Ангели-охоронці ЗСУ
Військові медики — про пекельні будні на передовій
З перших днів 2014-го, як тільки в Україні розпочалася війна, яку тоді ще називали АТО, львівські лікарі-добровольці пішли на передову фронту на схід, на першу лінію, аби щоденно рятувати життя українським захисникам.
Сьогоднішня наша розповідь про львівську передову хірургічну групу 66-го Військового мобільного польового госпіталю, котра й зараз перебуває «на нулі», за 10 км від першої лінії фронту в Донецькій області.
«За дев’ять місяців на передовій на хірургічному столі у нас не помер жоден пацієнт»
Роман Собко — заввідділенням анестезіології та інтенсивної терапії ЗУСДМЦ (Чорнобильської лікарні). Тепер військовий анестезіолог
— Пане Романе, з першого дня війни ви залишили спокійне життя в комфортних умовах. Коли зрозуміли, що тепер ваш «кабінет» — на передовій?
— Ця війна ведеться за можливість бути справжнім українцем, і кожен, хто себе таким вважає, має зробити все можливе для перемоги, кожен день запитувати себе: «Чи достатньо ти для цього зробив?».
— Яким було прощання з родиною перед війною?
— Цього ранку у нас з командою хірургів була запланована трансплантація нирки дитинці. Операцію було скасовано у зв’язку з можливими обстрілами. Того ж ранку я пішов у військкомат, попрощався з дружиною і дітьми та поїхав на фронт. З батьками попрощатися не встиг, поговорили телефоном, як їхав у потязі на фронт.
— Навіть важко подумати про те, що робилось тоді в їхніх душах, коли двоє синів-лікарів в один день пішли на війну. Розкажіть про вашу родину.
— По батьковій лінії дідусь був провідником УПА у Тернопільській області, мамині батьки були заможними господарями, мешкали в селі Солонці під Львовом. Їх «розкуркулили» та вивезли в Сибір. Вони мали велике господарство, найперший у Солонці будинок не під стріхою, а під бляхою, що тоді могли собі дозволити тільки дуже заможні люди.
— Скільки поранених проходить через ваші руки за один день на першій лінії фронту?
— Максимальна кількість хворих, яких прийняли за один день, — 124 бійці. Таких днів може бути кілька поспіль. На хірургічному столі за дев’ять місяців нашої роботи на передовій у нас не помер жоден пацієнт. Цього вдалося досягти завдяки злагодженим діям нашої команди, цілодобовій жертовній праці наших лікарів.
Завдяки волонтерам та меценатам маємо сучасну медтехніку і витратний матеріал у достатній кількості. Це також впливає позитивно на результати нашої роботи.
— Часто доводиться оперувати без світла, води…
— Така ситуація не рідкість по всій Україні. На такі випадки маємо генератори і запас води. Коли не працюють генератори, маємо налобні ліхтарики.
За понад дев’ять місяців війни наша команда змінила три локації, зараз перебуваємо на четвертій. Ми — Польова передова хірургічна група від Мобільного військового госпіталю, такі групи мають розташовуватись максимально близько до лінії фронту. Бувають різні пацієнти, деякі у критичних станах, котрих не можна одразу відправляти до мобільного військового госпіталю у більш-менш безпечному місці, а це може бути за кількасот кілометрів від лінії фронту. Такі поранені не переживуть переїзду. Надаємо їм першу допомогу тут, стабілізуємо їхній стан, щоб живими доїхали до основного місця лікування. Для базування таких передових хірургічних груп обираємо приміщення, більш-менш пристосовані для комфорту поранених. Там є світло, вода і тепло. На війні нічого не можеш спрогнозувати, ніколи не знаєш, що тебе чекає через хвилину, скільки буде пацієнтів, тому намагаємось з максимальною користю використати кожну хвилину.
— Кого рятуєте — тільки військових чи й мирне населення?
— Надаємо медичну допомогу і цивільному населенню. Був період, що з містечка виїхав весь медичний персонал… Зараз ситуація трохи покращилась — цивільні медики частково повернулися.
— Знаю, вам навіть доводилось приймати пологи…
— Так, був і такий випадок, коли з якогось селища нам привезли жіночку, яка почала вже на порозі народжувати, то ми і пологи прийняли. Ніхто з нас до того часу такого не робив. Але і цього разу все вийшло добре. Народилась дівчинка Даринка.
— Яким був ваш перший день на війні?
— Коли ми приїхали у Мобільний польовий госпіталь, якраз виникла термінова потреба у розгортанні передової хірургічної групи на одному з напрямків. Ми одразу зголосились і поїхали працювати на першу лінію. Не встигли речі розпакувати та організувати стабілізаційний медичний пункт для роботи, як почали поступати поранені. За кілька годин їх стало дуже багато, а нас було тільки четверо: я, Андрій, Дмитро і Ігор-анестезист. Паралельно ми постійно організовували і оптимізовували приміщення нашого медпункту до роботи. Чотири дні поспіль приймали приблизно по 100 поранених щодня. Це були пацієнти з відірваними кінцівками, критичними кровотечами, пошкодженими внутрішніми органами… Одне слово, типові бойові травми. Пацієнтів було настільки багато, що ми не встигали поїсти, поспати, але втоми не було, стільки було адреналіну. Бувало, біжиш з тої кімнати, де відбувається сортування пацієнтів, в операційну, і перебігаєш ще одну кімнату, в якій лежить на столику печиво. Автоматично те печиво «закидаєш» в себе і біжиш далі, бо треба працювати, оскільки там хтось помирає.
— Чи змінюються життєві цінності людини, коли приходить з мирного життя на війну?
— Починаєш цінувати прості речі: якщо з крана тече вода, навіть коли вона по годинах, є світло, це щастя! Коли хтось має свою окрему кімнату для сну, це розкіш. Там найбільшою цінністю є кожне врятоване життя нашого українського захисника.
«Усі російськомовні донецькі медики „щебетали“ до нас солов'їною…»
Хірург Онкологічного центру у Львові, а нині - військовий хірург Андрій Собко
— Пане Андрію, що спонукало вас покинути роботу у Львові і поїхати добровольцем на передову?
— Для мене питання йти на війну чи не йти ніколи не стояло. Завжди знав, що в разі потреби піду воювати за нашу землю, за нашу свободу, за наші цінності, не буду спостерігати за війною через екран телевізора…
— Чи можете виділити якийсь період, найбільш тяжкий у вашій військовій службі?
— Вперше в зоні АТО добровольцем я побував у 2014 році, тоді також був хірургом на передовій у складі хірургічної групи. Думав, на війні я все бачив, мене вже нічим не здивуєш, але коли після мирного львівського життя 27−28 лютого 2022 року ми приїхали у Велику Новосілку Донецької області, і на нас «навалилась» величезна маса важкопоранених у вкрай тяжких станах, я дістав від того і стрес, і неабиякий шок. Коли був на війні вперше у 2014 році, кількість пацієнтів була у рази меншою, а травми порівняно легшими.
Зараз ми постійно оперуємо пацієнтів з пораненнями обличчя, шиї, грудної клітки, черевної порожнини і кінцівок. Єдині операції, котрих не проводимо тут, — проникаючі поранення головного мозку, оскільки не маємо нейрохірурга. Таких пацієнтів стабілізуємо та відправляємо до спеціалізованих медичних центрів.
— Багато чула про жахіття війни від інших воєнних медиків, а чи були якісь яскраві позитивні моменти у вашій роботі?
— На війні позитиву дуже мало: це сірі однотонні будні, перед очима тяжкопоранені, люди довкола перевтомлені… З дня у день одна і та сама картина протягом дев’яти місяців.
Хіба можу розповісти про такий позитивний момент: від перших днів перебування на східній землі ми вимагали, щоб лікарі, медсестри і весь обслуговуючий персонал всіх чотирьох місцевих лікарень, які були державними установами і в яких нам доводилось працювати, до нас звертались виключно українською мовою. І нам вдалося досягти результатів — усі російськомовні донецькі медики «щебетали» до нас солов'їною…
Попри ненормовану і важку роботу, головний позитив знаходиш у тому, що ти на своєму місці, — там, де мусиш бути, а врятовані життя та здоров’я поранених — найвища нагорода.
Я вкрай вражений незламним бойовим духом поранених бійців, котрих до нас привозять з передової. Попри важкі поранення, усі вони налаштовані оптимістично, знову рвуться йти воювати, їхній дух непереможний.
— З яких регіонів України до вас потрапляє найбільше бійців?
— Від лютого по червень було найбільше місцевих воїнів з Луганщини-Донеччини, а десь від червня оперуємо переважно бійців родом із Західної України: Волинської, Рівненської, Львівської та Івано-Франківської областей. Був випадок: до нас потрапив поранений боєць з Києва, його оперував хірург з Києва, і під час перев’язки виявилось, що вони ходили в одну школу і були сусідами з одного будинку, а зустрілись тут — на передовій.
— Яким було ваше найяскравіше враження від війни?
— Коли доволі довгий час на нас з усіх боків наступав ворог, а наші хлопці мужньо боронилися, воювали проти них зі старою артилерією, автоматами і таки дали їм рішучий бій та остаточно відбили ворожий наступ. У той день над нашими головами пролетів перший український літак. Це зворушило до сліз. Тоді я ще й вперше у житті побачив, як стріляв американський «Хаймерс».
— Чи був пацієнт, який запам’ятався найбільше?
— Так, це був молодий хлопець, котрий втратив ногу. Після ампутації ми везли його коридором, він побачив свого побратима і каже йому: «А моцно ми тим москалям дали? Задля такої перемоги мені навіть моєї ноги не шкода!».
— Чи можна сказати, що ця кривава війна змінює свідомість східного населення, і вони розуміють, що росіяни — це вороги, а не «братній народ»?
— Деякою мірою так, оскільки вони на власні очі побачили і відчули на собі, як жорстоко і не по-людськи на їхній землі повелися росіяни. На жаль, тільки такою високою ціною до багатьох приходить усвідомлення своєї національної належності…
— Коли, на вашу думку, ми дочекаємося Перемоги?
— Відчуття нашої Перемоги вже витає у повітрі…
«Найважливішим лікуванням є непохитна віра у наші Збройні сили»
Кардіохірург ЛОКЛ, керівник Україно-польського центру серця «Львів», нині військовий судинний хірург загальної медицини Дмитро Бешлей
— Пане Дмитре, ви — кардіохірург, а яку роботу найчастіше виконуєте на фронті?
— Пацієнтів з пораненнями грудної клітки багато, а із серцево-судинними пораненнями — мало, оскільки більшість з них помирають одразу після поранення. Тим, котрих довозять до нас, найчастіше робимо процедуру зашивання судин для того, щоб не допустити критичної крововтрати, після якої пацієнти не виживають. Операції на серці у передових польових хірургічних групах є рідкістю, але більшість з прооперованих пацієнтів виживає.
— Розкажіть про найскладнішого пацієнта, якого доводилося оперувати за вашу військову практику.
— Це був 40-річний пацієнт з важким кульовим пораненням лівої грудини, в якого настала зупинка серцево-судинної діяльності. Його привезли до нас у стані клінічної смерті, протягом 15-ти хвилин наша команда його реанімувала. Нам вдалося запустити його серце, зупинити дуже сильну кровотечу та успішно прооперувати.
Був випадок, коли оперували пораненого 21-річного бійця, в якого була відірвана ліва нирка. Під час операції вдалося зупинити кровотечу, він переніс цю операцію добре. Був ще особливо важкий пацієнт з подібною клінічною картиною: 24-річний боєць втратив чотири літри крові під час поранення, і нам теж вдалося його прооперувати, а кровотечу зупинити. Він також живий.
— Знаю, панічні атаки за симптомами дуже схожі на серцеві напади. Дайте практичні поради, що робити пацієнтам у гострому стані панічної атаки, коли до лікаря далеко.
— Насамперед потрібно покликати на допомогу когось зі своїх близьких. Бажано, щоб пацієнта обняли. Це потрібно для того, щоб людина не почувалася самотньою. Тоді слід випити ліки на рослинній основі типу валер’янки, корвалолу чи седавіту. Та найважливішим лікуванням є непохитна віра у наші Збройні сили. Саме віра у нашу швидку перемогу є єдиним непорушним правилом для стабілізації і психологічного стану, і роботи серцево-судинної діяльності у таких пацієнтів.
— Якими бачите шанси України на перемогу у цій війні?
— Наші шанси на перемогу — 100-відсоткові! Ця війна є єдиним шансом для нас позбутися такого поганого «сусіда», яким є росія для України.
«24 лютого я пішла у військкомат, не чекаючи, поки покличуть»
Медсестра-анестезистка відділення реанімації новонароджених у Львівській дитячій лікарні на вулиці Орлика, зараз анестезистка передової хірургічної групи у Донецькій області Олена Занов’як
— Пані Олено, що спонукало вас — 29-річну незаміжню дівчину — піти на війну? Кажуть, у війни не жіноче обличчя.
— Піти у медичну службу ЗСУ спонукало внутрішнє відчуття громадянського обов’язку. У 2014-му мені було лише 20 років, та коли отримала повістку, одразу пішла на фронт. Відслужила у передовій групі мобільного хірургічного військового госпіталю до 2017 року, демобілізувалась та працювала у Львівській дитячій лікарні на вулиці Орлика. Коли о 5.30 ранку 24 лютого мені зателефонували друзі і сказали, що почалась війна, пішла у військкомат, не чекаючи, поки мене покличуть.
— Чи не було лячно?
— Звичайно, що було страшно йти на війну. Але відчувати страх у таких ситуаціях цілком нормально!
— Як відреагували ваші батьки?
— Батьки знають мій характер, знають, що я цілеспрямована: якщо ставлю собі якусь мету чи берусь за роботу, то завжди доводжу її до кінця. Вони мене «благословили», оскільки також є патріотами нашої країни. Попри всі складні моменти, на війні бувають і добрі миті.
— Що може бути доброго на війні, тим паче у хірургії, з важкими пацієнтами?
— Справді, роботи багато, пацієнти дуже складні, постійно чути вибухи за вікном. Дев’ятий місяць ми у справжньому пеклі. Добрими є ті моменти, коли рятуємо життя нашим захисникам. Добрими є також наш бойовий дух і віра, що з перемогою повернемось додому.
— Чи оберігають вас ваші колеги — чоловіки-лікарі?
— На кожному кроці відчуваю їхню турботу і піклування. Вони всі тут такі молодці, люблять мене як рідну доньку, деколи не будять зранку до роботи, щоб я трохи довше поспала…