Державні дачі – як царські хороми
Віддати їх дітям обіцяв президент Зеленський. А нині живе в одній з них
Коли у маршрутках говоримо про дачі, куди на вихідні вибирається втомлений містом люд, то зазвичай маємо на увазі дерев’яні вагончики, «фінські» будинки, невеличкі цегляні прибудови для чаювання й зберігання садово-городнього інструменту. Саме такими невиразними будівлями на кількох сотиках землі оточені великі міста… Інша справа, коли йдеться про дачі державні. Це не якісь там хібари, а справжні палаци для державної «еліти» серед зеленої оази і водойм, палаци, які простим смертним відпочивальникам навіть на снилися. Найвідоміший з них — «Межигір'я», де жив експрезидент Янукович.
Від радянських часів вважалося, що працівникам державного апарату за їхні «благі труди» належиться особливо комфортний відпочинок. Крім закритих санаторіїв і пансіонатів із найвищим рівнем сервісу (поліклініки, крамниці, їдальні, басейни, сауни, пральні, клуби, спортивні майданчики, більярдні, служба охорони), чиновникам та їхнім сім’ям пропонували відновити сили на державних дачах. На них жили президенти, прем’єри, спікери Верховної Ради, міністри, судді, прокурори, генералітет, керівники держпідприємств. За даними Бі-Бі-Сі, у Кончі-Заспі зараз живуть майже 200 колишніх і чинних чиновників, у Пущі-Водиці — до 50 високопоставлених орендарів. Після відходу від державних справ багато з них продовжують займати ці апартаменти. На їх утримання і обслуговування витрачено величезні кошти з бюджету.
Перед походом у президенти Володимир Зеленський обіцяв викорінити це явище, віддати держдачі дітям. «Нехай у цих резиденціях живуть дітки якісь. Ну, якісь табори відпочинку, якісь люди, яким це дійсно потрібно. Ці резиденції — я не бачу в них взагалі ніякого сенсу. Коли ми їздимо по Європі, ми бачимо старі резиденції королів, що це сьогодні? Це все — для екскурсій». У перші дні після інавгурації, демонструючи свою близькість до народу, головний «слуга» жив у власній київській квартирі. Та з часом тишком-нишком про свої обіцянки забув — і в липні 2020-го переселився на державну дачу з інвентарним № 29 у Кончі-Заспі. Раніше там мешкав третій президент України Віктор Ющенко. У 2020 році утримання цієї держдачі, за словами нардепа Володимира Ар’єва, обійшлося державній скарбниці у 3,5 млн грн.
Журналісти за найменшої нагоди кидали «дачний» камінчик у город Зеленського. Коли утаїти свій переїзд йому не вдалося, перейшов в атаку, так би мовити, перевів стрілки. Зобов’язав своїх підлеглих провести аудит державних дач і виселити тих, хто жити там не має права.
Днями оприлюднено список із перших 20 колишніх чиновників, яким, на виконання президентського «цеу», начебто загрожує виселення. Серед таких — колишній генпрокурор Святослав Піскун, ексміністр юстиції Олександр Лавринович, ексвіцепрем’єри Дмитро Табачник і Володимир Семиноженко, колишній міністр вугільної промисловості Віктор Тополов, ексочільниця Міністерства охорони здоров’я Раїса Богатирьова, колишній прокурор Києва Юрій Гайсинський. Вказати на двері їм хочуть під різними приводами — через начебто незаконне перепланування будівель, комунальну заборгованість (за словами секретаря РНБОУ Олексія Данілова, вона сягає мільйонів гривень), самозахоплення територій тощо.
Але не все так просто. «Колишні» підстрахувалися. Аби зменшити бюджетні витрати на держдачі, із впливовими орендаторами колись укладали так звані інвестиційні угоди. Відповідно до них, постояльцям дозволяли вкладати у реконструкцію, ремонт, у нове будівництво на державних дачах власні кошти. І начебто суму витрат враховували як орендну плату.
Чи не найбільшу за площею держдачу (641 кв. м) має соратниця Януковича Раїса Богатирьова. Згідно з інвест-угодою, ексміністерка вклала у ремонт цього маєтку більше 18 млн грн. З них на початок 2021-го витратила лише 7 млн грн — відтак Державне управління справами, яке відає «дачними» питаннями, заборгувало їй 11 млн грн.
Квитанції із сумами величезних витрат мають інші посадовці у колишніх владних командах — і готові судитися за свої «кровні». Зробити, за словами Зеленського, «велике переселення народів» у Кончі-Заспі і Пущі-Водиці буде складно ще й з огляду на те, що чимало держдач уже приватизовано. Тож виглядає на те, що і ця «соціальна» ідея Зеленського трісне як мильна бульбашка.
Тим часом Зепрезидент, який колись казав про дитячі табори у хоромах для чиновників, продовжує жити на державній дачі у Кончі-Заспі. За інформацією «Радіо Свобода», йдеться про триповерховий маєток площею більше 2 тис. кв. м та кілька гектарів прилеглої території. Крім службового кабінету, цей комплекс має чотири спальні, ліфт, кінозал, більярдну, солярій, сауни, басейн, масажний кабінет.
Коментар для «ВЗ»
Олександр Палій, кандидат політичних наук
Ця затія Володимира Зеленського — явно популістський крок. Перед виборцями він хоче протиставити себе старим політикам. Але риторика у нього одна, а практика інша. Заявами про соціальну справедливість президент створює інформаційні приводи, щоб йому аплодували довірливі громадяни…
Звичайно, державні дачі давно потрібно було забрати у чиновників. І зробити так, щоб від цього був якийсь толк. Наприклад, передати їх для реабілітації наших поранених військових, організувати дитячий табір для дітей.