Інноваційні «диверсанти»?
Компанія з російсько-харківськими власниками будує впритул до стратегічного об’єкта – Академії сухопутних військ
Поки у львівській мерії тріумфально відкривають радянську мозаїку на фасаді колишньої їдальні колишнього заводу «Львівприлад», у тіні залишається будівництво на решті території заводу, яка межує зі стратегічним об’єктом — Академією сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.
28 травня виконком погодив містобудівні умови і обмеження на нове будівництво ТОВ «Львів Сіті» багатоквартирного житлового комплексу на території колишнього заводу «Львівприлад» на вул. Стрийській, 48. Житловий комплекс LvivTech. City із вбудованими приміщеннями громадського призначення, дитячим садочком та підземними гаражами розташується навпроти Стрийського парку, між вулицею Сахарова і територією Академії сухопутних військ.
Проєкт реалізує інвестиційно-девелоперська компанія UPD, замовником є ТОВ «Львів Сіті». ЖК буде частиною величезного житлово-офісного кварталу, або ж інноваційного парку, як називає його забудовник. Як йдеться на сайті Lviv-Tech.City, комплекс загальною площею понад 65 тис. кв. метрів складатиметься з шести 6−14-поверхових будинків з підземними паркінгами на майже 300 місць, громадським простором та сучасним ландшафтним дизайном. Будівництво планують завершити до кінця 2025 року.
Але не все так просто. Як йдеться в розслідуванні «Російський дім» з видом на «Сухопутку», яке провів журналіст «Еспресо.Захід», будівництво біля стратегічного об’єкта починає фірма, пов’язана з російськими власниками. Офісна частина кварталу, яку реалізовує та сама фірма, вже частково збудована. Загалом там заплановано три офісні центри. Керівником ТОВ «Львів Сіті» є колишній керівник міського департаменту «Євро-2012» та управління транспорту Олег Засадний.
У 2007 році майно колись потужного стратегічного радянського заводу «Львівприлад» викупляли на аукціоні дві фірми — «Північ, ЛТД» і «Гуманітарний проект». До другого підприємства має безпосереднє відношення ексзаступник гендиректора «Львівприладу», ексдепутат ЛМР від ВО «Свобода» Роман Плахтій. «Виглядає, саме він «приватизовував» держпідприємство в середині 2000-х, — пише «Еспресо.Захід». — Його викупило тоді за 3,5 млн доларів (у сучасному еквіваленті) «Північ, ЛТД», а «Гуманітарний проект» Плахтія був формальним конкурентом. Компанія «Північ, ЛТД» має харківську прописку, її пов’язують з одіозним тандемом Кернеса і Добкіна. Попри те, що підприємство «Гуманітарний проект» програло на аукціоні, саме воно було власником приміщень колишнього заводу і саме воно продало їх фірмі «Львів Стандартбуд».
ТОВ «Львів Стандартбуд» засновано у 2015 році спеціально під проєкт забудови частини заводу. Зараз керівником цієї фірми є той же Олег Засадний. За даними з відкритих джерел, засновником ТОВ «Львів Стандартбуд» є мешканець Калуша Ярослав Марчук. Воно належало кіпрській компанії «Pollentia Enterprises Limited», кінцевим бенефіціаром якої була громадянка Росії Людмила Саламатіна. А її чоловік Григорій Саламатін у харківській пресі згадується як партнер Михайла Добкіна і пов’язаний із кримінальними колами.
У липні 2019 року бенефіціаром компанії став відомий київський забудовник Василь Хмельницький. У листопаді цього ж року ще одним співвласником стала Ольга Філатова-Кривецька, дружина Ігоря Кривецького, який, за певною інформацією, є одним із головних спонсорів ВО «Свобода».
Наразі бенефіціаром ТОВ «Львів Сіті» є жителька Словаччини Ельвіра Тєнішева. А у 2019-му бенефіціаром цієї компанії була та сама Людмила Саламатіна. «Фактично зараз міська влада готується віддати під забудову значну ділянку біля стратегічного навчального закладу, де вишколюють майбутніх офіцерів ЗСУ, підприємству, яке ще донедавна перебувало у власності проросійських кримінальних кіл Харкова, — йдеться у розслідуванні. — Проаналізувавши зміну господарів та інші транзакції, можна припустити, що зараз лише формально призначено іншого бенефіціара без відвертого „шлейфу“ зв’язків з Росією».
«Високий Замок» ще у 2016 році описував скандал, який виник довкола запланованого будівництва на території «Львівприладу» біля стратегічного об’єкта — військової академії. Тоді навіть спеціальні пресконференції з цього приводу проводили. Йшлося про те, що будь-які об’єкти, зведені на межі з Академією сухопутних військ за кошти російського походження, можна розцінювати як підготовку до диверсійних заходів. А Українська народна партія звернулася до президента, генпрокурора, НАБУ та СБУ з вимогою перевірити інформацію щодо можливого російського походження інвестиційних коштів, а також загрози нацбезпеці у зв’язку з будівництвом об’єктів коштом іноземного капіталу поруч із режимним військовим об’єктом.
Журналістка «ВЗ» тоді надсилала інформаційний запит в СБУ Львівської області: чи проводилася перевірка щодо власників майбутнього будівництва, чи справді вони є громадянами РФ, чи становить таке сусідство інформаційну небезпеку для Академії? З СБУ відповіли, що запитувана інформація становить державну таємницю…
Але, як би там не було, у 2016-му, у розпал гібридної війни з країною-агресором, будівництво біля «сухопутки» завдяки громадському розголосу вдалося зупинити. Тож чому його дозволили зараз, коли хіба лінивий не говорить про ймовірність повномасштабної війни з Росією?
Коментарі для «ВЗ»
Андрій Садовий, міський голова Львова
Виконавчий комітет дозволів на будівництво не видає. Дозвіл на будівництво видає Державна інспекція архбудконтролю. Щодо цього будівництва, то до нього має безпосереднє відношення український підприємець Василь Хмельницький. У цьому комплексі має бути ІТ-університет. Проєкт курирує Олег Засадний. Він є публічною особою, колись очолював у ЛМР департамент «Євро-2012». Стосовно архітектури цих будівель зауважень немає. Важливо, щоб все було витримано у певному архітектурному стилі. Там є офіційне право власності. Управління архітектури зауважень до цього не має. Тому щодо містобудівних умов зауважень не було. Якщо є фактаж, який входить у суперечності з нормами українського законодавства, треба звертатися у правоохоронні органи. Щодо попередніх власників, які, як ви кажете, пов’язані з Росією і харківськими кримінальними кланами, то, наскільки мені відомо, Хмельницький це викупив. Якщо люди мають власність і звертаються щодо права діяльності та сплачують податки на користь міста, то для нас важливо, щоб з точки зору естетики все було органічно.
Антон Миронович, речник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного
Щодо якихось загроз національній безпеці чи державній таємниці — це компетенція правоохоронних органів. Академія жодного стосунку до цього будівництва не має, і наразі воно Академії не заважає.