«Влада навмисно зірвала мирні протести...»
оцінив події на Майдані
Для тих, хто хотів би неупереджено оцінити події Революції Гідності — Росія та поплічники називають її «держпереворотом», а її учасників — «путчистами», — дуже важливе рішення 21 січня ухвалив Європейський суд з прав людини. І це вже не чиїсь емоції, а юридично встановлені факти, проти яких, як мовиться, не попреш, які не витреш з історії. Це рішення ЄСПЛ може стати підґрунтям для ухвал українських судів у справі Майдану.
Як повідомила «Європейська правда», ЄСПЛ одноголосно постановив, що під час Майдану… було багаторазово порушено статтю 3 (заборона тортур і нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження) Європейської конвенції про права людини, пункти 1 і 3 статті 5 (право на свободу та особисту недоторканність), статтю 11 (свобода зібрань та асоціацій), статтю 2 (право на життя) і статтю 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя). У рішенні суду також ідеться, що українська влада (йдеться про режим Януковича) свідомо застосовувала жорстоке поводження, і що держава Україна несе відповідальність за вбивство принаймні одного протестувальника. Суд постановив, що багато затримань протестувальників були свавільними. ЄСПЛ вважає, що влада навмисно намагалися зірвати мирні протести, використовуючи для цього надмірне насильство і незаконне затримання.
Основні тези рішення ЄСПЛ переповів народний депутат від «Європейської Солідарності» Олексій Гончаренко:
- спеціальні силові підрозділи було мобілізовано для розгону протестувальників, що призводило до сутичок. Також було залучено недержавних агентів («тітушок»), які були залучені правоохоронцями і які звинувачуються у вчиненні численних нападів на протестувальників, їх викраденнях та вбивствах;
- суд зазначив, що застосування надмірної та іноді брутальної сили до протестувальників Майдану порушило початково мирний характер проведення протестів і призвело до ескалації насилля, якщо не посилило її;
- суд не знайшов підтвердження, що протестувальники планували немирні дії під час протесту;
- рішення суду вказують на існування цілеспрямованої стратегії владних органів перешкодити та припинити протести, проведення яких початково мало мирний характер, зі швидким застосуванням надмірної сили, що призвело до ескалації насилля.
Як ідеться у постанові ЄСПЛ, в Україні нема ефективного розслідування злочинів, скоєних співробітниками правоохоронних органів і недержавних агентів («тітушок») під час подій на Майдані.