«Напругу у відносинах із Польщею спричинили втома від війни і політична боротьба у наших сусідів…»
Понад усе нам слід зберігати єдність і солідарність, щоб побороти зовнішнього ворога, — вважає відомий дипломат Андрій Дещиця
Якби ще кілька місяців тому хтось сказав, що Україна посвариться з Польщею (чи Польща — з Україною) аж до «виклику на килим» послів, його вважали би божевільним, провокатором. Бо таке уявити собі було важко — від початку великої війни наші сусіди-поляки виявляють безпрецедентну солідарність з українцями. Варшава допомогла нам зброєю, технікою, фінансами, гуманітарними вантажами, стала надійним логістичним містком для транспортування військової і цивільної допомоги з інших країн світу. Гостинна Польща дала притулок мільйонам українських біженців, була одним із творців і найактивніших учасників міжнародної антипутінської коаліції, її голос на захист України переконливо звучав на всіх світових форумах. Транзитом через Польщу український президент літав у різні точки світу, аби знайти союзників. Ми навіть у футбол грали на польських аренах! Неспроста президент України нагородив свого польського колегу орденом Ярослава Мудрого І ступеня. Водночас Анджей Дуда удостоїв Володимира Зеленського найвищої відзнаки Польщі - ордена Білого орла. Ми справедливо називаємо поляків братами, як і вони — нас. Та ба! Якась чорна кішка пробігла між керівництвом наших країн останніми днями…
Політичний «театр»
Суперечка виникла через багатостраждальне, стратегічної цінності українське зерно, яке поляки, керуючись власними економічними інтересами, не захотіли пускати на внутрішній польський ринок. Не стримався Анджей Дуда. Він висловився жорстко, на грані фолу, порівнявши Україну з людиною, яка тоне. І яка, мовляв, хаотичними діями, рятуючись, може затягнути на глибину і свого рятівника. Гострою була і заява Володимира Зеленського з трибуни ООН: «Тривожно бачити, як у цей час дехто в Європі підриває солідарність і влаштовує політичний театр, роблячи із зерна трилер. Може здаватися, що вони грають власну роль, але натомість вони допомагають підготувати сцену для московського актора». І хоча «театралів» не було названо, в офісі Дуди ці закиди сприйняли на свою адресу. Через обопільну нестриманість не відбулася зустріч українського і польського лідерів на полях Генасамблеї ООН. Далі - більше! Конфлікт перейшов у дипломатичну та іншу площини…
Зрештою, обидві сторони зійшлися на тому, що конфлікт між ними вигідний третьому. Зроблено певні кроки для пониження градуса напруги. Але неприємний осад залишився. Про причини кризи у польсько-українських стосунках розмовляємо з Андрієм Дещицею, в.о. міністра закордонних справ (лютий-червень 2014 р.), Надзвичайним і Повноважним послом України у Польщі (2014−2022 рр.).
москва хотіла б нас ізолювати від світу
— Пане Андрію, ми називаємо Польщу нашим найкращим сусідом, адвокатом, навіть — братом. Чому ці «родинні» зв’язки різко погіршилися? Хто до цього спричинився? Хто у цьому завинив?
— В українсько-польських відносинах з’явилися нові реалії. Вони проявили проблемні питання, які слід вирішувати. Зовнішня загроза, російська агресія проти України спричинили додаткові виклики. У тому числі - проблеми експорту українського зерна, питання великої кількості наших біженців, які перебувають у Польщі. Це, зрештою, і питання, які виникли ще до початку широкомасштабного вторгнення росії й залишаються на порядку денному. Вони не вирішувалися у зв’язку з тим, що найперше потрібно було чинити опір ворогові, протидіяти загрозам для України і Польщі. Я кажу про питання нашого історичного минулого, ексгумації поховань, видачі автодозволів, черг на кордоні, питання українських шкіл у Польщі. Усі ці важливі проблеми обговорювали, але до кінця не розв’язували їх. На це потрібен був час. А тепер додатково з’явилися нові питання, які слід вирішувати.
Важко сказати, що у труднощах, які виникли, винна та чи інша сторона. Головне у тому, що ці поточні питання треба вирішувати. Поза тим, найважливіше завдання, яке стоїть перед обома країнами, — відсіч російській агресії, переможне завершення війни, надання гарантій безпеки Україні.
— Чи не можна було всі непорозуміння між нами залагодити за зачиненими дверима, дипломатичними інтрументами, не виносячи проблему на люди? Адже наша сварка неабияк тішить ворога.
— Цілком з вами згоден. росія не тільки тішиться — вона робить усе, щоб посварити Україну з Польщею та іншими нашими сусідами, союзниками. москва хоче, щоб ми були максимально ізольовані на міжнародній арені, бо тоді їй було б легше з Україною воювати. росія активно працює, щоб внести розкол між нами і нашими партнерами.
Проблемні питання, які виникають в українсько-польських відносинах, слід вирішувати за столом переговорів. Треба робити це дипломатичними методами, не виносячи на загал. Такою є світова практика, її треба застосовувати.
У цій ситуації негативну роль зіграли емоції. Їх спричинено певною втомою від війни, гострою ситуацією. Усі ми, як мовиться, «заведені» війною.
З іншого боку, ці проблеми проявляються у зв’язку з передвиборчою кампанією у Польщі, вони пов’язані з майбутніми виборами до її парламенту. Під час цієї кампанії звучать багато гучних гасел, заяв, звинувачень. Вони є наслідком внутрішньополітичної боротьби. І ці емоції зачепили сферу наших двосторонніх відносин.
Потрібно емоції відкласти вбік, з холодним розумом сісти за стіл перемовин і якнайшвидше знайти вихід із ситуації, в якій опинилися. Потрібно шукати компромісне рішення, яке задовольнило б обидві сторони.
— Чим загрожує політико-економічний конфлікт між українцями і поляками? Чи не позначиться він на нашій обороноздатності? Польський прем'єр Матеуш Моравецький натякнув на певні обмеження у постачанні зброї Україні…
— Польща (це підтвердили її дипломати і президент Анджей Дуда) і далі виконуватиме свої зобов’язання з надання Україні військової допомоги у рамках тих домовленостей, яких було досягнуто між нашими країнами. Я переконаний, що Польща свого слова дотримуватиме. Таке постачання вона робить як на двосторонній основі, так і як член НАТО. У цьому зацікавлені інші країни, які переконуватимуть Польщу і далі допомагати нам.
До слова, передача нам Польщею озброєння не завжди відбувалася легко. Були певні протиріччя, дискусії щодо передачі Україні винищувачів «Міг», «Су» та навіть танків Т-72, які стояли на озброєнні польського війська. Танки вже були старі, поза тим, нам їх не передавали відразу. Довелося докласти багатьох зусиль, щоб їх отримати.
Поляки усвідомлюють, що потрібно підтримувати Україну, бо це є гарантією і їхньої безпеки. Водночас вони роблять кроки з модернізації своєї армії, розуміючи, що росія є загрозою для них також.
Бачити кроки єднання, а не поділу
— Як нам зміцнити оці розхитані мости з поляками? Як погасити «іскри», щоб не спричинили «пожежу»?
— Політикам треба домовлятися за столом переговорів, прибрати емоції. Треба узгоджувати свої позиції - попри те, що кожна зі сторін має власні пріоритети. Треба вислухати одне одного і знайти шляхи виходу із проблемних ситуацій. При цьому слід пам’ятати, що для нас і поляків у вирішенні будь-яких питань найважливішими є питання безпекові, питання загрози російської агресії. Тому нам понад усе слід зберігати єдність, солідарність — щоб побороти зовнішнього ворога. Всі інші питання ми зможемо вирішувати пізніше.
Інший важливий аспект — роль наших суспільств, громадськості, у тому числі - засобів масової інформації. Треба наголошувати на тому, що нам потрібна єдність, показувати кроки єднання, а не поділу між нашими народами. Бо політики прислуховуються до думки свого суспільства і діють так, як воно хоче. Якщо політики бачитимуть взаємні симпатії між українцями і поляками, взаємну підтримку (за соціологічними даними, понад 86% українців вважають Польщу найбільш дружньою сусідньою країною), це означатиме, що суспільства хочуть мати добросусідські відносини. Треба показувати вияви такої приязні, треба переконувати політиків у цьому — щоб вони продовжили лінію наших добросусідських відносин.
Інший важливий момент: нам треба боротися з облудною російською пропагандою, яка була і далі спрямована на те, щоб посварити українців з поляками. Треба давати відсіч таким спробам вбити клин між нашими народами. Якщо ми будемо розрізненими, то можемо втратити нашу незалежність. Якщо будемо об'єднаними — неодмінно переможемо.
А тим часом…
Президент України Володимир Зеленський заявив про кроки з врегулювання «зернової» кризи. «Європейська комісія підтримала дорожню карту взаємного моніторингу експорту зерна, — сказав глава держави у вечірньому зверненні до українців 25 вересня. — Друге: поступово прибираємо емоції з цієї теми за більшістю питань, робота з сусідами може і мусить стати цілком конструктивною, і Україна все для цього робить».