять, якщо надумають піти у «вільне плавання». Тривожний дзвіночок уже почув виробник холодильників і кухонних плит Валентин Ландик, чий товар «заморозили» на російському кордоні. А є ще ті депутати, чиї фірми продукують труби, харчові продукти…

Вся надія на те, що у значної частини депутатів від фракції Партії регіонів нарешті заговорить совість. Ще тиждень тому, за словами колишньої «регіоналки» Інни Богословської, таких зголосилося до п’яти десятків. Минулої середи вони готові були піти з команди Єфремова-Чечетова, підтримати кардинальні еволюційні рішення. Однак цьому завадив президент. Почувши, що у рідній фракції назріває розкол, Янукович відмовився від крапельниці, під якою лежав через стреси останніх місяців, і, весь поблідлий, помчав у Верховну Раду «перевиховувати бунтарів». Розмова з депутатами була як на «сходці», з матюками. Президент пригрозив, що на кожного з депутатів має компромат і запросто може «завести справу». А ще пообіцяв незгідних «закатати в асфальт».

Погрози ці — не жарти. Не секрет, що всі провладні депутати — приручені, пригодовані олігархами. Кожен з них, крім стандартної депутатської зарплати, отримує від своїх господарів солідні подачки — на кишенькові, так би мовити, витрати. Наприклад, щомісячний «гонорар» одного цинічного (хоча й сивочолого) балакуна з ПР, якого делегують на всі телешоу, становить 50 тисяч доларів. Регулярні «партійні доплати» у конвертах отримує і наближена до президента пані, яка вражає своїми нарядами. У разі чого, цьому товариству можуть пригадати, хто їх годує…

Налякані «регіонали» не зважилися перечити президенту і проголосували так, як він просив. Однак зі скрипом ухвалений закон про «амністію» ситуацію не розрядив. Навпаки, лише загострив її. Напруга не минає.

До врегулювання суспільного конфлікту в Україні активно підключився Захід. Важлива розмова відбулася минулої п’ятниці на 50-й Мюнхенській конференції з питань безпеки. Присутні на ній представники опозиції разом з іноземними партнерами погодили план виходу із нинішнього тупика. Найперший пункт цього плану — політична стабілізація у країні. Вона має включати припинення будь-яких насильницький дій, звільнення заручників, яких влада нині утримує у міліцейських відділках і СІЗО, розслідування фактів убивства українців, їх викрадення, побиття, тортур. Вінчати всю цю роботу мають згадувані вище конституційні зміни і проведення нових — чесних і прозорих — виборів. Нова влада має невідкладно взятися за демонополізацію, диверсифікацію джерел постачання енергоносіїв (щоб не залежати від одного відомого постачальника), розпочати рішучу боротьбу з корупцією, провести революційні зміни у правоохоронних органах, забезпечити незалежність судової гілки влади, провести реформи у податковій, банківській системі (гарантувати бізнесу і людям довгострокові кредити під низькі ставки).

Якщо в українських політиків буде воля діяти за цим сценарієм, Європа і Америка уже на перших порах готові надати для стабілізації економіки України відчутну фінансову допомогу. Йдеться щонайменше про 15 млрд. доларів. Кошти виділятимуть як державні іноземні структури, так і Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, Європейський банк реконструкції і розвитку, Європейський інвестиційний банк, інші солідні інституції. Допомога буде не тільки у грошах. Єврочиновники всерйоз поговорюють про те, щоб гарантувати Україні не асоційоване, а повноправне членство в Євросоюзі — з усіма дивідендами, що з цього випливають. Умови дві — демократія, реформи. За словами одного з лідерів опозиції, жодної копійки авторитарному режиму Януковича, який розікрав країну і поставив її на грань банкрутства, Захід не дасть…

Схожі новини