«Якщо завтра разом доведеться бути на фронті, ніхто не дивитиметься, у кого який партійний прапор...»
Чи можливе повномасштабне вторгнення російських військ на територію України? Експерти запевняють: малоймовірно, але треба бути напоготові!
Кожен випуск новин в Україні не оминає тривожної ситуації на наших північних, східних, південних кордонах. Упритул до них розмістила свої війська Росія, їх там більше, ніж 2014 року, коли Путін розпочав вторгнення в Україну. У російських ЗМІ запускають провокаційні чутки про те, що ЗСУ готуються атакувати Донецьк під час параду 9 травня — тоді буцімто українські бойові безпілотники повинні скинути бомби на мирних людей. Безсоромна «деза» кремлівських пропагандистів може стати приводом для відкритого вторгнення РФ в Україну…
Політики, військові, урядовці, вітчизняні й іноземні експерти мають різні погляди на цю ескалацію. Одні кажуть про неминучий збройний конфлікт, інші — лише про психологічний шантаж Кремля з метою домогтися поступок від Києва, деморалізувати українців. Ще інші твердять про демонстрацію м’язів Путіна перед президентом США Байденом. Є й такі, що говорять про помсту Москви через політичний і економічний пресинг в Україні щодо кума російського президента Медведчука… Своє бачення цієї проблеми — у політичного аналітика, учасника АТО у складі добровольчого батальйону «Айдар» Олександра Антонюка.
— Російська Федерація постійно лякає своїх громадян міфічною загрозою з боку НАТО, тому й посилює військову присутність біля країн, які вважає зоною свого впливу. Україна, Грузія — у цьому переліку, — каже Олександр Антонюк.
Чи слід очікувати у будь-який момент удару від Росії? Маємо гіркий урок 2014 року. Добра від Росії чекати не доводиться. До її агресії ми повинні бути готовими постійно. Чи може зараз Москва вторгнутися на нашу територію? Ймовірність є. Вона була би навіть тоді, якби ми «не чіпали» Медведчука. Але через різні причини можливість російського вторгнення нині невисока… Один із лідерів «ОПЗЖ» точно не та фігура, через яку Росія ставала би на диби і розпочинала воєнну операцію. Треба дивитися глибше — на геополітичні розклади. Своїм збройним оскалом Росія реагує на політику нової американської адміністрації, на контакти Байдена із Зеленським. Треба зважати й на економічні причини. Значно більше, ніж Медведчук, Москві «пече» проблема постачання дніпровської води до Криму… Втім, попри серйозні російські загрози, від генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга ми отримали запевнення, що «у випадку чого» Україна не залишиться одна. У зв’язку з цим хотів би нагадати вашим читачам осінь минулого року: коли РФ проводила поблизу України військові навчання, наші західні союзники теж продемонстрували силу — над Києвом пролітали американські конвертоплани, гібридні літаки-гелікоптери. Тож панікувати нам не потрібно. Але треба завжди бути готовими дати ворогові відсіч.
— Чи адекватно реагує на ці виклики політичне й військове керівництво України? Чи не захопить нас зненацька можлива широкомасштабна атака Росії?
— Зненацька точно не захопить. Начальник Генштабу ЗСУ генерал Руслан Хомчак запевнив, що сил реагувати на зовнішню загрозу у нас достатньо. Збройні сили України спроможні дати відсіч. Щоправда, є побоювання щодо того, чи готові ми стримати ворожу авіацію. Наші Повітряні сили потребують серйозної модернізації, вищої підготовки вимагає як технічний персонал, так і льотчики, диспетчери… Дехто каже, що у нас повністю згорнули ракетні програми — це не відповідає дійсності. Але треба визнати: якщо сухопутні війська вдалося забезпечити усім необхідним, то деякі інші підрозділи ЗСУ потребують більшої фінансової підтримки. Якщо цю проблему буде знято, ми спокійніше реагуватимемо на збройні провокації Росії. А якщо на Росію ще додатково тиснутиме Захід, коли на кожен ворожий постріл на сході України там відповідатимуть новими санкціями проти Кремля, ми швидше зможемо заморозити гарячу фазу протистояння, остудити гарячі голови у високих російських кабінетах. Тоді й будемо думати, як рухатися далі.
Є ще одна обставина, яка змушує нервувати Росію — створення «Кримської платформи», яку підтримали наші міжнародні партнери.
— Захід, зокрема США, заявив про солідарність з нами. Але чи не є ця підтримка лише на словах? Чи може Вашингтон підсобити нам своєю технікою, зброєю, живою силою?
— Максимум, на що можемо сподіватися, — введення миротворчих сил по всій лінії зіткнення, що дало би змогу стримувати ворога. Цю тему нам потрібно зараз педалювати — щоб не допустити ескалації. Водночас у нас із західними партнерами відбуваються постійні консультації щодо інших видів військової співпраці.
— Литва, Латвія заявили, що підтримуватимуть Україну стосовно надання їй Плану дій щодо вступу у НАТО. Чи можуть на найближчому саміті Північного Альянсу надати нам цей ПДЧ — і як це зможе змінити ситуацію з нашою безпекою?
— ПДЧ — конкретний алгоритм дій, які повинна виконати Україна перед вступом у цей оборонний союз. Не впевнений, що рішення про надання ПДЧ Україні буде ухвалено вже на літньому саміті НАТО. Але через ще одне таке засідання це питання може бути внесене у порядок денний. Утім, якщо балтійські країни порушуватимуть це питання, якщо на цьому акцентуватиме українська влада, якщо своє слово скажуть Сполучені Штати — це може зіграти нам на руку. Нас можуть очікувати приємні несподіванки.
— Що варто ще зробити Україні, щоб ми стали сильнішими, мінімізували зовнішні загрози, аби, врешті-решт, відбити бажання у ворога нападати на нас?
— Дуже складно швидко отримати потрібний результат, адже з моменту незалежності нашу армію постійно розвалювали. Це були, по суті, залишки радянського війська. 2014 року, з початком російської агресії, у нас на балансі стояла військова техніка, яку навіть не можна було завести й вивести з ангарів. Сьогодні на певний рівень ми вийшли. Але, очевидно, він ще недостатній…
Нам потрібно нарощувати потужності безпілотної авіації з її високоточними можливостями ураження. Досвід Азербайджану у його недавній війні з Вірменією показав, наскільки важливим є цей компонент у веденні бойових дій. У нас повинні бути не експериментальні зразки таких дронів, а бойові одиниці. Це допоможе зробити нашу оборону ефективнішою.
І ще (можливо, комусь ця теза видасться неактуальною) — треба довести до логічного завершення будівництво фортифікаційної системи «Стіна». Вона має стояти по всьому кордону з Російською Федерацією, з її допомогою зможемо фіксувати найменші порушення з боку ворога, завадити спробам проникнення диверсійних груп.
Збройна війна з Росією у нас іде з 2014 року. А перед тим була війна політична. Росія заводила свою агентуру у наші інститути влади. Згадайте, громадянами якої країни були в Україні міністр оборони, голова СБУ, зрештою, особистий перекладач нашого прем’єра… Внутрішня безпека, очищення від колабораціоністів — це теж складова частина нашої міцності. Війна у нас триватиме навіть тоді, коли буде у холодній фазі. Вона не припиниться, поки ми не повернемо під юрисдикцію України всі наші території, допоки не отримаємо контрибуційних виплат за окупацію — за те, що Росія вбивала наших людей, грабувала наші багатства.
— Ну і про психологічний момент нашої боротьби. Іде війна і за мізки людей. Як українці мають поводитися, щоб бути сильними, щоб не зламатися перед інформаційними атаками ворога?
— Грубо кажучи, забити на Путіна… Нас, сильних духом українців, так просто не візьмеш. Ми змогли вистояти сім років тому — майже без зброї, за відсутності влади. Сьогодні наш ресурс незрівнянно більший.
Принагідно хотів би звернутися до наших посадових осіб — в уряді й парламенті. Менше здіймайте істерики! У питанні захисту національних інтересів ми повинні бути єдиними. Критика повинна поєднуватися із практичними пропозиціями. Якщо нам завтра разом доведеться бути на фронті, ніхто не буде дивитися, у кого який партійний прапор. Я пригадую 2014 рік, коли у батальйоні «Айдар» могли пліч-о-пліч воювати представники партій, що були політичними опонентами… Треба, щоб наші політики дещо глобальніше дивилися на світ, були національними лідерами, приборкували свою містечковість. Наші високопосадовці й політики мають розуміти: мати у нас одна — Україна. І загроза у нас — спільна. Своєю єдністю ми повинні показувати ворогові, що нас не розколеш.