«Встановити переможця виборів у цьому окрузі неможливо»
Найоптимальніший варіант вирішення патової ситуації – нові вибори на Прикарпатті, але проведення їх не передбачено законом
По третьому колу іде судова суперечка довкола проміжних виборів у мажоритарному окрузі № 87 із центром у Надвірній на Прикарпатті. Але ясно одне: владні інституції, які мали забезпечити вільне і чесне волевиявлення громадян, це завдання ганебно провалили. Бо за будь-яку ціну намагалися пропхати свого кандидата.
Верховний суд скасував повторне рішення Центральної виборчої комісії про те, що мандат народного депутата у цьому окрузі слід віддати представникові «Слуги народу» Василеві Вірастюку. Протиправно визнав спортсмена переможцем і… президент, який і посватав Вірастюка у політики. Недоречно, без усяких підстав, він заявив на пресконференції, що силач переконливо обійшов усіх суперників. Цей казус чимось нагадав історію, коли президент Росії Володимир Путін вітав з перемогою Януковича…
Але з думкою президента та рішенням ЦВК вдруге не погодилися у Верховному cуді, куди зі скаргою звернувся інший претендент — Олександр Шевченко. Представник партії «За майбутнє» вважає незаконним рішення ЦВК не враховувати голоси виборців на шести проблемних дільницях. ВСУ зважив на такий аргумент — і рішення ЦВК скасував.
Такої юридичної війни на українських виборах не було вже давно. Зняти усі питання могли б нові вибори на Прикарпатті. Але проведення їх не передбачено законом.
Коментар для «ВЗ»
Андрій Магера, член ЦВК у 2004−2019 роках
Центральна виборча комісія вже вдруге встановлювала результати у 87-му окрузі. І вдруге з’явилося рішення Верховного суду про скасування протоколу ЦВК про результати виборів і скасування рішення ЦВК про визнання недійсним голосування на шести дільницях цього округу. Це рішення першої інстанції — ЦВК, очевидно, подаватиме апеляцію до Великої палати Верховного суду України. Але судову перспективу ця апеляційна скарга навряд чи матиме — з огляду на наявність попереднього рішення ВСУ, де викладено певні мотиви, контраргументи. За тих обставин, які склалися, за тієї штучної проблеми, яку було привнесено у цей округ, зараз достовірно встановити переможця виборів у цьому окрузі неможливо.
Зважаючи на те, що між двома умовно першими кандидатами різниця становить близько тисячі голосів виборців і взявши до уваги, що голосування понад трьох тисяч виборців визнано таким, що не підлягає врахуванню, ЦВК теж може дійти висновку про неможливість виявлення переможця. Тому, напевно, доведеться використати досвід ЦВК 2012 року, коли на п’яти округах із 225-ти визнали за неможливе встановити результати виборів.
Треба йти якщо не до повторних виборів (це був би найбільш оптимальний варіант), то вдатися до такого екстраординарного варіанта, як повторне голосування на шести проблемних виборчих дільницях. На це натякає Верховний суд. Хоча було би правильно піти шляхом призначення повторних виборів. Єдина велика проблема у тому, що її не може бути розв’язано у суто правовий спосіб. Ситуація зайшла у глухий кут. Тому, напевно, доведеться парламенту приймати спеціальний закон про вибори у цьому окрузі. І додатково виділяти кошти на проведення повторних виборів. Іншого способу розв’язати цю проблему не бачу.
За цю надзвичайну ситуацію хтось мав би відповісти. Якщо кримінальну справу по 87-му округу не буде доведено до логічного завершення, ця проблема коли-небудь виникне знову, в іншому окрузі. Тому винних осіб має бути притягнуто до відповідальності. Нехай компетентні органи проводять слідчі дії, експертизи. Але спускати це просто так з рук не можна.