Замах «змахує» на кіно...
В історії з обстрілом авто першого помічника президента може йтися про спеціальну провокацію – щоб виправдати «закручування гайок» у суспільстві
Сценарист і продюсер комедійних серіалів студії «Квартал 95» Сергій Шефір може кардинально змінити свою колишню спеціалізацію — і почати писати сценарії до фільмів-бойовиків. Що воно таке — опинитися під кулями, він, нині перший помічник президента, відчув на власній шкурі. У середу, 22 вересня, як мовиться, посеред білого дня, в його неброньоване «Ауді» з лісу випустили автоматну чергу. Надзвичайна подія сталася у селі під Києвом. Шефіра Бог милував, а от його водія у важкому стані (три кульові поранення у ноги) доправили у реанімацію. Усю столичну поліцію, прокурорів піднято на ноги. На вухах стоїть і український політикум…
Гаряча кримінально-політична новина блискавкою розлетілася по Україні. Через її вагу у далекій Америці (де в той час була третя година ночі) розбудили Володимира Зеленського, який поїхав за океан на Генасамблею ООН. Президент зробив різку заяву («Відповідь буде сильною») — адже вчинено замах на життя його близького соратника.
Близького, але не найближчого, треба уточнити. З «найближчим» (керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком) у «близького» Шефіра сильний міжособистісний конфлікт. Кілька днів тому «Українська правда» писала, що Єрмак зумів звести вплив Шефіра на Зеленського до нуля. Дійшло до того, що у серпні між Володимиром Олександровичем і Сергієм Нахмановичем зчинилася велика сварка. За даними згаданого видання, градус емоцій був настільки високим, що Шефір спакував всі свої речі зі службового кабінету й відвіз їх додому. На Банковій не з’являвся кілька днів. Поінформовані люди кажуть, що Сергій Шефір тепер «не впливає майже ні на що». І що Зеленський більше слухає свою помічницю Машу, яка відповідає за дотримання графіка, ніж вникає у стратегічні поради давнього друга і земляка Шефіра, з яким знається від створення «Кварталу»…
Детективи ще не встигли зняти сліди від куль на обстріляній машині, а представники президентської політсили вже один поперед одного озвучували свої версії трафунку із Шефіром. Першим заінтригував громадськість радник керівника президентської канцелярії Михайло Подоляк. «Ми, безумовно, пов’язуємо цей напад з агресивною і навіть войовничою кампанією протидії активній політиці глави держави. Політиці, спрямованій на істотне зниження традиційного впливу тіньових олігархів на суспільні процеси, а також на знищення політико-фінансових угруповань, що відверто працюють на наших зовнішніх опонентів», — заявила права рука Андрія Єрмака. Подоляк назвав «НП» із Шефіром «відкритим, навмисним і вкрай жорстким нападом, який не можна кваліфікувати інакше, ніж спробу демонстративного вбивства ключового члена команди».
Від себе додамо: наскільки «ключовим» для Зеленського був Шефір, можуть розповісти його спаковані речі…
А тепер уважно вслухайтеся в інші слова пана Подоляка. «Відбувається ситуативне об’єднання полукрімініальних (цитата дослівна. — І. Ф.) політичних і економічних суб’єктів, для яких детінізація, деолігархізація і проведення судової реформи — пряма загроза їх безбідного існування». І далі: «…Відповіддю на злочинні дії будуть ще більш жорсткі антиолігархічні і антикримінальні рішення влади».
Із цього пасажу слід розуміти, що президент Зеленський готує якісь дуже радикальні рішення. Проти тих, кого вважає загрозою для здійснення своїх «благих реформаторських» планів. Судячи з усього, потенційне закручування гайок гарант Конституції збирається виправдати «замахом на Шефіра»…
Політичний експерт Тарас Березовець каже, що цей «замах» більше схожий на постановку і на інформаційне накачування «слуг» напередодні голосування за «антиолігархічний закон». І додає: «Ніщо так не стимулює підштовхування до ухвалення рішення, як атмосфера паніки і страху за своє життя».
Авторитетне аналітичне видання «Дзеркало тижня» теж натякнуло на політичну режисуру в історії із «замахом на Шефіра». Свою публікацію ілюструвало фотографією охопленого вогнем рейхстагу. Хто не пам’ятає, нагадаємо: у лютому 1933 року нацисти підпалили німецький парламент і звинуватили у цьому політичних опонентів — це дало змогу прийти до влади диктатору Гітлеру…
«Побутову» версію того, що сталося на трасі під селом Лісниками, висунув відомий журналіст-розслідувач Володимир Бойко (той, що першим розповів українцям про судимості Януковича). Слів пан Володимир у своєму коментарі не добирав: «…Я розумію, що від себе гребуть тільки курка та екскаватор. Але якщо Шефір і далі буде набивати кишені такими темпами, то укоськають не тільки його, а і його шефа».
Великий суддя Час покаже, хто насправді і з яких причин зазіхав на життя Сергія Шефіра. Або ж імітував замах на нього.
Коментар для «ВЗ»
Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій
Можу точно сказати, що це не боротьба олігархів із Зеленським. Незрозуміло, яким чином замах на вбивство водія Шефіра (а стріляли саме у водія) може якимось чином вплинути на закон про боротьбу з олігархами. Але найголовніше, що той законопроєкт, який збираються розглядати у Верховній Раді, до боротьби з олігархатом не має жодного відношення. Бо жодне з відомих прізвищ, яких називають олігархами, не потрапляє під дію майбутнього закону.
Це може бути що завгодно. Зокрема, інсценування — для того, щоб привернути увагу до згаданого законопроєкту, аби показати, що на Зеленського чиниться тиск. Це можуть бути і якісь кримінальні з’ясування стосунків, зважаючи на те, що Шефір достатньо серйозно заанґажований з бізнесом. Та, власне кажучи, сам Зеленський переписав на Шефіра свій бізнес…
Читайте також: «Останні дні я працюю над зйомками студії „Квартал 95“. Ніяких справ, які б викликали агресію, я не вів», — Шефір про напад