Французька булка із загадковою начинкою
Які «гостинці» привіз із Парижа-Москви до Києва президент Макрон?
Ці мої міркування не про справи кулінарні, а про кухню політичну. На ній зараз воістину пекельно. Увесь світ принишк через вибухонебезпечну ситуацію, яка склалася довкола українських кордонів. Політики кажуть: спалахнути може будь-якої миті... Гасити полум’я, яке розгоряється з вини Росії, беруться лідери провідних західних держав. Не минає дня, щоб Москву й Київ не відвідали представницькі делегації “пожежників”. На цьому тижні до миротворчої місії долучився президент Франції Еммануель Макрон. Спочатку наговорився з Путіним, а наступного дня прилетів радитися до Зеленського. Які рецепти виходу з найгострішої з часів Другої світової кризи привіз господар Єлісейського палацу, достеменно знають лише одиниці. За словами Макрона, картина проясниться у найближчі дні-тижні. Але про дещо уже можна здогадуватися.
За допомогу дякуємо. Але якою буде її ціна?
Українців мали би потішити повідомлення про те, що Франція надасть нам 1,2 млрд євро макрофінансової допомоги. Що наші партнери з берегів Сени взялися реалізувати спільний проєкт з очищення питної води у Маріуполі й займатимуться реконструкцією водоканалу у Попасній на Луганщині. Як і те, що Париж пообіцяв забезпечити нашу залізницю 130 сучасними електровозами, передати нашим рятувальникам 370 одиниць пожежної техніки на 300 млн євро. Нас повинна би підбадьорити і новина про військово-технічну співпрацю, яка допоможе реформувати вітчизняний оборонно-промисловий комплекс. Відрадно, зокрема, що за допомоги французів в обласному Миколаєві будуватимуть патрульні катери для Державної прикордонної служби...
Такі сигнали мали би свідчити, що Франція впевнена у нашому мирному майбутньому. Вселяють надії і московські заяви Макрона про те, що Київ не має зворотної дороги на шляху євроінтеграції. Якщо вірити французькому президенту, Париж не ініціюватиме перегляд політики відкритих дверей НАТО. Водночас видно, що Макрон намагається не посваритися з Путіним через Україну – не ріже йому правду-матку, а, на відміну від лідерів США й Великої Британії, обходиться м’якими, обережними формулюваннями. Для прикладу: я вибудовую діалог з Путіним з огляду на інтереси всієї Європи і прислухаючись до побоювань Росії…
Читайте також: Макрон спростовує інформацію про «фінляндизацію» України
Як мовиться, і нашим, і вашим. Але хіба такий досвідчений політичний гравець, як Макрон, не відає, що лемент Путіна про якісь західні і українські загрози для його держави – усього-на-всього пропагандистські кліше Кремля, розраховані на заляканих своєю владою простих росіян, і що за цим криються далекосяжні геополітичні плани? То навіщо підігрувати новітньому імперіалісту у його штучних фобіях?
Україні нав’яжуть «фінляндизацію»?
Через два місяці у Франції відбудуться вибори президента. Чинному главі цієї держави важливо підійти до них із вагомим особистим результатом. “Примирення” Росії і України, до якого би доклався Макрон, допомогло б йому виграти ці перегони. Тож французький лідер робить усе, щоб його ім’я асоціювалося із “великим пожежником”...
Яким способом Макрон хоче цього досягти? Напередодні обмовився, що нові рішення щодо європейської безпеки будуть новаторськими... Невже йдеться про кардинальні поступки з боку Києва? Можливо, президент Франції хоче, на догоду Путіну, схилити свого українського колегу до символічної капітуляції? А саме – в обмін на економічні подачки з Парижа і часткову деескалацію (у Кремлі вже пообіцяли, що відведуть 30-тисячне військо з Білорусі) вмовить Зеленського не претендувати на участь України у Північноатлантичному альянсі. А ще, можливо, заручиться від шостого президента України обіцянкою імплементації політичної частини Мінських угод, яка передбачає вибори на окупованій частині Донбасу?
На такі роздуми наштовхує фраза про “фінляндизацію” України, яку з уст Макрона почули журналісти впливової Le Figaro, а згодом це підтвердили репортери не менш авторитетної Le Monde. Згаданий термін “Вікіпедія” розшифровує як “значні обмеження державної самостійності, які велика держава накладає на свого більш слабкого сусіда”. Передусім, мається на увазі позаблоковий, нейтральний статус, на який змушена була пристати Фінляндія через військове протистояння із СРСР у 1939-1944 роках. Згадана Le Figaro процитувала Макрона: “Путін хоче глибокої зміни політики НАТО. Варто знайти рішення, щоб цей безпечний простір, яким є НАТО, міг співіснувати з Росією. Одним із таких варіантів є невступ України до НАТО...”
Вас може зацікавити: “У центрі мережі впливу РФ у Німеччині - ексканцлер Шрьодер”
Але знову ж таки, чому на Заході не вчать історію? 2010 року Україна вже мала позаблоковий статус – його закріпили у Конституції під час правління Януковича. Це, однак, не завадило Росії окупувати частину нашої території. Наша позаблоковість лише розпалила територіальні апетити Путіна.
Швидше за все, українцям тиснутимуть на “мінський” мозоль. Той же Макрон наполягає: виконання Мінських угод – єдиний шлях, який дозволяє досягти сталого миру. При цьому закликав робити конкретні кроки, щоб ці угоди і Росія, і Україна читали однаково. Як відомо, Київ наполягає: спершу – безпека, цілковите припинення вогню, звільнення військовополонених, виведення чужоземних військ, український контроль на кордоні, а вже потім – вибори в ОРДЛО. У Москві ж найперше хочуть легітимізувати в очах світу незаконну владу на Донбасі. А все решта, мовляв, – як вийде...
То яка, образно кажучи, начинка була у французькій булці від Макрона: солодкі родзинки чи гірчичне зерно?
Коментар для «ВЗ»
Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій
Зеленському можуть запропонувати ілюзію миру
Що доброго, обнадійливого, або, може, навпаки – неприйнятного для нас у сфері безпеки привіз до Києва президент Франції? Поки не видно ніяких результатів. Риторика Макрона і цього разу була такою ж, як і завжди: всі мають виконувати Мінські угоди. Але ж питання: за яким варіантом? У ці деталі Макрон на своїй пресконференції вдаватися не захотів.
Залишається небезпека того, що як ілюзію миру президенту України Зеленському можуть запропонувати варіант з початком політичних процесів на окупованій території. Насправді цей варіант може перенести протистояння від сходу на всю Україну. Небезпека цього сценарію залишається, хоча поки що не можна говорити про принципову зміну ситуації. Немає чітких сигналів про те, що відбулося щось таке масштабне…
Читайте також: Спасибі Макрону за довгий французький язик