Передплата 2025 ВЗ

Америка поставила на місце російських агентів в Україні

Бо «становлять загрозу нашій демократії», вважає член уряду США

Представникам «п'ятої колони», які, виконуючи замовлення Кремля, працюватимуть на шкоду Україні та Сполучених Штатів, слід для протверезіння добре вчитатися у свіжу інформацію від Управління з контролю за іноземними активами Мінфіну США (OFAC). У ній повідомлено про санкції щодо семи громадян України і чотирьох медіа-компаній, які «є частиною мережі іноземного впливу» і які на догоду Москві втручалися в американські вибори.

Ідеться про помічників позафракційного нарде­па Андрія Деркача (на нього санкції було накладено у ве­ресні) — Антона Симоненка, Дмитра Ковальчука, близьких до Деркача дипломатів Ан­дрія Теліженка та Петра Жу­равля, екснардепа-емігранта Олександра Онищенка. А та­кож — про близьких до олігар­ха Ігоря Коломойського члена фракції «Слуга народу» Олек­сандра Дубінського і колиш­нього скандального проку­рора Костянтина Кулика. Як сказано у повідомленні аме­риканської влади, Теліжен­ко і Дубінський «публічно ви­ступали разом з Деркачем або приєднувалися до нього для скоординованого поши­рення і просування облудних або необґрунтованих закидів щодо кандидата на політичну посаду в США. Вони робили неодноразові публічні заяви, просуваючи зловмисні тези про участь чиновників уряду США у корупційних справах в Україні. Ці дії та тези підтри­мують мету Деркача вплину­ти на президентські вибори у США 2020 року».

Цю ж місію, за версією аме­риканського Мінфіну, вико­нували підконтрольні Дерка­чу медіа-компанії NabuLeaks, «Ера-Mедіа», Only News і «Скептик TOВ», тож на них теж поширюються санкції. А вони доволі чутливі. Згідно з цими санкціями, блокуються всі активи згаданих фізичних та юридичних осіб. Громадя­нам США заборонено здій­снювати будь-які операції з ними. Блокується також ді­яльність будь-яких організа­цій, компаній, більш ніж по­ловина акцій в яких належить кому-небудь із санкційно­го списку. Особам із «чорно­го списку» також заборонено в’їзд до США.

Про Деркача (у 1990−1993 роках навчався в Академії Федеральної служби безпе­ки Російської Федерації, його дипломна робота — «Органи­зация и проведение встреч с негласной агентурой») у санк­ційному рішенні США сказа­но як про «російського аген­та з більш ніж десятирічним стажем». 19 травня 2020 року Андрій Деркач виступив на прес-конференції, де озвучив аудіозаписи начебто розмо­ви між колишнім віцепрези­дентом США Джозефом Бай­деном і п’ятим президентом України Петром Порошен­ком. Ці записи мали на меті скомпрометувати обох полі­тиків, особливо Байдена — на­передодні виборчої кампанії у США. І Байден, і Порошен­ко спростували автентичність цих розмов, назвали їх фей­ком. Розвідувальне відом­ство США назвало дії Деркача втручанням у внутрішні спра­ви своєї країни.

«Російські дезінформацій­ні кампанії, спрямовані про­ти американських громадян, становлять загрозу для на­шої демократії. Сполучені Штати продовжуватимуть ак­тивно захищати цілісність на­ших виборчих систем і про­цесів», — коментуючи санкції, заявив міністр фінансів США Стівен Мнучин. Американське фінвідомство окремо згада­ло про екснардепа Онищенка, який втік з України 2016 року. «Онищенко, який перехову­ється від українського право­суддя через обвинувачення у корупції, надав відредагова­ні (виділення наше І. Т.) ау­діокопії аудіозаписів розмов між колишніми українськими та американськими чиновни­ками, які Деркач опублікував у період з травня по липень 2020 року для дискредитації офіційних осіб США і вчинен­ня впливу на вибори у США», — йдеться у заяві Мінфіну США.

Експерти кажуть, що аме­риканські санкції — тривожний дзвіночок не тільки для про­російських політиків в Украї­ні, а й для вітчизняних олігар­хів, які своїми корупційними апетитами становлять загро­зу для української демократії. Аналітики не виключають, що найближчим часом до санк­ційного списку США можуть потрапити політичні партнери Коломойського, у тому числі — із партії «За майбутнє»…

Думки з приводу

Тарас Березовець, політолог

Санкції проти оточення Дерка­ча і Коломойського — це тільки по­чаток великої «санкційної війни» проти російської агентури в Укра­їні. Адміністрація Байдена суттє­во розширить коло осіб, які ста­новлять загрозу нацбезпеці США. Як кажуть американці, жорна пра­восуддя повертаються повільно, але безповоротно. Зеленський і Венедіктова хочуть і надалі від­мовчуватися, покривати росій­ську агентуру. Це приголомшли­ве мовчання дуже добре чути у Вашингтоні, воно не буде забуто. І буде мати найнеприємніші на­слідки для оточення президента і його самого. Про це ми почуємо у найближчі тижні.

Володимир Омелян, колишній міністр інфраструктури

Якщо Зеленський не розуміє, то йому варто пояснити: санкції проти ініціаторів скандалу навко­ло «плівок Байдена» — це ще не проблема, це лише початок його особистої великої проблеми.

Попереду «злита» справа «ваг­нерівців». Що тоді робити з Єрма­ком?

Завершення справи ФБР щодо відмивання грошей Приватбанку. Куди подіти Коломойського?

Бізнес-співпраця з росіяна­ми. Хто такі Медведчук, Фірташ та інші?

Ключовий фігурант усіх цих справ — Зеленський.

В одних він давав вказівку ОГПУ порушувати кримінальну справу, в іншій погоджував злиття спецоперації, ще в інших — брав участь у відмиванні коштів і ділив зони бізнес-впливу заради осо­бистого збагачення і втримання на посаді.

Володимире Олександрови­чу, 2021-й вам запам’ятається на все життя!