Передплата 2025 «Добрий господар»

«Наш будинок із землею оцінили у 700 тисяч гривень»

Під час будівництва Північної об’їзної дороги Львова у селі Завадові мають знести сім будинків. Родину Лесі Арбузової сума компенсації за її житло не влаштовує

«Про необхідність північного обходу Львова йшлося впродовж останніх десятиліть, — розповів у лютому керівник Служби автомобільних доріг Олег Береза. — Маємо складну ситуацію на західному та південному обході Львова через велику інтенсивність руху — близько 30 тисяч автомобілів щодоби. І фактично всі головні магістралі ведуть до Львова. Утворюються затори, а це впливає на швидкість та безпеку руху. Тож північний обхід одразу вирішить дві проблеми — розвантажить об’їзну і саме місто». Як стало відомо журналістці «ВЗ», аби збудувати дорогу, потрібно знести сім житлових будинків у селі Завадові. Як розповіла мешканка села Завадова Леся Арбузова, її будинок, у якому проживає велика родина, теж потрапив під знесення.

— Власником нашого будинку є моя свекруха, — каже жінка. — Прописані у ньому сім осіб. Я з чоловіком, два сини — 30 і 26 років, 25-річна дочка, а також зять та 1,5-річна внучка Вероніка. Крім того, у будинку прописаний другий чоловік моєї свекрухи. 80-річний чоловік є інвалідом, потребує нашого догляду.

Ще у 2018 році нас поставили перед фактом: сім будинків у селі потрапили під знесення. До нас приїхали представники «Укравтодору» і розповіли про будівни­цтво Північної об’їзної Львова. У сільській раді провели збори мешканців. Сказали спочатку, що сільська рада надасть зе­мельні ділянки під забудови, а «Автодор» побудує будинки «під ключ». Картина ви­глядала райдужною… Але через деякий час сказали, що «не будуть будувати „під ключ“, а будуть давати компенсації. Бу­динки і землю оцінять, і власник придбає за ці кошти, що захоче». Ми все це слуха­ли… Ми тут постійно живемо. Це не дач­ний будинок, у який приїжджають час від часу відпочити на природі. Нас запевни­ли, що кошти на будівництво будинків є. Але ми все одно з острахом чекали на ту оцінку.

У той час до нас у село приїхала пред­ставниця ЄБРР, зупинилася біля одно­го з будинків. Пані розмовляла англій­ською. Був з нею перекладач. Сусіди тоді сказали, що не хочуть виселятися, а бу­дівництво дороги для них — як грім се­ред ясного неба. Так, поговорили, і все, вони поїхали. Десь у лютому я прочита­ла в Інтернеті, що у телепрограмі «Вели­кі перемовини» піднімалося питання бу­дівництва цієї дороги. Був скайп-зв'язок з Києвом. Київ, власне, запитував, чи всі люди задоволені? Відповідали: «Так-так, задоволені. Кошти виділені».

— У мене разом з будинком — 25 соток, — веде далі пані Леся Арбузова. — Сусіди мають значно більше землі — і 45 соток, і 50 соток. Відтак вони виграли у компен­сації. Той, хто має більше землі, отримав більше коштів. Зможе купити нове жит­ло. А нам коштів на будівництво нового будинку або на придбання нового житла бракує… У нашому селі старі хати, у яких лише проведене світло, продаються від 30 тисяч доларів. (Така висока ціна, оче­видно, через близькість до міста Льво­ва. Авт.).У Львові житло теж дуже по­дорожчало. Хоча ми хочемо жити в селі… Наш будинок із землею під час другої експертної оцінки оцінили у 700 тисяч грн. Буде ще третя оцінка, але сума, я думаю, суттєво не зміниться. Ми пораху­вали, щоб почати будівництво нового бу­динку, плюс план, комунікації, потрібно хоча би 50 тисяч доларів. А нам, по суті, пропонують удвічі менше.

Пані Леся каже, восени будівництво дороги має розпочатися. Також на цій ді­лянці проведуть археологічні розкопки.

— Я жодних документів не підписувала. Я не згодна з сумою компенсації, — каже Леся Арбузова. — Я зверталася до керів­ництва району, опікунської ради, бо в бу­динку прописана і проживає неповно­літня дитина. Наразі якоїсь конкретної відповіді я не отримала. А в опікунській раді відповіли: «Нехай виписуються, куди хочуть. Це дорога державного значен­ня». А куди я маю доньку і внучку пропи­сати? Іншого житла у нас немає! Сусіди на всі умови погодились (документи під­писали торік у грудні). Цього року їм вже виплатили кошти. Десь місяць тому до мене зателефонували з невідомого но­мера. У слухавці почула чоловічий голос: «Усім треба виписатися, бо судитися з державою немає сенсу». Коли попроси­ла представитися, кинули слухавку… Я про цей дзвінок розповіла голові Львів­ської райдержадміністрації Львівської області Христині Замулі. Вона відповіла: «Мабуть, це хтось невдало пожартував».

Коментар для «ВЗ»

Христина Замула, голова Львівської РДА Львівської області

— Леся Арбузова не є власником даного будинку. А ви бачили той будинок? Ви думаєте, там проживає шість чоловік? Ми вживаємо всіх дій відповідно до чинно­го законодавства. Була дана заява-згода власниці будинку на продаж, відповідно земельної ділянки. І ми почали всі процедури. Якщо би не була дана заява-згода, ми б зверталися згідно з чинним законодавством до суду. І для суспільних потреб ця земельна ділянка була б вилучена у судовому порядку.

— Чи була вже тоді оцінка будинку? Можливо, вони не знали, що отрима­ють саме 700 тисяч грн?

— Я маю експертну оцінку на 870 тисяч грн.

— Це достатня сума для придбання житла?

— А зайдіть, будь ласка, на OLX і подивіться, скільки може коштувати будинок у Завадові. Направду це дуже хороша і висока експертна оцінка. Таку оцінку роби­мо не ми, не адміністрація, а незалежні експерти. Погоджують у Фонді держмай­на. Там є відповідна процедура.

— Але родина не згодна на ту суму, яку їм пропонують…

— Ми не знаємо, чи родина згідна чи ні. Ми мали зустріч в ОДА зі всіма влас­никами тих земельних ділянок, я була в особі Львівської РДА, і пані Леся сказала, що «кожному в житті випадає такий шанс і треба ним в житті скористатися», і тому вона хоче, окрім компенсації, ще додаткові можливості, тобто додаткове житло, якого ми надати не можемо.

Я не можу зараз стверджувати, що вони не згідні. Вони будуть незгідні, якщо у нас буде акт відмови від підписання та погодження цієї ціни. Є процедура, розу­мієте. Наразі все, що треба було від власників, це — заява-згода на сам факт про­дажу, і ми таку заяву-згоду маємо. Ще Жовківська РДА вчиняла відповідні дії торік. Потім ми почали рухатися далі по закону. Зробили експертну оцінку. Наразі буде­мо погоджувати.