«На Одещині вибори не відбулися. Бо місцева мафія виявилася сильнішою, ніж державна машина...»
Брудні політтехнології домінують в арсеналі партії влади, вважають у Комітеті виборців
В останню неділю жовтня відбулися змагання за вакантні посади мера Харкова, мандати народних депутатів у мажоритарних округах із центрами у Каневі Черкаської області й Новій Каховці (Херсонська область). З великою ймовірністю, переможцем у харківських перегонах стане колишній соратник покійного Геннадія Кернеса — секретар міськради Ігор Терехов. А перепустку до парламентської зали отримають два представники «Слуги народу» — відповідно Віталій Войцехівський і Сергій Козир. Наскільки вільним було це волевиявлення і справедливими — його результати? Про це розмовляємо із генеральним директором Комітету виборців України Олексієм Кошелем.
— Як фахівець, чи задоволені ви перебігом осінніх виборчих кампаній і їхньою фінальною фазою — голосуванням? Що напишете про ці вибори у своїх аналітичних звітах?
— Я окремо розглядав би харківські вибори й проміжні вибори у двох мажоритарних округах. На Херсонщині і Черкащині вони виглядали ганебними для України. У Новій Каховці ми спостерігали звичайнісінький бартер: висока посада — в обмін на виборчу підтримку. Один із найбільш рейтингових кандидатів у депутати напередодні отримав крісло очільника обласної державної адміністрації — і водночас підтримав свого недавнього політичного конкурента, якого перед тим гостро критикував. За такою логікою будь-які вибори можна розміняти на кадрове призначення. Благо, у державі є багато «жирних» посад, які можуть віддати вчорашнім політичним конкурентам. Для прикладу — посада заступника міністра, керівника державного підприємства чи зернової корпорації. На Херсонщині ми побачили звичайнісіньку торгівлю державними посадами, яка пішла на користь кандидату від влади.
Наша оцінка виборів на Черкащині дещо інша. Головна проблема, яку спостерігали там 31 жовтня, була пов’язана з «контрольованим голосуванням».
— Що це таке?
— Ми бачили, як поблизу виборчих дільниць чергували люди, які мали зі собою списки виборців, їхні домашні адреси, номери телефонів. Ці люди також володіли інформацією, коли і яких виборців підвозили до дільниць. Складно знайти юридичні норми, які вказували би, що йдеться про порушення закону, але на практиці це означає лише одне: така фіксація виборців може бути складовою технології підкупу. Тобто виборці, які отримали певні кошти за те, що проголосують за певного кандидата, централізовано прибувають до виборчих дільниць, там фіксують їхню присутність — і таким чином відбувається «волевиявлення». Ця брудна технологія суттєво позначається на результатах голосування.
— А якої ви думки про вибори у Харкові?
— Там була ціла низка порушень виборчого законодавства. Найбільше нас непокоять оприлюднені факти щодо внесення змін до кінцевих протоколів засідань виборчих комісій, унаслідок чого у первинних і підсумкових документах є суттєві розбіжності. Наші спостерігачі також фіксували серйозні порушення процедурного, технічного характеру. Мали місце підписи під порожніми протоколами, підвезення виборців. Проте, окрім розбіжностей із кількістю бюлетенів, інші «нестикування», у Харкові, на відміну від виборів на Черкащині, порушення не були системними.
— Вважалося, що з ухваленням Виборчого кодексу, активною діяльністю громадських і міжнародних спостерігачів, «всевидющим оком» преси тощо відійдуть у минуле брудні виборчі прийоми, тиск під час волевиявлення, фабрикації результатів. Чому не так сталося, як гадалося?..
— В останній рік ми бачимо суттєвий відступ України у питанні проведення чесних, демократичних виборів. Зокрема, це проявляється у використанні адміністративного ресурсу — як під час місцевих виборів 2020 року, так і під час проміжних парламентських виборів у мажоритарних округах на Івано-Франківщині, а тепер — у Черкаській і Херсонській областях.
Ще одним мінусом у виборчій кампанії 31 жовтня стала неспроможність влади організувати місцеві вибори у Кароліно-Бугазькій об’єднаній територіальній громаді (Одеська область), до складу якої входить привабливе в економічному плані селище Затока. Там вибори не відбулися, бо місцева мафія виявилася сильнішою, ніж державна машина. Вибори було заблоковано через невчасне надходження коштів для друкування бюлетенів.
— Новими народними депутатами, очевидно, стануть два представники «Слуги народу». Чи можна говорити, що партія влади домінує, має найвищий у цих регіонах авторитет?
— Завданням для партії влади на цих виборах була перемога за будь-яку ціну. І саме з цим можна пов’язувати використання недоброчесних технологій, адміністративних важелів, політичного бартеру. Тому я не казав би про перемогу провладної політичної партії. Це, радше, піррова перемога, яка, окрім усього, стала серйозним репутаційним ляпасом для держави.
— Чому, на вашу думку, «Слуга народу» не вступила у боротьбу за крісло міського голови Харкова?
— Справді, це виглядає досить дивно. Бо завдання політичної сили — не лише брати участь у виборах з метою перемоги, а й використовувати їх як механізм донесення своїх позицій до громадян, для зміцнення низових партійних осередків. Очевидно, «слуги» продовжують жити у віртуально політичному світі. У них немає розгалуженої мережі партійних організацій, а відповідно — авторитетних осіб, які здатні боротися за перемогу на виборах.
— Деякі експерти кажуть, у Новій Каховці й Каневі партія влади «обкатувала» технології до майбутніх виборів національного масштабу…
— Мені не хотілося б у це вірити. Але кілька останніх виборчих кампаній показують, що у нас відбувається серйозний відхід від міжнародних демократичних стандартів. Знову повертаються брудні технології. Чи повторяться вони під час наступних парламентських і президентських виборів, залежатиме не тільки від влади, а й від опозиції. Згадайте: у Надвірнянському виборчому окрузі партія «За майбутнє», чий кандидат програв через крадіжку бюлетенів, «проковтнула» цю поразку. Серйозно не протестувала, не використовувала парламентські механізми для захисту свого кандидата: не вимагала створення Тимчасової парламентської слідчої комісії, не блокувала трибуну, в інший спосіб не привертала увагу до порушення виборчого закону… Важливо, щоб тепер парламентська опозиція зробила висновки і обстоювала результати виборів — незалежно від того, яке місце посів її кандидат.
Читайте також: Українці розчаровуються у Зеленському, — опитування