«Рашисти ще відчують гнів наших повстанців»
Голова Українського інституту Національної пам’яті Антон Дробович розповів «ВЗ» про свою службу в Теробороні Києва
Побачила у соцмережах фото, на якому голова Українського інституту Національної пам’яті Антон Дробович сидить в окопі, у військовій формі, з ноутбуком... У коментарях прочитала, що прямо з окопу Дробович спілкувався з поважною публікою Світового економічного форуму у Давосі (Швейцарія). Зв’язатися одразу з Антоном Дробовичем не змогла, але через деякий час ми все-таки поспілкувалися телефоном.
«Коли розумієш історію, можеш краще протидіяти ворогу»
– Завжди стежив за подіями довкола Світового економічного форуму, – каже Антон Дробович. – Цього року було складно це робити, бо служу в ЗСУ, у Київській територіальній обороні. Займаємося будівництвом фортифікаційних споруд, готуємо умовно другу лінію захисту… Організатори форуму запросили мене виступити у Давосі з доповіддю. Щоб вирватися зі служби, потрібен дозвіл командира. На сам форум, звісно, поїхати не міг, сказав, якщо вас влаштує такий формат, то можу виступити.
Це була панель, присвячена значенню історії у цій війні. Історичні питання є важливим чинником у цій війні, тому що росія намагається замаскувати свій імперіалізм фашистського типу під якісь історично зумовлені логіки. Історія для росії є начебто приводом для атаки, але насправді їхня мета – експансія (розширення сфери впливу) і захоплення чужих територій. Тому українці мають добре знати історію, щоб давати відсіч ворогу. І мають пояснювати світові оцей російський modus operandi (у перекладі з латині – “метод дії”, в юриспруденції використовується для опису способу скоєння злочину. – Авт.), який не змінився за останні століття (з часів російської імперії Петра I і Катерини II).
росія – імперська держава, яка діє за імперськими принципами. Коли розумієш історію, можеш краще цьому протидіяти. Чому українське суспільство дає активну відсіч росіянам? Українці, поляки, литовці, латвійці, естонці знають, на що вони здатні. Нам є про що розповісти світові, який не має досвіду співжиття з таким агресивним сусідом.
– Те, що окупанти коять з українцями, – жахливі речі. Що вони демонструють світові?
– Бачу, наскільки подібні практики нацистської Німеччини і сучасної фашистської росії. Для них характерна найважливіша спільна ознака – зневага до людського життя! Люди для них лише інструмент здійснення своєї політики, витратний матеріал! Як і нацисти, рашисти борються за так званий життєвий світ, за розширення своєї імперії. Нацистська Німеччина також вважала себе імперією. Оці сучасні російські фільтраційні табори – для того, аби людей відфільтрувати, відправити туди, куди вигідно самій імперії. Перевірити – безпечна людина для імперії чи ні.
– Це геноцид українського народу?
– Є документ – Римський статут міжнародного кримінального суду. У ньому описані найстрашніші злочини, які можуть чинити люди проти людей. Злочини проти людяності, воєнні злочини – росія точно вчинила. Є всі ознаки того, що росія вчинила геноцид. Але процедура доведення факту геноциду у міжнародних судових інстанціях складніша.
«Війни завжди супроводжувалися голодом»
– Чи загрожуватиме світові голод через дії росії?
– Я не є експертом з продовольчої безпеки, але війни завжди супроводжувалися голодом. Руйнуються системи постачання та нормальні ділові зв’язки. Найпершими страждають найбідніші країни, які не мають можливості купувати дороге зерно, дорогі продукти. Коли така потужна сільськогосподарська країна, як Україна, воює з такою ж потужною сільськогосподарською країною, як росія, страждають усі ті, хто мали бути споживачами продовольства. Єдиний вихід – швидко припинити цю війну, допомогти Україні перемогти росіян і відновити відповідне постачання продовольства.
«Рух спротиву переходить у радикальну фазу»
– На півдні України, зокрема на Херсонщині, сформувався партизанський рух. Ведеться партизанська боротьба і в інших населених пунктах. Який результат матиме такий опір на окупованих територіях?
– Така брутальна агресія росії, з жахливими наслідками, які випадають на долю цивільного населення, не може не призводити до руху опору. Спочатку були мирні форми протесту – мітинги. Коли такі рухи не дають результату, рух спротиву переходить у підпільну радикальну фазу.
Бачимо, як у тимчасово окупованих містах розвішують плакати з погрозами окупантам, підривають помешкання та автомобілі колаборантів, гауляйтерів. Цей рух тільки набиратиме обертів! Утім, сподіваюся, ЗСУ, за підтримки світової спільноти, швидко виженуть окупантів з нашої території. Але якщо це не станеться так швидко, як хотілося б, то побачимо, наскільки потужним буде цей рух. Багато людей перебуває під окупацією. Вони відчувають ту несправедливість, ненавидять тваринний, вульгарний, нелюдяний російський режим. Рашисти ще відчують гнів наших повстанців!
– Українці сподіваються, що російська імперія розпадеться. Хоча газові та нафтові гроші, які отримує росія щоденно, роблять свою чорну справу. Який ваш прогноз?
– Геополітичні прогнози – річ невдячна. Але хотів би усім скептикам нагадати, що 1985 року тих, хто вважав, що срср впаде, були одиниці. Але уже 1991-го цей “зомбі-тиранозавр” розвалився, постало багато незалежних країн. Чітко видно, що так звана російська федерація не є федерацією. Це країна-невдаха, яка не стала федерацією, якою би мала стати за політичною архітектурою, яку обрав російський народ у 1990-х роках. росія справді тяжіє до імперії. І ця величезна суперечність, що лежить у глибині політичного устрою росії, рано чи пізно призведе до моменту істини – розвалу рф. Десятки національних республік у росії пригноблені. Їм заборонено мати свої партії, вільно розмовляти своїми мовами, відкривати національні навчальні заклади. Що відбувається з народами Кавказу? Що коїться у Татарстані? Вони не мають повноти своїх прав, тому поступово зникають. Власне ця суперечність призведе до того, що росія розвалиться. Національні республіки стануть незалежними державами. Або структуру росії треба буде докорінно переглянути. І той, і той процес завершиться у росії зміною політичного ландшафту.
Імперський проєкт, який будують, недієздатний! Жодні нафтодолари цього не забезпечать. Хіба що вони знову почнуть захоплювати нові території. Бо імперії живуть завдяки експансії. Експансія – це як ракові клітини, які виживають, якщо захоплюють здорові клітини. Якщо їм не давати цього робити, вони вироджуються і вмирають.
– Що для вас зараз найважче на службі?
– Найважче – не бачити родину. Не мати змоги з ними спілкуватися, прогулятися ввечері з сином до озера. Життя в окопах, бліндажах, серед лісу – це можна витримати. Але брак спілкування з родиною – це найважче! Утім, ми переможемо, виженемо москаля! І все буде добре.
«Повторний напад на Київщину буде черговим актом безумства»
– Чи можливий повторний напад на Київщину?
– З точки зору воєнної тактики та стратегії – це буде черговий акт безумства! Адже ми значно краще готові. Якщо росіяни чи білоруси сюди підуть, їм буде пекельно важко. Тренуємося (хоча хотілося б, аби тренувань було більше), закопуємося в землю, будуємо позиції. рашисти проклянуть той день, якого знову захочуть піти на нашу столицю!
– Що для вас стало найбільшим відкриттям з часу повномасштабної війни?
– Я це знав, але зараз ще більше усвідомив: українці неймовірно сильні та вільнолюбні. Вони можуть захистити своїх дітей та свій дім. Пам’ятаю 25 лютого, коли під Центром комплектації стояли тисячні черги! Усі готові були голими руками рвати росіян... Це був сакральний гнів! Було відчуття, що це Майдан, помножений на десять. У Європі не всі усвідомлюють, з чим маємо справу. Так, допомога з ЄС не така швидка, як би нам хотілося, але вона збільшується. Ми маємо усі разом подолати цього монстра! Бо програш України – це пауза, накопичення сил і нова агресія проти Європи.
Але я хотів би звернутися не до європейських лідерів, бо у них є свої виборці, їм треба маневрувати, а до Папи Римського. Можна підставити щоку ближньому, який помилився. Але якщо підставити другу щоку дияволу, то можна померти... Це – тонке мистецтво, коли ти маєш вчинити опір, а коли маєш підкоритися. Папа Римський намагається зберегти хоч якісь зв’язки з росією на майбутнє, щоб не почалася вічна війна. Але чого буде вартий той світ, якщо переможе зло? Тому, щоб не почалася вічна війна, наше завдання – щоб перемогло добро.