Перехворіли на Covid-19?
Обстежте щитовидну залозу!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/430822/post-covid-1.jpg)
Лікар-терапевт радить пройти медогляд усім, хто переніс коронавірусну хворобу: здати аналізи крові, зробити УЗД внутрішніх органів і ЕХО серця
Побороти гострий Covid-19, виявляється, лише половина роботи. Не менш важливо уникнути ускладнень і загострень хронічних захворювань та максимально швидко відновитися. Адже навіть якщо хворіли легко, якийсь час ваш організм не зможе працювати «на всіх парах».
Пандемія триває рік, і за цей час на коронавірус, згідно з офіційними даними, перехворіло понад 1,3 млн українців. За статистикою інших країн (в Україні облік таких хворих не ведеться), у кожного п’ятого розвивається Long Covid («затяжний Covid»). Це коли після хвороби минуло п’ять тижнів, а симптоми, як-от слабкість, задишка, головний біль, запаморочення, біль у м’язах і суглобах, втрата нюху, різкі стрибки тиску, субфебрильна температура, шлунково-кишкові розлади, когнітивні порушення тощо зберігаються. Якщо минуло більш ніж 12 тижнів, а симптоми не минають, у пацієнта діагностують «постковідний синдром» (це трапляється з кожним десятим хворим).
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/03/post-covid_2.jpg)
Що це — наслідки дії вірусу чи самого лікування, адже за середнього і важкого перебігу медикаментозна терапія, яку призначають таким хворим, доволі агресивна? А можливо, так виявляються інші проблеми зі здоров’ям, поштовх яким дав Covid-19? Про це журналістка «ВЗ» запитала у лікаря-терапевта Реабілітаційної програми для постковідних пацієнтів COVчег, яку проводить Шпиталь ім. Митрополита А. Шептицького, Ірини Звіздарик. За словами фахівчині, як правило, з такими наслідками стикаються пацієнти старшого віку, пацієнти з важким перебігом коронавірусної хвороби і супутніми захворюваннями. А ще — ті, хто не дотримувався рекомендацій лікаря. Наприклад, сам собі призначав антибіотики або не дотримувався ліжкового режиму — з пневмонією виходив на прогулянки, з високою температурою виконував хатню роботу…
— Людина перехворіла і повернулася на роботу, але працездатність — не така, як була до Covid-19. То голова болить, то у грудях тисне. Що робити?
— Передусім слід звернутися до сімейного лікаря, який за потреби призначить відповідні лабораторні та інструментальні дослідження — УЗД органів черевної порожнини, ЕКГ, ЕХО серця. Якщо з’ясується, що є якісь відхилення, а лікар не має відповідного досвіду, щоб вести такого пацієнта, то скерує до вузьких фахівців — невропатолога, кардіо-лога, гастроентеролога.
— Чому деяких хворих відправляють на УЗД нижніх кінцівок?
— Не всіх, а тих, у кого є варикозне розширення вен. Covid-19 супроводжується станом гіперкоагуляції (загущення крові), а варикоз є значним фактором ризику для тромбоутворення. Тромби у венах нижніх кінцівок небезпечні тим, що можуть викликати тромбоемболію легеневої артерії (коли тромб відривається і з током крові «мігрує» у легеневу артерію, де перекриває просвіт однієї з гілок цієї судини), а це вже створює загрозу для життя людини.
Обстежити вени нижніх кінцівок і здати аналіз на коагулограму потрібно й онкохворим. Онкозахворювання є додатковим фактором гіперкоагуляції.
— Чи може Covid-19 дати поштовх розвитку цукрового діабету? Наприклад, якщо у пацієнта до хвороби вже був предіабет?
— Можу навести приклад з власної практики. Пацієнт, 39 років, з метаболічним синдромом, батько якого хворіє на цукровий діабет. До Covid-19 у нього був нормальний рівень глюкози у крові. Після того, як перехворів на коронавірус, рівень цукру різко піднявся до 16−20 ммоль/л, через що чоловіка довелося госпіталізувати.
І сам Covid-19 може давати поштовх до розвитку цукрового діабету, і лікування цього захворювання. Якщо у пацієнта є двобічна пневмонія і знижується сатурація (насичення крові киснем), такому хворому призначають гормональний препарат (глюкокортикостероїд). Гормони впливають на вуглеводний обмін і сприяють підвищенню рівня глюкози у крові. Тому всі, хто застосовував у терапії гормональні препарати, після завершення лікування мусять ще кілька місяців контролювати рівень цукру у крові. І якщо він на межі (до 7 ммоль/л), варто здати аналіз на глікозильований гемоглобін, який покаже, чи були «стрибки» рівня глюкози протягом останніх трьох місяців. За результатами цього аналізу вже можна судити, чи йдеться тільки про порушення толерантності до глюкози, коли можна обійтися обмеженнями у дієті, чи потрібно звертатися до сімейного лікаря або ендокринолога для призначення цукрознижувальних препаратів.
— Як відновити мікрофлору кишечнику після курсу антибіо-тиків?
— Якщо проводиться агресивна антибіотикотерапія або лікар знає, що у пацієнта є проблеми з кишечником, одразу призначить такому хворому пробіотики — препарати, до складу яких входять корисні бактерії. На жаль, зберегти корисну мікрофлору вдається не завжди — антибіотики нищать як наших «ворогів», так і «друзів». Тож такі препарати необхідно приймати і після завершення лікування. Важливо також дотримуватися молочнокислої дієти.
Якщо є серйозні порушення, з якими пробіотики не справляються, потрібно проконсультуватися з гастроентерологом. І, можливо, здати аналіз калу на кишкову флору, що дозволить побачити наявні порушення і прицільно на них вплинути.
— Багато пацієнтів після перенесеної коронавірусної хвороби скаржаться на часті головні болі, через що змушені приймати знеболювальні препарати. Наскільки це небезпечно? Як довго можна зай-матися таким самолікуванням без шкоди для здоров’я?
— Усе залежить від того, як довго тривають ці болі і наскільки є вираженими. Зазвичай люди усувають біль за допомогою нестероїдних протизапальних препаратів — ібупрофену, парацетамолу або німесилу. Тривале застосування цих ліків негативно впливає на стан кишечнику й шлунка і може спровокувати розвиток гастриту та навіть виразки шлунка. Тож якщо є виражені болі, зверніться до лікаря й обстежтеся.
— Одне з ускладнень перенесеного Covid-19 — міокардит (запалення серцевого м’яза).
— Такі хворі до мене ще не зверталися, але колеги-кардіологи і лікарі-функціоналісти, які роблять ЕХО серця, кажуть, що таке ускладнення — не рідкість. Особливо у людей старшого віку, які вже до того мали проблеми зі серцем, наприклад, ішемічну хворобу чи перенесений інфаркт міокарда. Хворі звертаються зі скаргами на дискомфорт у ділянці серця, ниючий біль та відчуття нестачі повітря.
Хочу зауважити, що поствірусний міокардит може розвинутися не тільки внаслідок Covid-19. Грип також може дати таке ускладнення.
— Виходить, після перенесеного Covid-19 обстежитися треба всім?
— Якщо дбаєте про своє здоров’я, варто здати загальний аналіз крові, коагулограму, С-реактивний білок і D-димер, який допоможе виявити можливий ризик тромбозів (пацієнтам, у яких був перебіг середньої важкості або важкий). Також варто зробити УЗД нижніх судин та ЕХО серця. Якщо до коронавірусу були проблеми з нирками — здати аналіз крові на сечовину і креатинін (показники функції цього органа).
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/03/serce.jpg)
— Які обстеження необхідно пройти пацієнтам, які мають захворювання печінки, наприклад, жировий гепатоз?
— Жировий гепатоз може виникнути і під час хвороби — під впливом ліків, які приймає пацієнт. Реєструвалися навіть випадки токсичного гепатиту! Потрібно здати печінкові проби — АЛТ, АСТ і білірубін (прямий та непрямий). А ще — зробити УЗД органів черевної порожнини, що дозволить визначити стан печінки і підшлункової залози.
Додатково раджу зробити УЗД щитовидної залози — вірус може впливати на її функцію. Пацієнтам, професія яких пов’язана зі значними навантаженнями на очі, може знадобитися консультація офтальмолога. Зауважили, що у педагогів (реабілітацію педагогам Львова проводимо безкоштовно — це стало можливим завдяки спів-праці Шпиталю Шептицького із закордонними меценатами та Управлінням освіти Львівської міськради) після перенесеного захворювання погіршується зір.
— Скільки часу необхідно, щоб організм повністю відновився після перенесеної коронавірусної хвороби?
— Від одного до шести місяців.