Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

«Де тут конфлікт? У шафі у Зінченка — футболка з фотографією Степана Бандери…»

У Шевченківському суді відбулося чергове засідання у справі про вбивство професорки та громадської діячки Ірини Фаріон

Фото автора
Фото автора

У четвер, 13 лютого, у Шевченківському районному суді міста Львова відбулося чергове судове засідання у справі про вбивство відомої громадської діячки, мовознавиці Ірини Фаріон. Засідання відбулось без ексцесів.

Обвинуваченого у вбивстві Ірини Фаріон, В’ячеслава Зінченка, привезли до суду у бронежилеті та касці. Такими є заходи безпеки (дозвіл на підвищені заходи безпеки ухвалив суд на попередньому засіданні).

… На початку судового засідання Зінченко просить суд дозволити йому телефонувати до батька. Федір Зінченко, нагадаємо, служить у ЗСУ. А також обвинувачений просить суд ухвалити рішення про те, аби його утримували у камері одного. Зінченко скаржиться, що його співкамерники з установи виконання покарань № 19 палять цигарки. Він не палить, а, отже, тютюновий дим йому заважає, перебування у камері є для нього некомфортним…

Адвокат обвинуваченого Ігор Сулима у судовому засіданні, зокрема, наголосив, що ці люди палять цигарки пачками. І це, за словами адвоката, катування стосовно Зінченка… Витяжки у камері немає.

Адвокатка потерпілої сторони Наталія Романик зауважила, що Зінченко не може мати ніяких преференцій, умови утримання у камерах — однакові для усіх громадян. Також адвокатка сказала, що батько Зінченка був допитаний, як свідок у кримінальному провадженні. А тому обвинувачений не може з ним спілкуватися.

Сторона обвинувачення теж виступила проти задоволення цих клопотань (є порядок утримання в одиночній камері). Підстав, щоб утримувати Зінченка одноособово немає. А спілкування батька з сином у телефонному режимі може перешкоджати у подальших допитах.

Але після того, як колегія суддів повернулася з нарадчої кімнати, ухвалила рішення — дозволити обвинуваченому спілкуватися телефоном з батьком. Зінченко, до речі, може також спілкуватися телефоном і з матір'ю, яка теж є свідком у цій справі (такий дозвіл обвинувачений отримав від слідства після того, як завершилося досудове розслідування). Проте суд не задовольнив клопотання Зінченка про те, аби він перебував у камері сам.

Під час судового розгляду справи прокурор Дмитро Петльований зачитав обвинувальний акт. Прокурор, зокрема, сказав, що обвинувачений придбав самозарядну вогнепальну зброю калібру 9×18 мм (виготовлену саморобним способом). Зброю зберігав у місті Львові, а 19.07.2024 р. переніс зброю поряд з дитячим майданчиком, який знаходиться у внутрішньому дворі на вул. Масарика, 3. Зброю надалі використав з метою вбивства Ірини Фаріон…

Також прокурор зауважив, що Зінченко 23.04. 2022 р. долучився до Інтернет-групи, яка пропагує насильство, жорстокість, расову національну нетерпимість… А з 27.04. 2024 р. став учасником групи у Телеграмі, яка пов’язана з російською неонацистською організацією.

За словами прокурора, у Зінченка з’явилися переконання про національну дискримінацію громадян України, які спілкуються російською мовою, через діяльність громадських та політичних діячів, які активно пропагували необхідний захист та розвиток української мови. Внаслідок цього у Зінченка виникла особиста неприязнь до Ірини Фаріон, оскільки вона відома своєю активною позицією у сфері захисту української мови та культури. Та на переконання Зінченка вона (Ірина Фаріон. — Авт.) своїми діями розколює народну єдність. Тобто злочинний умисел в обвинуваченого виник на ґрунті національної нетерпимості…

Зі слів прокурора, Зінченко розпочав ретельну підготовку до вбивства Ірини Фаріон. Він знайшов адресу, де жила Ірина Фаріон. Продумав шляхи приходу та відходу з місця вчинення злочину, наявність розташування камер відеоспостереження. А також підібрав одяг для маскування… Зінченко стежив за будинком пані Фаріон.

Прокурор також сказав, що у день вбивства, Зінченко здійснив один прицільний постріл — у голову Фаріон. Внаслідок чого спричинив потерпілій вогнепальне кульове проникаюче наскрізне поранення черепа. Внаслідок чого Ірина Фаріон померла у лікарні.

Адвокатка потерпілої сторони також заявила у суді, що її підзахисній Софії Особі було завдано моральної шкоди. Нагадаємо, на попередньому судовому засіданні потерпіла сторона подала цивільний позов про відшкодування моральних збитків — 15 млн грн. Ця сума, зі слів пані адвокатки, відповідає виплаті при загибелі воїна під час бойових дій.

Суд розглядатиме цивільний позов на наступних судових засіданнях.

Головуючий суддя Петро Невойт звернувся, зокрема, до Зінченка з запитанням, чи той визнає себе винним? Зінченко відповів, що винним себе не вважає. А на даному етапі розслідування від показів відмовляється. На запитання судді, чи даватиме показання надалі, Зінченко сказав «так».

Цивільний позов щодо компенсації моральної шкоди Зінченко заперечує повністю.

Прокурор у судовому засіданні був доволі активним. Вкотре розповів, що це не побутове вбивство з ревнощів або що. Зінченко прочитав багато спеціальної літератури, заздалегідь придбав засіб вчинення вбивства, вивчив маршрут пересування жертви… Обвинувачений скрупульозно спланував свої дії.

Прокурор запропонував, зокрема, дослідити усі докази у наступному судовому засіданні, а також допитати свідків. Дослідити речові докази, у яких виникне необхідність.

Адвокат Зінченка Юрій Немировський у судовому засіданні вкотре запитував, чому слідство вказало саме на Зінченка? Зі слів адвоката, слідство почало відстежувати телефони, які знаходилися у відповідній зоні. Крім цього, досліджувалися відеоматеріали з камер відеоспостереження.

«З телефонами не склалося, — каже адвокат. — А ось по камерах досить швидко було визначено особу в панамі, яка виглядала підозріло. І, скоріше за все, мала відношення до вбивства.

Після цього слідство переглядає інші камери в місті Львові. І знаходить відео на якому дійсно відображається Зінченко, який пересувається по місту у чорній футболці і кепці… І слідство суб'єктивно робить висновок: «Подібний. Це одна й та сама особа». Хоча абсолютно очевидно, що фігурує на відео декілька осіб, бо в один і той же час Зінченко не може знаходитися в абсолютно різних місцях міста.

Обвинувачення вирішило діяти просто: шість допитів власників камер, під копірку написаний протокол допиту, з однаковими граматичними помилками… У протоколах, зокрема, є інформація про те, «що одна камера поспішає на 40 хвилин», а «інша камера запізнюється на 15 хвилин», для того, щоб якось підтасувати невідповідність інформації.

Одразу як було ухвалено рішення, що особа в панамі, яка сиділа на лавці на вул. Масарика, 3, і Зінченко, який пересувається містом, це одна й та ж особа, яку встановили за допомогою програми розпізнання облич, за шість днів Зінченка затримують у Дніпрі. Зазвичай, коли встановлюються такі факти, слідство починає дуже ретельно готуватися до суду і закріплювати докази, які в них вже є. В нашому випадку — одразу затримання. Чому? Тому що майже відразу після затримання міністр внутрішніх справ зі всіх телевізорів виступив з промовою «про швидке і успішне завершення цієї справи — викриття злочинця». Абсолютна піар-компанія.

Все, що обвинувачення вважає доказами по справі — це припущення. А в деяких випадках і фальсифікація. Це стосується і деяких свідчень свідків, це стосується і всіх експертиз. Я залучив до матеріалів справи рецензію на портретну експертизу, яка повністю розбиває висновок експерта, який порівнює фотографію особи в панамі, взяту з незрозумілих джерел, з фотографією мого підзахисного, взяту з ЗМІ у суді.

До речі, ця сумнозвісна фотографія (особи в панамі, яка сидить на лавці. — Авт.), на якій базується досить ґрунтовний пласт доказів, на яких обвинувачення підтверджує свою позицію, це теж тема для вступної промови. Незрозуміло, яким чином ця фотографія потрапила до матеріалів слідства. Процесуально правильного оформлення і залучення у вигляді огляду комп’ютерної інформації слідством зроблено не було".

Адвокат пан Немировський припустив, що фото особи у панамі має ознаки фотошопу (про різкі зміни у пікселях зображення також говорить чат GPT). «Це, звісно, не є доказом у цьому провадженні, — каже адвокат. — Але — це мотивація, щоб дослідити доказ, який ані слідством, ані експертизою досліджений не був. З’ясування його походження, його автентичності в якості доказу. По фотографії також не зрозуміло, де знаходиться особа в панамі. У якому місті… Тобто немає жодного прямого доказу, який би вказував на Зінченка, як на людину, яка вбила пані Фаріон».

Адвокат Немировський також сказав, що патріотична позиція Ірини Фаріон зрозуміла.

«З іншого боку, мій підзахисний володіє українською мовою, — каже адвокат. — Батько воює на фронті. Вдома у Зінченка — футболка з фотографією Бандери. Де тут конфлікт? Зазвичай, громадського діяча вбивають, коли не згодні з його позицією. Як обвинувачення буде доводити наявність конфлікту, який був би приводом для вбивства громадського діяча?

З врахуванням гучності цієї справи, з урахуванням зацікавленості, зокрема, цією справою міністра внутрішніх справ, який доповів і президенту, і суспільству про цю справу, що вона розкрита, може бути застосовано адмінресурс, який не зможе подолати цей суд. Ми дуже сподіваємося, що цього не буде і суд доведе свою неупередженість у цій справі".

Адвокат обвинуваченого Ігор Сулима також зауважив, що у справі немає доказів, що у його підзахисного була зброя, або якісь залишки, які залишаються від пострілу. Не було у Зінченка і мотиву для вбивства.

«На момент затримання Зінченка у слідства не було нічого, — каже адвокат обвинуваченого. — Не було зброї, якихось доказів. Був тільки фотопортрет… Щоб мати докази, слідство мало встановити відеоконтроль за ним. І встановити, чи міг Зінченко придумати, організувати такий злочин і вбити людину. Можливо, були якісь куратори. Цього не було зроблено. Слідчі зайшли додому, затримали Зінченка, провели обшук, але нічого не знайшли… «.

Ігор Сулима також зауважив, що є 30 томів справи. «Але був період, що ми досліджуємо том 1−4, а потім том 14… Ми хотіли би дослідити всі томи і тоді тільки суд зможе надати належну оцінку», — додав адвокат.

Утім прокурор встановив певний порядок дослідження справи. А сторона захисту, за його словами, може подати свої докази. У разі потреби у дослідженні додаткових доказів, сторона захисту може подати клопотання. Суд, своєю чергою, під час судового засідання озвучив цей порядок дослідження справи.

За словами адвокатки Наталії Романик, суспільство хоче справедливого і швидкого рішення. «Немає змісту досліджувати якусь технічну документацію тощо. Досліджувати треба докази. Не потрібно затягувати справу», — наголосила пані Романик.

Наразі учасники судового процесу не досліджували доказів у справі. Їх дослідять у наступному судовому засіданні.

Як дізналась журналістка «ВЗ», у наступному засіданні допитають також свідків зі сторони захисту. Ймовірно, що на нас чекає сюрприз.

До речі, суд не дозволив перебувати Зінченку в одиночній камері. Є ризик, що обвинувачений оголосить голодування, якщо його і надалі «катуватимуть» тютюновим димом у камері…