«На кожній пробірці читалося прізвище людини, яка здавала кров…»
Біля Сокільників небезпечні медичні відходи пролежали п’ять місяців!
Біля села Сокільники, що поблизу Львова, правоохоронці виявили звалище медичних відходів. Серед побутового сміття — скляні пробірки зі слідами крові, використані гумові рукавички, бинти. Про стихійне сміттєзвалище написали у соцмережах. Лише тоді на нього звернули увагу.
На місце події виїхали слідчі, експерти-криміналісти, судово-медичний експерт, кінологи. Сміття лежало у лісопосадці поблизу автодороги Львів — Пустомити.
Та виявляється, сміття на цьому місці екоактивісти виявили ще п’ять місяців тому! Про це журналісту «ВЗ» розповів екоактивіст Олексій Мінтій. І скинув відповідне відео. На кожній пробірці чітко читалося ім’я та прізвище людини, яка здавала кров…
Олексій Мінтій каже: «Сільський голова Сокільників тоді обіцяв, що повідомить у поліцію. Каже, що повідомив. Але поліція цього не підтверджує. Документа, що сільська рада зверталася до поліції, немає. У сільській раді мала засідати комісія щодо цього питання, але, я так розумію, так і не засідала. Наприкінці грудня ми провели повторний державний контроль стихійних сміттєзвалищ. І знову це не дало жодних результатів. Сміття залишалося на тому самому місці… Тоді я підключив соціальні мережі».
Олексій каже, стихійних сміттєзвалищ довкола Львова дуже багато. «2020 року я знайшов близько ста сміттєзвалищ. Цього року вже п’ятнадцять!». Але медичні відходи біля Сокільників активіст виявив уперше. «Спіймати тих, хто викидає це сміття, майже нереально. І полігонів немає. Обласна влада не здатна вирішити питання у сфері поводження з відходами».
Хто ж викидає медичні відходи поблизу житлових будинків? Адже такі речовини слід утилізовувати за визначеними санітарними вимогами. Їх не можна викидати чи захоронювати на полігонах — через загрозу поширення інфекційних захворювань та забруднення довкілля. Після знезараження такі відходи передають для утилізації на підприємства, що мають ліцензію на поводження з небезпечними відходами.
Деякі експерти, які працюють на підприємствах з утилізації медичних препаратів, припускають, що «грішать» державні лікарні, яким бракує грошей на утилізацію таких відходів… Наприклад, аби утилізувати фармацевтичні препарати (протерміновані таблетки, ампули), треба заплатити від 60 грн за кілограм.
Це не перший випадок, коли небезпечні відходи викидають біля Львова. Рік тому у селі Зимна Вода знайшли гору викинутих ртутних ламп, багато з яких були пошкоджені. Тоді правоохоронці затримали 52-річного водія, мешканця Пустомитівського району.
Директор компанії «Екологічні переробні технології» Дмитро Агеєв каже: «Зі мною зв’язалася Сокільницька рада — попросила про допомогу. Підпишемо угоду на безоплатний вивіз цього сміття. Сказали, там його три мішки. Заберемо, спалимо» (До кінця дня 12 січня сміття забрали. — Авт.).
«Чи можуть бути ці відходи з іншої області?» — запитую директора підприємства. «Крім медичних препаратів, там було ще й побутове сміття. Треба ставити питання до перевізників. Їм відомо, з яких лікарень забирають побутове сміття. І таким чином можна дізнатися, звідки ці медичні відходи. Як вони потрапили у бак з побутовим сміттям».
Вартість утилізації медичних препаратів на цьому підприємстві — від 22 до 37 грн за кілограм. «Для кожного медзакладу різна ціна, — каже Дмитро Агеєв. — Зважаючи на об’єм та графік вивозу. Ми у свої послуги закладаємо завантаження, перевезення, знешкодження та пакувальну тару. Надаємо комплекс послуг. Буває, коли бракує коштів, лікарні просять допомогти. Йдемо на поступки. У Львові є спеціальна піч (деякі підприємства з утилізації медичних препаратів мають печі в інших областях. — Авт.). Медичні відходи з лікарень — наш основний профіль. Займаємося цим протягом десяти років».
Коментар для «ВЗ»
Тарас Сулимко, голова Сокільницької сільської ради
— Як так сталося, що медичні відходи пролежали п’ять місяців і ніхто їх не забрав?
— Ви би дали дозвіл, щоб комунальні служби прибрали якісь пробірки невідомого походження? Не дай Боже щось би сталося. Є конкретні служби, які цим займаються. І яких ми викликали п’ять місяців тому.
— Кого саме ви викликали?
— Був представник з екології. У результаті наклав на сільську раду штраф понад 200 гривень. Ці землі поза межами села Сокільники. Вони у приватній власності (людські паї). Розпорядником цих земель є Пустомитівська районна адміністрація. Вони мають право розпоряджатися нею, віддати, продати комусь, а прибирати має Сокільницька сільська рада… Я звертався до пустомитівської поліції. Там три начальники помінялося! Приїхала санстанція, склала акт на сільську раду. Чому не на районну адміністрацію? Вони ж розпорядник цих земель. І штраф прийшов на сільську раду…