«У Надвірній влада показала, що готова вигравати вибори будь-якою ціною...»
Тому зазнає великих репутаційних втрат, вважає політичний аналітик
Ніяк не завершаться проміжні вибори народного депутата у прикарпатській Надвірній, які наробили скандального розголосу на всю країну. До 12 квітня ЦВК мала назвати ім’я переможця перегонів у в/о N 87, однак там досі, з урахуванням судових рішень, уточнюють результати. Наразі окружна виборча комісія виводить у лідери представника «Слуги народу» — спортсмена-стронгмена Василя Вірастюка. Проте, як за показами соціологічної компанії «Рейтинг» після закриття виборчих дільниць, так і за найсвіжішим її опитуванням, фаворитом був не він. Така суттєва розбіжність, а також шлейф виборчих інцидентів насторожує. Є небезпека такого рецидиву на інших проміжних виборах нардепів… Оцінку цим перегонам, на прохання кореспондента «Високого Замку», дає аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок.
— Наша організація повністю моніторила процес виборів у 87-му окрузі. І у нас є всі підстави казати, що тут мали місце серйозні виборчі маніпуляції. Йдеться не про якісь дрібні порушення, які постійно трапляються на українських виборах, а про більш серйозні речі, які могли вплинути на результати волевиявлення громадян. У ході підрахунку голосів зникла певна кількість бюлетенів — а це могло змінити позиції кандидатів у депутати. Ситуація досить серйозна, тому Комітет виборців звертався із заявою, в якій закликав правоохоронні органи належним чином розслідувати ці ексцеси. Є чимало ознак того, що робота окружної виборчої комісії у в/о N87 була заполітизована — а це могло призвести до викривлення результатів виборів. На п’яти дільницях ОВК визнала голосування недійсним. Суд постановив, що комісія не мала права приймати такого рішення. На шести дільницях було призначено перерахунок голосів. У нас є підстави вважати, що це рішення теж було неправомірним. Голова комісії робив усе для того, щоб голоси рахували наново, хоча об’єктивних причин для цього не було. Ми бачили безпідставні придирки. Це може свідчити, що реалізувалася певна схема фальсифікації. Сталося так, що на дільницях за кандидата Шевченка проголосувала одна кількість виборців (і це було відображено у первинних протоколах), а коли ОВК підсумувала дані, виявилося, що на кількасот голосів за цього кандидата було менше. Тобто факт фальсифікації є очевидним. Питання лише у тому, хто робив ці маніпуляції. Представники «Слуги народу» в ОВК твердять, що фальсифікації чинили на виборчих дільницях, де нібито Шевченку дописували голоси. Як на мене, ця версія є малоймовірною. Бо на кожній дільниці працювало 6−8 спостерігачів, у тому числі — від кандидата Вірастюка. Тож у випадку «дописок» були б відповідні сигнали і звернення до поліції. Таких звернень не надходило.
— То де саме міг статися «збій»?
— Швидше за все, фальсифікації сталися в ОВК. Ми не знаємо, що відбувалося у момент, коли упродовж кількох діб перераховували голоси. Спочатку ми почули про псевдозамінування приміщення ОВК — і це затягнуло підрахунок. Друга дивна історія — приїзд загону спецназу СБУ. Досі не зрозуміло, чим він там займався протягом шести годин. Було б логічним, якби керівництво СБУ відзвітувало про це. Бо є серйозні підозри щодо того, що у момент перебування спецслужби в ОВК там робили маніпуляції з бюлетенями. Поки не буде ясності у цьому питанні, результати виборів не можна вважати чесними. Встановити справжню картину волевиявлення неможливо. Тому, на нашу думку, у цьому окрузі слід було би провести перевибори.
Або є інший варіант. Правоохоронні органи детально встановлюють, хто здійснював фальсифікації — і тоді компетентні органи ухвалюють відповідне рішення. Якщо ж поліція не знайде винуватців, то не вважатимемо за можливе визнавати підсумки виборів у Надвірній.
— Представники сьогоднішньої влади два роки тому обіцяли безпрецедентну відкритість, демократичність дій у всіх сферах, у тому числі — у виборчих процесах. Чи спостерігалася така демократія на виборах у Прикарпатті?
— Під час виборчої боротьби в окрузі N87 ми спостерігали застосування адміністративного ресурсу. У тому числі — з боку центральної влади. За кілька днів до голосування президент Володимир Зеленський проводив онлайн-нараду щодо стану вакцинації населення Івано-Франківської області — і з якогось дива запросив на це зібрання Василя Вірастюка. Інформація про це була на сайті президента — там було розміщено цитати спортсмена про стан боротьби з коронавірусом. Це виглядало комічно, бо всі знають, що Вірастюк не має жодного відношення до медичної галузі. На нараді у президента Вірастюк опинився виключно через те, що був кандидатом у депутати від «Слуги народу». Це очевидний адмінресурс! Глава держави не повинен використовувати свої повноваження, щоб піарити будь-кого з політичних суперників. Сайт президента фінансується за кошти платників податків — тому ми бачимо використання державних ресурсів у приватних інтересах.
— Надходила інформація про інші порушення на цих виборах, як-от підвезення виборців до дільниць, підкуп…
— Були такі й інші сигнали. Заяви робили різні кандидати. Але я обережно ставився б до цієї інформації. У нас немає доведених фактів про підкуп. Про них повідомляли інші громадські організації, але, наскільки мені відомо, жодної кримінальної справи про можливий підкуп не порушено. Його дуже складно зафіксувати. Якщо він і був, то — закамуфльований. І вчинений був так віртуозно, що через особливості національного законодавства його тяжко трактувати як порушення.
— Що ще вас неприємно здивувало під час перегонів на Івано-Франківщині?
— Це були одні з найбрудніших виборів за останні роки. Сумно, що таке відбувається у нашій державі. Особливо прикро, що у цих подіях фігурує ім’я уславленого спортсмена. Не уявляю, як він після цього заходитиме у парламент. Це неприємна репутаційна пляма на його біографії, на його кар’єрі — незважаючи на те, був він замішаний у фальсифікаціях чи ні. Ми вже чули заяви опозиційних політиків про те, що коли Вірастюк приступить до складання присяги, влаштують йому обструкцію.
Ну, а влада показала, що готова вигравати вибори будь-якою ціною. Йдеться не просто про порушення, а про грубе нехтування законом, яке повертає нас у часи Януковича. Це великий мінус для влади. Навіть якщо вона отримає додатковий депутатський мандат, її репутаційні втрати будуть значними.