Медична реформа-2021: як лікуватимуть пацієнтів у Львові
Наше місто стало першим в Україні, яке провело медичну реформу, об’єднавши міські лікарні. Що це означає?
Медицина – це сфера, в розвиток якої особливо не втручались в Україні десятки років. Тож 2021-й став для неї роком змін. Принаймні у Львові. Вісім місяців у міській Ратуші посилено працювали над новою медичною стратегією до 2024 року. Врешті зійшлись на створенні трьох медичних об’єднань – у галузях невідкладної допомоги, вторинної допомоги та акушерства й гінекології. Назва, адреса, послуги – незмінні, змінюється лише структура та підпорядкування.
Ми з’ясували, як вплинуть такі зміни в медичній системі міста на повсякденне життя львів’ян та чи зміняться умови роботи для лікарів.
ДЛЯ ЧОГО?
Перший етап держреформи – зміни в сімейній медицині – уже відбувся. Так, майже 95% львів’ян вже підписали декларацію із лікарем. Другий етап – зміна в роботі вторинної і третинної ланок – завершили цьогоріч. Йдеться про лікарні, які надають швидку та паліативну допомогу, проводять операції й реабілітації, а також про госпіси та пологові. Змінилося й фінансування: відтепер замість бюджетного утримання держава купує у медзакладу лише певну послугу. А це означає: більше пацієнтів – більше коштів.
У мерії кажуть: таким є досвід успішних країн (Німеччини, Австріїтощо), тож об’єднавшись, лікарні зароблятимуть більше, зможуть залучити більше пакетів послуг, відкривати нові напрямки, обмінюватись досвідом і лікарями, спільно використовувати техніку й покращувати якість роботи. В іншому ж разі, чимало медзакладів могли просто зникнути, не витримавши конкуренції.
ХТО ОБ’ЄДНАВСЯ?
1. Лікарня швидкої медичної допомоги, 8-а та дитяча міські лікарні (ТМО-1 швидкої допомоги).
2. 1-а, 4-а та 5-а міські лікарні, лікарня «Госпіс» (ТМО-2 планової допомоги).
3. Пологовий будинок №1 і 3-я міська лікарня (ТМО-3 акушерства та гінекології).
ЩО ЦЕ ДАСТЬ ЛЬВІВ’ЯНАМ?
Людина, яка потрапляє до лікарні, має отримувати допомогу в повному обсязі, і все це має надаватися в одному місці та бути найвищої якості. Має підвищитися і швидкість надання послуг. Скажімо, якщо в дитячу лікарню привезуть маленького пацієнта, що потребуватиме допомоги відсутнього в медзакладі вузького спеціаліста, дитину не перескеровуватимуть в іншу лікарню. Фахівця зі структури ТМО просто покличуть у медзаклад і зможуть прооперувати та надати всю допомогу в дитячій лікарні.
Також об’єднання дасть змогу залучати нові послуги, яких раніше у Львові не надавали. Так, скажімо, у медичному об’єднанні 1 з’явився сучасний «Центр трансплантації».
СКІЛЬКИ ЦЕ КОШТУВАТИМЕ?
Медичні послуги, як і прийом, огляд, діагностика та лікування, і надалі оплачуватиме держава. Проте для цього пацієнту потрібно підписати декларацію із сімейним лікарем.
ЩО ЗМІНИТЬСЯ ДЛЯ МЕДИКІВ?
Умови праці стануть кращими, адже лікарні зможуть збільшити своє фінансування за новою системою. Покращиться й діагностика та лікування, поступово оновиться медичне обладнання, з’явиться більше можливостей для особистого розвитку – у межах об’єднання. Медики зможуть ініціювати відкриття нових медичних напрямків, працювати над власними розробками, залучаючи міжнародні гранти. Буде і підвищення заробітної платні – розпочати обіцяють із молодшого персоналу.
ЧИ БУДУТЬ СКОРОЧЕННЯ?
Ні, жоден медзаклад не буде зачинений: навпаки – мережі розширюватимуть. Головні лікарі залишаються на своїх посадах. Натомість керівників об’єднань обиратимуть за конкурсом.
«Від початку року, завдяки залученню медичних експертів, роботі медичної групи та профільної депутатської комісії, колег з USAID і Be-It Health, вдалося напрацювати стратегію. Відтак Львів став першим містом в Україні, яке провело таку комплексну та достатньо складну реформу. Основне завдання, яке ми ставимо, – щоб за 4-5 років наші медичні заклади були у переліку ТОП-100 кращих медичних закладів світу. А для цього мусимо зробити низку трансформацій», – коментує перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.
Серед цілей, які місто ставить до 2024 року у медицині, – знизити рівень смертності, підвищити народжуваність, ефективно лікувати онкологію, хвороби серця та органів дихання, профілактувати захворювання, зокрема – завдяки вакцинації.
Читайте також: Львівська облрада додатково виділила понад 10 млн на медицину