«Син сам захотів вакцинуватися. А я не заперечувала»
На Львівщині уже понад 2200 дітей і підлітків отримали щеплення від Covid-19
«У Дам’яна — спадкова лактозна непереносимість, — розповідає журналістка, радниця в апаратній службі Львівської ОДА Анна Герич. — І ми подумали, що буде гірше, коли він, не дай Боже, потрапить до лікарні з ковідом». Днями її 14-річний син отримав першу дозу вакцини від коронавірусу. Жінка каже, вакцинуватися було його ідеєю, а вона, як відповідальна мама, цю ідею підтримала.
Запитую, чи хворів її син на коронавірус. Анна Герич каже, не знає. Мав нежить, але ПЛР-тесту тоді не здавав. «Навіть якщо хворів, це ще не привід відмовлятися від можливості захистити себе від Covid-19 та його наслідків», — переконана.
Як і годиться, перед щепленням проконсультувалися зі сімейною лікаркою. Протипоказань до вакцинації не виявила. Вакцинуватися вирішили в обласному діагностичному центрі. «Там черги менші, але дітей і так вакцинують поза чергою», — додає пані Анна.
Перед щепленням маму хлопця попросили надати документ, який підтверджував, що підліток отримав усі планові щеплення. Без такого підтвердження у вакцинації від Covid-19 відмовляють. Медики кажуть: на початках багато українців кинулися вакцинувати своїх дітей від коронавірусу, аби мати змогу поїхати з ними на відпочинок. Тоді ж часто з’ясовувалося, що ця вакцинація… була першою у житті дитини! Усі попередні батьки безвідповідально ігнорували, покладаючись на «природний імунітет» свого нащадка… «Ми антивакцинаторами ніколи не були», — веде далі львів’янка.
Другу дозу вакцини її син повинен отримати 7 грудня.
«Мої найближчі друзі всі вакциновані, але сина деякі радили не щепити. Мовляв, це ж дитина… Але я думаю, що 14,5 року — не така вже й дитина. Важить нормально, та й зростом уже вищий за мене! — усміхається співрозмовниця „ВЗ“. — Серед моїх знайомих є лише один, який вакцинував свого сина. А є такий, у якого дружина вагітна, але не вакцинована. Я би на їхньому місці так не ризикувала».
Дам’ян — один із 2200 дітей, які вакцинувалися від Covid-19 на Львівщині. Для щеплення дітей і підлітків в Україні використовують лише одну вакцину — Comirnaty від Pfizer. Як і дорослий, дитина також повинна отримати дві дози вакцини — з інтервалом у 21−28 діб. У деяких країнах, як-от Великій Британії, дозволяється застосовувати також Moderna. Обидві вакцини створені на одній технологічній платформі.
Рішення дозволити вакцинацію від Covid-19 дітей віком від 12 років Міністерство охорони здоров’я ухвалило понад місяць тому. Чиновники пояснили це тим, що Дельта-штам коронавірусу частіше вражає дітей, захворювання у них часто має важчий перебіг, відтак вони частіше потрапляють до лікарень. А навіть якщо дитині пощастило і вона хворіє безсимптомно, то, активно продукуючи вірус, заражає дорослих — батьків, бабусь-дідусів та вчителів. Які можуть бути невакциновані і для них коронавірусна хвороба може виявитися смертельною… Також фахівці зазначають, що щеплення дітей може допомогти кожній країні й людству загалом швидше досягти колективного імунітету. Та, відповідно, подолати пандемію і повернутися до нормального життя, яким воно було до січня-березня 2020 року.
Вакцинують дітей і підлітків від коронавірусної інфекції у Великій Британії, країнах ЄС, США, Канаді, Ізраїлі, ОАЕ, Камбоджі, Колумбії, на Кубі, у Сінгапурі тощо. Днями Ізраїль дозволив вакцинацію дітей віком від п’яти років. Віковий поріг вирішили знизити після того, як FDA (Управління з продовольства і медикаментів США) схвалило вакцину Pfizer для проведення щеплень пацієнтів віком 5−11 років.
Очікувані поствакцинальні реакції у дітей — такі ж, як у дорослих: біль у руці, відчуття втоми, головний біль, ломота у м’язах і суглобах, підвищення температури тіла, озноб. Як правило, ці симптоми минають упродовж однієї чи кількох діб після ін’єкції, але у багатьох пацієнтів не виникає нічого з переліченого.
Протипоказання? Не можна вакцинувати тих дітей, у яких після першої дози спостерігалися серйозні алергічні реакції на компоненти вакцини або розвинувся міокардит (запалення серцевого м’яза) чи перикардит (запалення зовнішньої оболонки серця). Про такі випадки повідомляв Центр контролю та профілактики захворювань у США (CDC). Виробник вакцини запевнив, що така «побічка» виникає дуже рідко, а перебіг згаданих захворювань є легким і не призводить до серйозних наслідків.
Медики звертають увагу: між вакцинаціями (від Covid-19 і, наприклад, грипу) повинно минути не менш ніж 14 днів.
Читайте також: Поради батькам. Як уберегти дітей від COVID-19