«Найбільше радянських пам’ятників — у Червоноградській і Львівській громадах»
Як триває процес декомунізації?
У Львівській області активно позбуваються пережитку радянського минулого — «совкових» пам’ятників і пам’ятних знаків, заборонених законодавством. За даними інвентаризації, наразі на Львівщині є понад дві сотні пам’ятників радянської доби. З початку року знесли уже три десятки монументів різного «калібру» — від великих пам’ятників до пам’ятних знаків. Минулого тижня взялися за демонтаж у Мостиській громаді, перед тим — у Червоноградській, Радехівській.
Демонтаж пам’ятників-символів радянського режиму відбувається на підставі рішення Львівської обласної ради від 20 вересня 2022 року про завершення декомунізації та деколонізації на території Львівської області та розпорядження керівника Львівської ОВА. Документи рекомендують територіальним громадам демонтувати усі пам’ятники, пам’ятні знаки, меморіали, які символізують тоталітарний окупаційний режим. Але не всі громади готові до цього процесу…
Як розповіла «ВЗ» секретарка робочої групи з питань декомунізації та деколонізації при Львівській ОВА Ганна Герич, деякі громади області не вносять у список на демонтаж усіх радянських монументів. «Найбільше радянських пам’ятників досі залишаються у Червоноградській та Львівській громадах — по 45 у кожній з них, — пояснює Ганна Герич. — У Львівському районі радянська влада була зацікавлена наставити побільше маркерів „русского міра“. За інвентаризаційним переліком працюємо з громадами районів та районними військовими адміністраціями (при них також створені робочі групи з декомунізації. — Авт.). Яка процедура демонтажу? Пам’ятники поділяють на просто пам’ятники і ті, що мають мистецьку цінність. 1982 року багато з них було внесено до переліку пам’яток історії і монументального мистецтва. Але два тижні тому Верховна Рада прийняла рішення про невнесення таких пам’ятників у державний реєстр. На Львівщині у держреєстрі немає жодного пам’ятника радянської доби».
Ганна Герич каже, майбутнє демонтованих пам’ятників різне. Деякі громади Львівщини використовують знесені радянські монументи у будівництві доріг. Частина пам’ятників поповнить колекцію майбутнього Музею тоталітарного режиму, який планує створити музикант Павло Гудімов.
«Нещодавно в селах Сушному і Новому Виткові Радехівської громади Червоноградського району повалили два радянські пам‘ятники, — розповів „ВЗ“ депутат Львівської обласної ради, представник обласної робочої групи з питань декомунізації Захар Миляник. — Один із двох демонтованих об'єктів — фігури якихось двох „альошок“, які обіймалися. Роботи ще багато. Отримали запевнення від громад, що найближчим часом більшість об'єктів, які підлягають декомунізації, будуть демонтовані. Позитивний приклад декомунізації: у Червоноградському районі жодного радянського пам’ятника на своїй території сьогодні вже не має Белзька громада».