«Слуги» не хочуть служити народу…
У них немає ні політичного, ні матеріального стимулу працювати. А дехто не хоче бути «зеленою кнопочкою» Банкової
Верховна Рада, одна з найбільш важливих державних інституцій країни, переживає складні часи. Вони пов’язані не з воєнним станом, а радше зі станом невизначеності. У парламенті не перший політичний сезон перебуває переможець виборів 2019 року — партія «Слуга народу». Попри те, що ця політична сила із 254-ма депутатами тріумфально увійшла у ВР, ставши монобільшістю, сьогодні одноосібно не може ухвалювати рішень, навіть маючи у своєму активі 235 голосів. У фракції різнобій, групівщина, єдністю і не пахне. Ряди «слуг» щораз рідіють, їх стрясають політичні, корупційні, морально-етичні скандали, фракція «сиплеться», з неї під різними приводами втікають… Таке «бродіння» негативно позначається на роботі законодавчого органу загалом. У час війни він мав би працювати як годинник, а нагадує стару таратайку… Причини такого хаосу, деградації партії «нових облич» пробуємо з’ясувати у розмові із керівником політико-правових програм ГО «Український центр суспільного розвитку», кандидатом політичних наук Ігорем Рейтеровичем.
— Опозиція, політологи кажуть, що наш парламент із самостійного, самодостатнього органу перетворився на придаток Офісу президента, що спікер Ради, друга особа у країні, перебуває на побігеньках у Банкової. Чи не згущено тут фарби?
— Сьогодні можемо констатувати, що в Україні існує як мінімум парламентська криза, яка є складовою частиною кризи політичної. Вона пов’язана із втратою суб'єктності парламенту, фактичним розпадом коаліції. Ця монобільшість власними «штиками» забезпечила лише менш ніж десяток результативних голосувань після широкомасштабного вторгнення. Всі інші голосування стали можливими завдяки опозиції або завдяки тим «милицям», якими для «слуг» є депутатські групи, залишки колишньої «ОПЗЖ». На сьогодні у монобільшості реально нараховується від сили 170−180 депутатів, які здатні у сесійній залі підтримувати ті чи інші рішення. Це призводить до того, що ефективність роботи Верховної Ради сильно впала. У значної частини «слуг» зникла мотивація працювати. Залюбки пішли б із Верховної Ради, але їх силовим способом не відпускають. Не дають їм зробити відповідні заяви і скласти мандати. А відтак депутати, яким робота у ВР набридла, перестають ходити на засідання. Якщо й приходять, то лише імітують законотворчу діяльність.
Була спроба повісити на парламент відповідальність за не дуже популярні рішення на кшталт нового закону про мобілізацію. А це ще більше добиває функціональність Ради, загалом її суб'єктність. Депутати «брикаються», намагаються показати Офісу президента: якщо не будете з нами радитися, не будете зважати на наші інтереси, то ми взагалі перестанемо голосувати…
Проблему могло би вирішити реальне переформатування коаліції, створення нової більшості, повернення суб'єктності парламентові, у тому числі - його контроль над виконавчою владою, зокрема над Кабінетом Міністрів.
— Восени 2019-го, щойно було утворено монобільшість, парламент штампував свої рішення наче принтер. Цього давно уже немає. «Слугам» доводиться «позичати» голоси. Чому фракція Зеленського перестала бути дієздатним монолітом?
— У неї немає стимулу працювати. У перші місяці роботи «слуг» ця мотивація мала ідеологічно-політичний характер: мовляв, ми з президентом багато що можемо зробити, можемо змінити країну. Такий драйв спостерігався недовго, десь рік-півтора, а потім зник. На Банковій сподівалися, що після початку великої війни цей драйв повернеться. Такого не сталося. Показовий факт: під час недавньої зустрічі з главою держави, першої за останні два роки, Володимир Зеленський прямо сказав: є моя команда (люди, які прийшли з ним до Офісу президента) і є ваша команда. Тобто виглядало так, що Зеленський не розглядає «слуг» у парламенті частиною своєї команди. Це дуже вдарило по Зе!-депутатах.
Є ще один момент — мотивація матеріальна, реалізація якихось своїх особистих інтересів. Хтось, будучи народним депутатом від президентської партії, брав гроші у конвертах — усі знають ці історії про їх матеріальне стимулювання. Після 24 лютого 2022 року все це зникло. Провладні депутати не можуть паралельно зайнятися якимось бізнесом, бо виникнуть проблеми через необхідність відображати свої приробітки у деклараціях. Саме через це чимало «слуг» хочуть піти з Верховної Ради, щоб займатися бізнесом відкрито.
Такі чинники і спонукають «слуг» прощатися з мандатами.
Є ще й третя причина — постійне приниження з боку Офісу президента під час ухвалення політико-управлінських рішень. Депутатам натякають, що вони — ніхто, «зелені кнопочки». Натискайте їх, робіть, що вам кажемо! — дають зрозуміти з Банкової. Це призвело до того, що чимало «слуг» більше не хочуть працювати у парламенті. Розуміють, що політику роблять без них. А якщо так, якщо на цій політиці вони не заробляють, то який сенс для них працювати?
Така деградація — закономірний процес. Але Офіс президента не хоче його виправляти. Там вважають, що все одно зможуть протиснути певні рішення, а після війни якось по-іншому виходитимуть із цієї ситуації.
— Колишній Генпрокурор Юрій Луценко, посилаючись на джерела у силових органах, сказав сенсаційну річ: кількадесят «слуг» перебувають на гачку російської ФСБ, спецслужби країни-агресора підкуповують їх. І можуть використати цих провладних депутатів як інструмент політичної дестабілізації в Україні. За словами Луценка, вони здатні саботувати роботу ВР, зокрема не з’явитися у Раду під час голосування за продовження воєнного стану. Чи бачите ознаки такого саботажу?
— Я не впевнений у вербуванні «слуг народу», хоча, можливо, серед них є одиниці, які мають відверто проросійську орієнтацію — для прикладу, Бужанський, частина «групи Коломойського». Оці люди можуть мати якийсь стосунок до росіян через підставних осіб, можуть зривати, саботувати роботу в парламенті, вкидати якісь контроверсійні теми — наприклад, порушувати питання мови. Але не думаю, що такі випадки є масовими серед «слуг». росіяни більше діють через ОПЗЖистів…
А «слуг народу» навіть не треба брати на якийсь гачок ФСБ! Самі не дуже зацікавлені в ефективній роботі парламенту. Саботуючи її, вони, звичайно, завдають шкоди національним інтересам України. На них навіть не треба шукати компромат, самі себе «закопають»…
— З огляду на кризу у більшості, чи не передбачаєте ви, що президент може піти на її перекроювання? Якщо так, якою була би конфігурація?
— Володимир Зеленський повинен би на це піти. І це було би правильно. Бо парламентська більшість існує наразі формально. На папері її немає. Процес коаліційних перемовин можна було би розпочати або офіційно залучивши туди одіозні депутатські групи, які і так голосують зі «слугами» в унісон, щоб нейтралізувати свою відповідальність за минулі політичні гріхи. Або долучити представників опозиції і створити Коаліцію національної єдності. Але президент робити цього не буде. У нього вважають, що вистачить своїх папочок із компроматом на окремих депутатів (думаю, такі папочки в Офісі президента є) для того, щоб змусити їх голосувати за потрібні ключові рішення. І таким чином дочекатися завершення війни, призначення нових виборів, переформатування Верховної Ради відповідно до нових умов. А зараз навряд чи це робитимуть — тому що треба ділитися владою, повноваженнями. На Банковій не хочуть цього робити.
— Опозиційні депутати кажуть, що спікер Руслан Стефанчук безпідставно скасував пленарні засідання. Деякі провладні парламентарії відбули у закордонні відрядження, поїхали «інспектувати» фортифікаційні укріплення. Тож законотворчої роботи немає…
— Коли у Верховній Раді немає достатньої кількості депутатів, першою чергою — з числа монобільшості, то тим самим ці депутати дестабілізують ситуацію, відверто ігнорують виконання покладених на них обов’язків. Наведу приклад: на одному з останніх засідань депутати попрацювали хвилин 20, потім була повітряна тривога. Після неї виявилося, що 50 «слуг» зникли із сесійної зали, пішли геть із парламенту…
Мала кількість засідань Верховної Ради пов’язана з нездатністю зібрати у сесійній залі 226 депутатів для того, щоб формально розпочати її роботу. Тому спікер придумує різні причини, щоб перенести ці засідання. Якщо депутати не можуть прийти до сесійної зали, то повинні з ранку до ночі працювати у комітетах. Але вкрай рідко відбуваються і засідання цих комітетів.
— Якою вам бачиться подальша доля партії «Слуга народу»?
— На наступні вибори вона піде. Але це буде сильно перекроєна партія, де залишать тих, хто не потрапить до нової політичної сили президента. Відсотків п’ять голосів на цих виборах «слуги» (це будуть, умовно кажучи, три-чотири десятки не дуже «зашкварених» депутатів) можуть набрати. Спробують використати старий бренд і подолати виборчий поріг. Але головну ставку Банкова робитиме на нову політичну силу Зеленського. «Слуга народу», якщо подолає прохідний 5%-ий бар'єр, виступить як її політичний партнер для формування нової коаліції. Але шансів мати велику підтримку у «слуг» немає. Значною мірою цей бренд уже дискредитовано.