Передплата 2024 ВЗ

Луценка випустили б на волю, якби він зав’язав з політикою…

Але, попри погане здоров’я, на політичну пенсію польовий командир Майдану йти не збирається

У вівторок, 2 квітня, погляди політиків (у тому числі закордонних) будуть звернуті до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ (ВССУ). Тут вирішуватимуть подальшу долю колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, який подав касаційну скаргу на вирок Печерського райсуду, що запроторив екс-главу МВС за ґрати на чотири роки. Прогнози експертів — від найсміливіших до «все, як завжди». Від того, яке рішення ухвалить у цій справі «касація», значною мірою залежатиме не тільки здоров’я польового командира Майдану, а й стратегічні перспективи нашої держави. Зокрема готовність Європи підписати з Україною Угоду про асоціацію.

Вівторкове ЗАСІДАННЯ «запізнилося» на вісім місяців. В опозиції вважають, що ВССУ навмисно тягнув з датою розгляду, фактично блокував його, щоб якнайдовше відтермінувати звернення Луценка в Європейський суд. Це ще одна вишукана форма знущання чинної влади над її опонентами.

За настановами лютневого саміту «Україна — ЄС», прогрес у проблемі вибіркового правосуддя команді президента треба продемонструвати до початку травня. Скасування вироку Луценку, або його суттєве пом’якшення допомогли би Банковій заробити бали у занепокоєної Європи. Однак щось нам підказує, що у вівторок «свята» на «опозиційній вулиці» не буде. Існує велика ймовірність того, що ВССУ відхилить клопотання екс-міністра — щоб тим самим легітимізувати, довести «справедливість» (а як же інакше?) ухвал судів нижчих інстанцій і поставити на Луценку незмивне тавро злочинця…

Ну а далі, сміємо передбачити хід подій, над екс-міністром вирішить «зглянутися» сам президент. В останні години перед тим, як свій негативний висновок щодо адекватності вітчизняної влади і нашого правосуддя готовий буде зробити Євросоюз, Віктор Федорович, «керуючись християнським почуттями, турботою про суспільну злагоду», піде на «глибоко гуманний» крок — «височайшим указом» помилує Луценка. Тим самим обеззброїть своїх критиків, які звинувачували його у зведенні політичних порахунків.

Саме у такий варіант розвит-ку подій зі свого досвіду більше вірять адвокати Луценка — Ігор Фомін та Олексій Баганець. Вони кажуть: оскільки процедура помилування у наших законах не прописана чітко, Віктор Янукович не стане дочікуватися «чолобитної» від Луценка (бо не діждеться її), а самостійно видасть «вольную» непокірному. Такий сценарій для Януковича вигідний: глава держави став би героєм гарячих новин, на Заході забули би про всі «авторитарні» характеристики, які два роки видавали на адресу українського президента…

Є інші запасні ходи на Банковій. Після потенційної відмови Вищого спецсуду виправдати Луценка президент може запропонувати парламентові скоригувати на його користь закон про амністію — зі сподіванням на те, що на Заході це теж буде оцінено як жест доброї волі. Однак, знаю-чи звичку «регіоналів» імітувати законотворчість, можна передбачити, що відредагувати цей закон у парламенті спроможуться лише за кілька днів до виходу Луценка з тюрми — коли в амністії уже не буде потреби…

«Юрій Луценко — остання козирна карта Віктора Януковича у грі з Євросоюзом, — каже директор соціологічної служби «Український барометр» Вік-тор Небоженко. — Він став заручником домовленостей між ними. Щоб Євросоюз не відмовився зустрітися з Януковичем у травні, президент змушений буде до цього часу звільнити Луценка. Якщо не звільнить, у травні його зустрічі з єврочиновниками не буде. А президент усе-таки звик їздити у Брюссель...».

Політолог спрогнозував, що у разі звільнення Луценка з колонії, Янукович відстежуватиме реакцію суспільства на це. Якщо Луценко візьметься лікувати свої болячки, забуде про трибуни, сяде на політичне «дно» — тоді, можливо, президент подумає і про змилування» над екс-прем’єром. Але «якщо це спричинить бурхливі наслідки, мітинги, — каже Небоженко, — президент Тимошенко точно не випустить — хіба що «пофарбує стіни Качанівської колонії у рожеве, щоб їй веселіше сидіти було…».

Не варто сподіватися, що Луценко візьме язик «на замок» — бо не мовчав, коли мучився за ґратами. Відтак «поблажки» від Вищого спецсуду чекати йому марно…

Коментар для «ВЗ»

Олександр ПАЛІЙ, політолог

Нинішня влада дає задній хід тільки під впливом від реальних демонстрацій сили — як було це, для прикладу, з податковим Майданом. Виключно моральні заклики до неї — об стіну горохом. Це як у приказці — «добре слово і пістолет працює краще, ніж одне добре слово». Звільнити Луценка було б розумним кроком. Але це не у стилі нинішньої влади…

Схожі новини