Візовий центр Польщі у Львові працює!
Конкурс на нового візового оператора буцімто виграла грецька фірма Global Visa Center World. Контракт чинного візового оператора має закінчитися 20 листопада
«Візовий центр Польщі закрили через підозру у корупції» — публікація під таким заголовком вийшла у № 67 «Високого Замку».
Йшлося про перипетії довкола конкурсу на обрання нового візового оператора, який оголосило Посольство Польщі в Україні, оскільки контракт чинного візового оператора, фірми VFS Global, завершується. Під час конкурсу виник скандал: у діяльності фірми-переможця вбачалася корупційна складова. Національна апеляційна палата Польщі зобов’язала Посольство Польщі в Україні скасувати результати цього тендеру і оголосити новий.
У нашій публікації йшлося, що, згідно з інформацією польського сайту inpoland.net.pl, Візовий центр Польщі у Львові тимчасово не працює. На адресу редакції надійшов лист від Генерального консульства Республіки Польща у Львові. «Мусимо зауважити, що в публікації є багато недостовірної та просто неправдивої інформації, — йшлося у листі. — Візовий центр у Львові працює, і на даний момент немає жодних передумов, щоб надалі документи не приймалися. Ваше необґрунтоване звинувачення щодо закриття Центру через підозру в корупції схоже на провокування скандалу».
Ми повторно звернулися до ГК РП у Львові з проханням більш детально прояснити інформацію. Наразі відповіді не отримали… Тим часом вирішили перевірити, якою є ситуація безпосередньо у Візовому центрі, що у Львові на вулиці Джерельній, 18. Це об’єднаний Візовий центр VFS Global, який, крім Польщі, обслуговує ще 14 європейських держав (Австрія, Фінляндія, Нідерланди тощо). Тому, зрозуміло, фірма працює. Однак пускають туди тільки тих, хто хоче здати документи на отримання візи. Охоронець не пропустив мене всередину. Про те, що Візовий центр Польщі закриють, він нічого не чув. Каже, усе працює, тож можна подавати документи.
Утім, у курсі всіх справ виявився працівник однієї з фірм, які розташовані поблизу Візового центру і надають послуги, пов’язані з оформленням віз. «Візовий центр Польщі працює, як і раніше, контракт чинній фірмі поновили, — запевнив мене чоловік. — Поновили без конкурсу, на три роки, бо немає альтернативи. Немає фірми, яка би так само потужно вийшла на ринок, як VFS Global. Той концерн, який буцімто переміг у першому конкурсі, — одноденка, він би не міг виконати тих умов договору, які вимагаються. Якби було по-іншому, ці всі фірми, як наша, вже би виїхали звідси і шукали нову оренду. Бо оренда тут недешева: 1,5−2 тисячі доларів на місяць. Хіба на карантин прикриють. Принаймні з 27 жовтня тут будуть пускати тільки з ПЛР-тестами. Хоча приходять подаватися на Польщу дуже мало, бо не сезон…»
А от президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник мав іншу інформацію, якою поділився з «ВЗ»: «Про те, що VFS Global продовжили контракт на три роки, не чув. Довіряю інформації від представників МЗС Польщі, яке й проводило конкурс на візового оператора. Перший конкурс справді пройшов незрозуміло, було багато скарг. Не чув, щоб було прийнято остаточне рішення. За інформацією станом на вересень, переможцем було визначено грецьку компанію Global Visa Center World, яка запропонувала найнижчу ціну. Чинний контракт закінчується 20 листопада. Учасники конкурсу знову подали апеляцію. Немає розуміння, що відбувається, і остаточного переможця ще не визначено. З жахом дивлюся на дату 20 листопада, якщо ще не буде визначений остаточно переможець. Якщо переможця буде визначено, і це буде не VFS Global, то компанія-переможець матиме обмаль часу, щоб набрати людей, сформувати нові команди, завести програмне забезпечення у всіх центрах по всій Україні. Найгірший наслідок — величезні черги з охочих отримати візу. Згадаймо 2015 рік, коли черги для отримання робочих віз сягали 6−9 місяців. Звісно, згладить ситуацію наявність безвізового руху: українці зможуть заїхати до Польщі на підставі біометричних паспортів і вже на місці оформляти необхідні для роботи документи. Але, зважаючи на те, що у Польщі робочих рук не вистачає, проблема торкнеться не тільки українських громадян, а й польських роботодавців».
Отримати конкретну інформацію вдалося сайту «Цензор.нет». «В Україні працюють усі сервісні центри для обробки документів на видачу віз на виїзд до Польщі, — пише сайт. — Про це повідомили „Цензор.нет“ у службі підтримки компанії VFS Global в Україні, що керує пунктами прийому візових анкет, коментуючи інформацію деяких ЗМІ про нібито закриття Візового центру у Львові. У компанії зазначили, що всі 17 пунктів, в тому числі у Львові, приймають документи. Водночас у колцентрі наголосили, що через карантинні обмеження в окремих представництвах документи приймаються виключно поштою, аби не наражати здоров’я клієнтів на додаткові ризики. Зокрема, такий режим передбачено для Тернополя, Одеси, Херсона, Дніпра, Запоріжжя».
Також «Цензор.нет» підтвердив, що під час повторного розгляду підсумків тендеру на вибір візового оператора для МЗС Польщі в Україні перемогу одержала грецька фірма Global Visa, яка надала найнижчу пропозицію, але не була допущена до торгів перший раз. Після апеляції її повернули до тендеру. Проте результати конкурсу знову оскаржені у Національній апеляційні палаті Польщі. Цього разу — консорціумом Personnel Service (Польща) — TLSContact (група Teleperformance із Франції), що переміг у відборі перший раз.