«У моїй кімнаті висить мапа зоряного неба»
Школярка з Івано-Франківська, яка отримала президентську премію і звання «Учень року 2022», бачить себе астрофізиком
16-річна Діана Зазубик з Івано-Франківська, яка навчається в 11-му класі, цьогоріч отримала президентську премію та звання «Учень року 2022»! Діана бере активну участь у міжнародних олімпіадах з астрономії та астрофізики. Захоплюється цими науками з 7-го класу. А нещодавно школярка виборола срібну нагороду за власні дослідження у галузі енергетики на Міжнародному ярмарку науки, енергетики та інженерії - BUCA IMSEF. Про своє захоплення астрофізикою Діана Зазубик розповіла журналістці «ВЗ».
— Щороку в Івано-Франківську обирають учня року, — каже Діана. — Цього року я потрапила на Міжнародну олімпіаду з астрофізики, а згодом ще й на Міжнародну олімпіаду з астрономії. З огляду на такі досягнення, отримала звання «Учень року 2022».
— Дівчата у школі зазвичай не надто захоплюються фізикою та астрономією. Як тобі вдалося досягти результатів у цих науках?
— Мені особисто фізика подобається. Жодних гуртків не відвідувала, але у школі у мене дуже хороший вчитель — Тарас Володимирович Головатий. Коли мені у Києві вручали президентську премію, йому присвоїли звання заслуженого вчителя України (Діана точної суми премії не назвала, але сказала, що сума досить велика — майже як річна президентська стипендія. — Авт.). Мій вчитель багато часу приділяє дітям, які цікавляться фізикою. Коли я вперше брала участь у міській олімпіаді з фізики, мене це страшенно захопило! Я побачила, що будь-яке фізичне явище можна «розкласти по полицях» та описати.
— Тобто з фізики у тебе завжди 12 балів?
— Звісно! (усміхається. — Авт.).
— А в кімнаті у тебе висить фотографія Ейнштейна?
— Ні. У моїй кімнаті висить мапа зоряного неба.
— У твоєму класі всі так фізикою захоплюються?
— Можливо, не так сильно, як я… Наша школа — з поглибленим вивченням німецької мови. До першого класу усі діти проходять конкурсний відбір. Тому учні доволі сильні. А я вирішила спробувати свої сили на олімпіадах ще й з астрономії. Хоча ми почали вчити цей предмет у школі лише в 11-му класі. Дуже люблю космологію. Мене цікавлять питання розширення Всесвіту… Я, до речі, веду гурток з астрономії, проводжу тематичні вебінари.
— Ти отримала срібну нагороду за власні дослідження. Розкажи про свій проєкт та загалом про цей міжнародний ярмарок.
— Участь у такому конкурсі беруть діти, які перемогли у Всеукраїнських конкурсах в Малій академії наук. Я посіла друге місце у секції експериментальної фізики й увійшла до складу національної команди. Організатором цього конкурсу є Туреччина. Цьогоріч його проводили онлайн. Участь у ньому брали діти з різних країн. Свою нагороду я отримала за дослідження впливу технології синтезу полікристалічного PbTe, який отримують методом холодного пресування порошку, на його термоелектричні властивості. Якщо простіше сказати, то я досліджувала один із матеріалів, за допомогою якого виготовляють термоелектричні генератори. Потрібно було збільшити ефективність цих матеріалів, щоб, відповідно, збільшився коефіцієнт корисної дії генератора. Я досліджувала, який вплив на ці матеріали має температура. Тобто йдеться про енергоефективність та енергозбереження.
— Які можеш дати поради учням? Де шукати мотивацію до навчання? Вчителі часто нарікають, що діти не хочуть вчитися, «сидять» у телефонах…
— Аби досягнути результату, потрібно робити те, що найбільше подобається! У кожної людини є талант, який потрібно відшукати. Хтось добре танцює, співає, грає на фортепіано або ж грає у футбол… На мою думку, не усім потрібна вища освіта. А тим більше — глибокі знання з фізики чи астрономії. Наприклад, у Європі відсоток людей, які навчаються у вишах, не є високим… Якщо людина буде змушувати себе вчитися, з цього нічого не вийде.
— Окрім астрофізики та астрономії, які ще маєш захоплення?
— Підготовка до двох міжнародних олімпіад забрала багато сил. Я вирішила продовжити заняття бальними танцями. Щоб трішки розслабитися…