«Швидше на голову впаде брила льоду, ніж виникне анафілактична реакція»
Лікарка-терапевтка Наталія Шоробура розвінчала міфи про вакцинацію від коронавірусу
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/432123/vakcyna.jpg)
Наталія Шоробура уже рік «воює» з Covid-19 на первинній ланці. Тож питання, чи потрібно вакцинуватися, у неї навіть не виникало. Звісно, що треба! Щоб не чекати своєї черги (на той момент списки на вакцинацію медиків з клінік, які не мають «ковідного» відділення, ще навіть не складалися), записалася у список на вакцинацію залишковою дозою — як медична блогерка. «Багатьох людей лякають несприятливі реакції, але найгірше (і дуже рідкісне), що може трапитися, — це алергічна реакція на вакцину. Таке можливо лише в одному випадку на сотні тисяч, — заспокоює лікарка. — Ймовірність, що навесні на голову впаде брила льоду з даху, у рази більша!». У самої ж пані Наталії після вакцинації температура тіла вночі піднялася до +38°С. «Це — прогнозовано та нормально», — запевнила журналістку «ВЗ» медик.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/03/shorobura.jpg)
— Це правда, що вакцина Covishield (AstraZeneca) містить ГМО?
— Вакцина містить аденовірус шимпанзе, в який вбудована частинка (глікопротеїн) коронавірусу, — пояснює лікарка. — Можна говорити про те, що вакцина містить ГМО, бо два віруси з’єднані генетичним методом, тобто є генетично модифікованими. Нічого страшного у цьому немає! За такими принципом створюються всі векторні вакцини. Аденовірус шимпанзе — це вектор, який дозволяє нам безпечно внести шматочок коронавірусу всередину організму, щоб до нього виробився імунітет (антитіла).
— Ризику захворіти на Covid-19 після вакцинації немає?
— Яку б із вакцин не ввели, такого ризику немає. Жодна з вакцин, які застосовують сьогодні у світі, не містить цілого вірусу. До організму людини вводять лише його частинку — спайковий білок, який розташовується на поверхні вірусу і своїм виглядом нагадує корону. Вірус може нормально функціонувати і розмножуватися всередині нашого тіла, тільки якщо є цілим. Відповідно, його частинка не може спричинити хворобу.
— Після вакцинації можуть виникати реакції, схожі на симптоми коронавірусної хвороби?
— Усі реакції, які виникають після вакцинації, — очікувані на введення вакцини. Якщо схожі на Covid-19, це лише збіг. Через один-два дні ці реакції минуть, а коронавірусна хвороба залишається з нами як мінімум на два-три тижні і може мати важкі для організму наслідки.
— Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко вакцинувався від коронавірусу і через 13 днів — захворів на Covid-19…
— Бо імунітет ще не встиг виробитися. Вакцина починає працювати з 22-го дня після введення першої дози (вакцини). Вкололи вакцину, минуло три тижні — ймовірність захворіти або хворіти з важким перебігом знижується на 75%. Після введення другої дози з інтервалом у 8−12 тижнів — на 81%.
— Якщо людині ввели першу дозу вакцини, а другої їй не вистачило, або якщо з якихось причин не змогла вакцинуватися вдруге, що тоді?
— Нічого страшного. Людину захищатиме й одна доза, хоч і не так ефективно, як дві. Найімовірніше, через якийсь час нам усім знадобиться ревакцинація — як від грипу. Так виглядає, імунітет, який отримаємо завдяки вакцинації, триватиме 3−6 (максимум — 9) місяців.
— Які побічні дії може викликати Covishield?
— Необхідно розділити побічні дії на загрозливі для життя реакції, які настали відразу після вакцинації, та очікувані реакції після щеплення. Найважчою подією після вакцинації є серйозна алергія на елемент вакцини (т. зв. анафілактичний шок). Очікувана реакція — це те, що зазначається в інструкції. Можна (і треба) вимагати, щоб вам показали її перед тим, як зробити щеплення. Вас мають попередити про такі реакції перед підписанням згоди на вакцинацію. Рекомендую її сфотографувати, а також сфотографувати серію та номер вакцини. Важливо, щоб вакцина зберігалася у холодильнику Бажано, щоб її вийняли з холодильника у вашій присутності.
— Які очікувані реакції виникають найчастіше?
— Підвищення температури тіла. Через 7−8 годин після вакцинації у мене підвищилася температура до +38°С. Збила її двома таблетками ібупрофену, які прийняла протягом ночі. Був озноб, але на тлі гарячки — це нормально. Зранку було +37,5°С. Боліла голова, але до вечора стан нормалізувався. Думаю, реакція у мене була настільки яскраво вираженою через те, що не хворіла на коронавірус.
Болю у місці ін’єкції не було, але якби був, то можна було би прикласти холодний компрес або випити той же ібупрофен чи парацетамол і злегка розім’яти руку.
Після вакцинації одна людина з десяти може скаржитися на нудоту. У мене такого не було. Блювання після вакцинації зрідка трапляється. Аналогічно організм може реагувати на введення будь-яких інших вакцин. Якщо порівнювати мою вакцинацію від грипу восени і вакцинацію від коронавірусу зараз, то різницю відчула. Але я цього очікувала. Перед тим як лягти спати, поміряла температуру. Подбала, щоб була таблетка ібупрофену. Тепер я захищена. Краще одну ніч потерпіти, але мати захист майже на рік.
— Ви згадували про анафілактичний шок. Через скільки часу він може виникнути після вакцинації?
— У 99% випадків — до півгодини-години. Але команди, які проводять вакцинацію від Covid-19, пройшли професійну підготовку. Я бачила спеціальну коробку з ліками, підготовлену на випадок анафілактичної реакції — сучасні медикаменти, включно з адреналіном, необхідним для надання швидкої допомоги. Перед процедурою мене спитали, чи мала коли-небудь алергію на вакцини. Це — важливо. Якщо людина перед тим мала важку алергічну реакцію після введення вакцини, потрібно проконсультуватися зі сімейним лікарем і разом подумати, наскільки доцільно проводити вакцинацію. Усі інші хронічні хвороби не є протипоказанням до вакцинації.
— Навіть якщо людина лікується від раку?
— Це не є протипоказанням, якщо людина завершила імуносупресивну терапію три місяці тому і більше. Це пов’язано не з небезпекою від вакцинації, а з тим, що ліки та інші методи лікування раку можуть знизити ефективність вакцини. Доцільність вакцинації повинен визначити лікуючий лікар.
Після вакцинації мені п’ять хвилин вдивлялися в обличчя, чи, бува, не починає набрякати шия та язик, чи нормально розмовляю, чи не втрачаю свідомості. Після цього мене запросили у кімнату очікування, де я пробула ще 20 хвилин. Періодично до мене підходили, питали, як почуваюся. Потім я пішла додому.
— Якщо раптом не був дотриманий холодовий ланцюг, введена вакцина не зашкодить?
— Вона не подіє. Це — не зіпсоване молоко чи м’ясо, яке спричинить отруєння. Вакцину Covishield закупили Велика Британія і Канада. Пора вже прощатися зі середньовічними страхами, що вакцина — це «отрута» і «введення чужорідних елементів у тіло».
— Але ж навіть деякі ваші колеги не бажають вакцинуватися…
— Якщо лікар живе забобонами, не вакцинується сам і не рекомендує вакцинуватися своїм пацієнтам, він — немудрий і непрофесійний. Можливо, варто змінити професію.
— Чимало українців чекають на американську вакцину Pfizer…
— За даними деяких досліджень, в разі застосування вакцини Pfizer частота виникнення очікуваних реакцій не є нижчою, а іноді — й вищою, особливо після введення другої дози. Проте чомусь українці вважають, що вакцина від Pfizer працює краще і викликає менше вакцинальних реакцій.
Люди не до кінця розуміють, на що чекають і що принципово зміниться від зміни назви фірми. AstraZeneca і Covishield — ідентичні вакцини. Я агітую за вакцинацію будь-якою вакциною. Звісно, якщо хочуть, нехай чекають на Pfizer. Але можна й не дочекатися. Дефіцит вакцин є у цілому світі. Не факт, що швидко можна буде зробити щеплення у приватній клініці вакциною на вибір. Можна відкладати — і, врешті-решт, захворіти. Не виключено, що з важкими наслідками. Чи варто випробовувати долю?
— Дітей і вагітних наразі не щеплять?
— Є країни, де дітей уже починають вакцинувати від Covid-19 (наприклад, в Ізраїлі), в Україні таких рекомендацій ще немає. Вагітним Міністерство охорони здоров’я рекомендує відкласти вакцинацію до пологів. Якщо жінка завагітніла після першої дози, другу слід відкласти до народження дитини. Але оскільки вагітні є у групі підвищеного ризику важкого перебігу коронавірусу (важкої пневмонії), і така жінка, наприклад, може бути медиком або належати до іншої категорії населення з високим ризиком інфікування, можливо, у такому випадку й доцільно вакцинуватися. Якщо зважувати ризик і користь, користь є більшою.
Вакцинуватися матерям, що годують, — безпечно. Припиняти грудне вигодування не потрібно. Якщо й виникне очікувана реакція у вигляді підвищення температури, нічого страшного у цьому немає. Дитину можна й далі прикладати до грудей.
— Якщо на момент вакцинації вірус уже є в організмі?
— У такому разі людина захворіє так само, як захворіла би до вакцинації, і потім, коли одужає та коли мине трохи часу, їй введуть другу дозу вакцини. Вакцина не погіршить перебігу хвороби, якщо ви вакцинувалися в інкубаційному періоді.
— Чи доцільно визначати рівень антитіл перед вакцинацією?
— Таке дослідження дозволяє виявити загальні нейтралізуючі антитіла, які допомогли боротися з вірусом, якщо людина вже хворіла. Коли вакцинуємося, утворюємо антитіла до конкретної частинки вірусу. Такі антитіла тест-системами не визначаються, тобто не можемо їх побачити і порахувати. Відтак немає сенсу йти і щомісяця здавати аналіз на антитіла. Це не дає жодної інформації і не впливає на те, чи треба нам вакцинуватися. Вакцинуватися рекомендується — і тим, хто хворів, і тим, хто не хворів!
А тим часом…
Pfizer розробила таблетки від коронавірусу
Компанія вже почала тестувати на людях нові ліки, і якщо випробування будуть успішними, таблетки можна буде використовувати від перших ознак інфекції до госпіталізації.
«Зважаючи на те, як мутує коронавірус, мати доступ до терапевтичних засобів вкрай важливо», — заявив президент компанії з міжнародних досліджень, розробок і медицини Мікаел Долстен.
Новий препарат від Prizer зв’язується з ферментом, який називається протеазою, щоб запобігти розмноженню вірусу. Препарати, які пригнічують протеазу, успішно застосовують під час лікування ВІЛ і гепатиту С.