Передплата 2024 ВЗ

Робили музей, а вийшла… кнайпа

Міський голова Львова звернувся до найвищого керівництва держави з проханням захистити пам’ятку архітектури національного значення – Міський арсенал. Ресторатори проводять там будівельні роботи...

Скандал довкола облаштування ресторану в приміщенні пам’ятки архітектури національного значення, єдиного в Україні Музею зброї «Арсенал», набирає обертів. Міський голова Львова Андрій Садовий скерував телеграми міністру культури, прем’єр-міністру і президенту України — щодо нищення «Арсеналу». Як повідомили «ВЗ» в управлінні охорони історичного середовища ЛМР, зараз тривають роботи з добудови вежі для влаштування димоходу та вентиляційних шахт — аби забезпечити функціонування ресторану, розташованого в приміщеннях музею.

«Вчиняються ДІЇ, що знищують пам’ятку національної архітектури, — йдеться у зверненні Андрія Садового. — Будівництво та роботи з пристосування підвального поверху та Вежі Шевців Міського арсеналу для розташування інтерактивного музейно-рестораторського комплексу здійснюються відповідно до дозволу, наданого Міністерством культури України. Просимо скасувати дозвіл Міністерства культури України від 06.12.2012 №1053-10-61-12 з метою недопущення руйнації унікальної пам’ятки XVI століття на вул. Підвальній, 5, у місті Львові».

«Місто не надавало погоджень на пристосування підвальних приміщень Міського арсеналу для музейно-виставкового ресторанного комплексу, — повідомила «ВЗ» начальник управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко. — Проектна документація не розглядалася в нашому управлінні, бо вона і не надходила в управління. ТзОВ «Галицька кнайпа» погодило все в управлінні охорони культурної спадщини ЛОДА, Міністерстві культури, також отримали дозвіл на ведення робіт від Інспекції держ-архбудконтролю».

Наша газета ще за півроку до відкриття ресторану-музею в «Арсеналі» повідомила про «наполеонівські» плани нових орендарів — ТзОВ «Галицька кнайпа». Чиновники мерії, знаючи про майбутню реконструкцію, лише розводили руками. Адже, згідно із законодавством, якщо будівництво та переоблаштування має проводитися у приміщеннях пам’яток національного значення, погодження має давати Міністерство культури. Тому до міського пам’яткоохоронного відомства підприємці мають право і не звертатися… А в Києві, як бачимо, чиновницькі серця не болять за львівські пам’ятки.

Зіграло свою роль і те, що нові орендарі заручилися повним схваленням з боку керівництва Львівського історичного музею. Воно вважає новий проект порятунком для цокольних приміщень Міського арсеналу, які були захаращені і перезволожені. Щоправда, тоді у коментарях для «ВЗ» заступник директора історичного музею Тарас Рудько казав, що у майбутньому інтерактивному музеї працюватиме лише скромна кав’ярня, де туристи зможуть попити каву з тістечком. Наразі ж бачимо в «Арсеналі» повноцінний ресторан, який зай-няв усе приміщення. Дві вітрини із копіями старовинної зброї і два манекени лицарів в обладунках, які стоять у залі, виглядають як історичний декор і «відчіпне» для можливих обурень з боку пам’яткоохоронців…

Тепер міським чиновникам залишається хіба до президента звертатися з проханням допомогти… За принципом «барин приїде, барин нас розсудить». Приміщення перебудовано під ресторан, інтерактивним музеєм там навіть і не пахне! Щоправда, тут все ж таки намагаються вести якусь «культурну» діяльність — проводили прес-конференції музичного фестивалю «Віртуози» (мудро!), організовують «живі» виступи джазових колективів. Натомість ресторатори, як раніше і обіцяли, взялися добудовувати Шевську вежу, зруйновану ще у XVI столітті. Однак при найближчому огляді добре видно, що «новодєл» — це звичайний короб для вентиляції і витяжки, без яких, до речі, неможливо отримати дозвіл на функціонування закладу громадського харчування…

«Наш БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «Зміни майбутнього» хоче презентувати перший в Україні інтерактивний музей зброї в «Арсеналі», — розповів кореспонденту «ВЗ» депутат Львівської міської ради, співзасновник БФ «Зміни майбутнього» Андрій Якимів. — Проект триває вже не перший рік, його обговорювали під час науково-методичних рад в Історичному музеї, при управлінні охорони історичного сере-довища міста і Львівської ОДА, проводили громадські обговорення. Якщо тепер міські чиновники говорять, що нічого не знають про цей проект, то це, м’яко кажучи, спекуляція. Ми пройшли усі етапи погоджень, проектування і реставрації, співпрацювали з групою відомих реставраторів, які у 1980-х роках реставрували Міський арсенал. Ми залучали до співпраці інститут «Укрзахідпроектреставрація». Наша мета — презентація культури військового озброєння, яка діяла на теренах України, підготовка виставкових площ для історичного музею. У проекті є й елемент рестораторства. Також ми хочемо відбудувати 17-метрову вежу і з’єднати її з галереєю, яка йде вздовж західної стіни оборонного муру. З цього приводу йде дискусія, але дискусії потрібні. Наш благодійний фонд відомий багатьма мистецькими заходами, проектами — у Музеї історії релігії, Львівській галереї мистецтв, Львівському історичному музеї…».

Історія з «Арсеналом» — не перший і не останній архітектурно-гастрономічний скандал у Львові. Питання «мирного співжиття» безцінних пам’яток архітектури і закладів громадського харчування — непросте і одномоментно не вирішується. Це, радше, замкнуте коло — таких необхідних місту туристів приваблюють саме пам’ятки архітектури. Але годувати і розміщувати туристів також треба! І бажано це робити у приміщенні тих-таки пам’яток архітектури, бо їхні власники чи орендарі — єдині, хто хоч якось докладає рук до виведення цих приміщень з аварійного стану…

Схожі новини