Передплата 2025 ВЗ

Горіла суха трава — згоріла людина…

Весняні пожежі на полях, у лісах виглядають як диверсії проти країни

Пожежі в екосистемах, спричинені людьми, завдають величезних збитків державі. Фото із соцмереж.
Пожежі в екосистемах, спричинені людьми, завдають величезних збитків державі. Фото із соцмереж.

З настанням весняного тепла активізувалися горе-господарі, які прибирають свої подвір‘я, городи, сінокоси, придорожні траншеї від сухої трави і листя з допомогою… сірників. Як наслідок, вогонь виходить з-під контролю і призводить до тяжких наслідків, а часто — і до жертв.

Вчора, за повідомленням Головного управління ДСНС у Львівській області, на полі біля села Середкевичі Яворівського району виявлено обгоріле тіло місцевого жителя, чоловіка 1948 року народження. За попередніми даними, він намагався самотужки загасити пожежу сухої трави… Всього того дня пожежники Львівщини ліквідували 127 аналогічних пожеж.

Очевидцем чиєїсь безвідповідальності став пізно ввечері у п’ятницю і кореспондент «Високого Замку». На восьмому кілометрі траси Бережани — Львів, біля історичної пам‘ятки і джерела, з якого подорожники набирають воду, у канаві при асфальтівці зайнялося багаття і швидко почало підніматися догори у ліс. Спалахнула суха підстилка, над лісом здійнялися сиві клуби диму, вогняна заграва загрожувала знищити великий лісовий масив…

Судячи з того, що на узбіччі залишилися сліди від коліс багатотонної фури, пожежа сталася з вини її водія. Напевно, зупинився перепочити, помолитися біля фігури «Святого Яна», випити води. Запалив цигарку, покурив, а незагашений недопалок, за звичкою, жбурнув убік — і поїхав собі…

Лісники приборкують пожежу на Бережанщині. Фото автора.
Лісники приборкують пожежу на Бережанщині. Фото автора.

Інформацію про «НП» отримав лісник Андрій Косенко, який працював за три кілометри від місця події в урочищі «Висока гора». Про пожежу він тут же повідомив своїх колег, лісову охорону. Вони швидко прибули у вказаний район і з допомогою спеціальних ранців з водою загасили вогонь, скропивши тліючі головешки унеможливили нове загоряння. Пожежу ліквідували ще до прибуття співробітників ДСНС, які, знаю, того дня були на інших термінових викликах…

Погасити полум‘я, яке пробиралося у ліс, вдалося з допомогою спеціальних ранців і помп. Фото автора.
Погасити полум‘я, яке пробиралося у ліс, вдалося з допомогою спеціальних ранців і помп. Фото автора.

На жаль, цей випадок — не рідкість. Коли повертався з місця події, побачив на горизонті хмари чорного диму, які за декілька кілометрів здіймалися над лісом у районі Лісник — очевидно, там теж наробили біди палії сухої трави. Масштаби горіння були такими великими, що у небі повисла чорна хмара — швидше за все, то були наслідки горіння соснових плантацій…

А перед тим, розповідали мені лісники, хтось з допомогою вогню «прибирав» узбіччя траси із села Нараєва до Шайбівки.

Дивлюся добове зведення Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області. Вогнеборці ліквідували 16 займань сухої трави та сміття на відкритих територіях. Найбільші з них було зафіксовано у селі Розгадові, у місті Почаєві. Перед тим вогнеборці виїжджали на гасіння пожеж у селах Сураж, Петриків, Лопушани, Семенів, Надрічне, Малі Дедеркали, Староміщина, Бертники, Сновидів та у місті Копичинцях.

Спалювання сухостою — це не тільки значні руйнування інфраструктури, матеріальні збитки, величезна шкода екології, знищення дрібних тварин, птахів, корисних мікроорганізмів, а й людські втрати, загроза нашому здоров‘ю. Не так давно у селі Шутроминці на Тернопільщині внаслідок «прибирання» городу вогонь призвів до смерті 67-річної одинокої пенсіонерки.

Нагадаємо: українське законодавство передбачає за спалювання сухої трави і листя штраф від 3 060 до 6 120 грн. Якщо паління відбувалося на території природно-заповідного фонду, то штраф за це становить 6120 до 12 240 грн (для посадовців — від 2 1420 до 30 600 грн). Якщо ж під час пожежі внаслідок спалювання трави чи листя загинули люди, винуватцям загрожує від двох до п’яти років ув’язнення.