На паліїв трави полюватимуть безпілотники
Штрафи зросли у 10-20 разів і сягають 150 тисяч гривень
Із початком весняного потепління на Україну накочується спровокована людьми стихія: внаслідок «наведення порядків» (спалювання сухої трави, листя, сміття) спалахують масштабні пожежі. Це призводить до загибелі й тяжких захворювань громадян, знищення майна, ресурсів, інфраструктури. Непоправної шкоди вогонь завдає тваринному й рослинному світу. Протягом останніх кількох років через такі «прибирання» загинули десятки людей, вигоріли тисячі гектарів лісу, на попелища перетворилися цілі села. З гірких уроків наші співвітчизники висновків не роблять: у всіх регіонах знову «прибирають» вогнем рослинні відходи. Кілька днів тому на Полтавщині, спалюючи на власному полі стару кукурудзянку, згорів чоловік…
— У Галичині ситуація не менш тривожна.
— Із початку цього року ми зафіксували 191 випадок спалювання сухої трави, — розповів кореспонденту «Високого Замку» прес-секретар Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області Віталій Туровцев. — А тільки минулої суботи було 102 такі «НП»! Замість того, щоб вивезти відходи або компостувати їх на добриво, безвідповідальні особи їх спалювали. На найближчі вихідні очікуємо нового потепління — і, на жаль, нових викликів. Пік таких пожеж — вечір п’ятниці-субота. Наша служба відволікається на гасіння займань трави і може не встигнути на інші, значно серйозніші виклики, із загрозою для життя людей…
Працівники ДСНС спільно з поліцією, екологічною службою проводитимуть рейди з виявлення паліїв і каратимуть їх гривнею. Фінансові санкції суттєво посилено. Для того, щоб ця боротьба була ефективнішою, як і торік, залучатимуть безпілотні апарати з відеокамерами. Дрони допоможуть задокументувати правопорушників і їхні злодіяння, ці матеріали стануть підставою для штрафування винних. Від дрона не втечеш — він покаже час, місце і особу палія. Це набагато спрощує процедуру притягнення винних до відповідальності. Із фотовідеодоказами оскаржити штраф за паління трави буде неможливо…
Фахівці кажуть, паліями є переважно люди старшого віку (вкрай малий серед них відсоток дітей, які бавляться сірниками). Надто вже важко переконати пенсіонерів, якої величезної шкоди вони завдають цим і своєму, і чужому здоров’ю. А загалом — довкіллю…
З великою тривогою про сезонні підпали говорить і начальник Державної екологічної інспекції у Львівській області Микола Маланич:
— Торік на паліїв трави ми наклали понад 200 адмінштрафів на загальну суму понад 120 тисяч гривень. І вже цієї весни карали безвідповідальних осіб, які спалювали сміття. Найбільше таких громадян було у колишніх Пустомитівському і Жовківському районах. Аби зупинити манію палити все, що трапляється на очі, одних лише наших сил недостатньо. Закон про місцеве самоврядування передбачає у складі об’єднаних тергромад посаду еколога. Ці екологи уповноважені притягувати до відповідальності й паліїв трави. Екологи в ОТГ у нас є, але складати протоколи на порушників природоохоронного законодавства вони чомусь не хочуть. Доведеться нам карати чиновників цих ОТГ…
Справді, руками одних екоінспекторів (їх на область усього 62) паліїв не зупиниш. Адже ці інспектори наглядають ще й за чистотою нашого повітря, води, ґрунту. Тому велика надія на свідомих громадян, громадських активістів, які повинні зупиняти паліїв.
За словами пана Миколи, найбільшими наслідками березневих спалювань трави було сильне задимлення, яке паралізувало рух на автошляхах міжнародного значення, могло спричинити ДТП. Львів’яни пам’ятають і торішню трагедію на території дитсадка у Сихівському мікрорайоні: щоб прибрати територію, жінка чиркнула сірником — і внаслідок спровокованої пожежі загинула. А скільки від вогню гине рослин, тварин, мікроорганізмів, без яких родючий ґрунт стає мертвим!
— Завдяки облдержадміністрації і обласній раді за рахунок фінансування з екологічного фонду ми придбали квадрокоптер, — каже Микола Маланич. — Завдяки його «очам» помічаємо місце паління з відстані п’яти кілометрів. Сподіваємося, Львівська міська рада придбає нам нагрудні відеофотокамери, які теж фіксуватимуть порушення екологічного законодавства і суттєво полегшать нам роботу.
До слова, покарання за підпал трави суттєво, у 10−20 разів, зросли. За таке порушення штрафують на суму від 3060 до 6120 грн — для когось це його місячна пенсія або зарплата. Перш ніж узяти до рук сірника, «прибиральникам» треба задуматися. І замість того, щоб палити рослинність, відходи, краще утилізувати їх, зробити з них біологічне добриво. Якщо наслідки спалювання будуть критичними, настає не тільки адміністративна, а й кримінальна відповідальність. Кожен з нас повинен діяти відповідально сам, спонукати до цього сусідів. Екологічна безпека — це частина національної безпеки України.