Закарпатські політичні ігри під акомпанемент угорського гімну
Це відео шокувало українців!
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/425350/gimn.jpg)
У закарпатському селі Сюрте, що під Ужгородом, новообрані депутати, відкриваючи сесію, заспівали гімн… Угорщини. Подейкують, це відео злило колишнє керівництво села. Утім, не важливо, хто злив, важливо, чому таке у принципі є можливим?
Загалом, це не є чимось надзвичайним для Закарпаття. Тут угорський гімн співають уже роками: на випускних у школах, у вищих навчальних закладах. Щоправда, не завжди це «сміття» виносили з хати… Хоча варто згадати і скандальний інцидент кількарічної давнини, із гімном і прийняттям присяги на вірність Угорщині під бокали шампанського, — в угорському Генеральному консульстві у Берегові. Консульства там уже немає, а от звичка співати гімн сусідньої держави у деяких закарпатців збереглася…
У Сюрте, яке не так давно було Струмківкою, більше половини населення позиціонують себе як етнічні угорці. Така ж ситуація і в усій Сюртівській ОТГ, де живе близько 9500 осіб. З них майже 70 відсотків — представники угорської нацменшини. З 22 депутатів ОТГ 17 є представниками тих же угорців.
Новообраний голова ОТГ Арпад Пушкар стверджує, що має відео, на якому записане все засідання депутатського корпусу, яке розпочинали, як годиться, з українського гімну і з присяги на вірність українському народу українською мовою. Відтак Пушкар вважає, що відео, де співають угорський гімн, — свідома провокація і маніпуляція його опонентів, які програли вибори і таким чином намагаються йому помститися, «повісивши» на нього державну зраду.
Символічно, що гімн угорські депутати українського села співали акурат у День гідності і свободи України. Голова ОТГ каже, що це збіг, адже засідання анонсували заздалегідь. Пушкар також додав, що всі рішення ОТГ тут готують українською, ведуть засідання, в основному, українською, лише зрідка угорською.
Одразу після оприлюднення цього резонансного відео двоє нардепів, Віталій Безгін та Олександр Корнієнко, скерували до Офісу генпрокурора та Служби безпеки України заяву про вчинення сюртівськими депутатами кримінального правопорушення. Просять правоохоронні органи негайно розпочати досудове розслідування.
У СБУ України перевіряють інформацію щодо можливих ознак протиправної діяльності депутатів Сюртівської сільської ОТГ, які виконали національний гімн Угорщини. Неофіційно також у СБУ повідомляють, що притягнути до криміналу у цій ситуації депутатів майже неможливо, адже українське законодавство не забороняє співати угорський, словацький чи американський гімни…
Ці події відбувалися на тлі обшуків СБУ в товаристві угорської культури КМКС — через підозру в сепаратизмі та пропагування так званої Великої Угорщини. Йшлося також про можливе відмивання коштів угорським фондом «Едмунда Егана» — для фінансування однойменної угорської партії КМКС на Закарпатті.
Паралельно у мережі також з’явилося відео, на якому чоловік у масці на тлі прапора «Правого сектору» погрожує закарпатським угорцям та їхнім дітям розправою. На нього одразу відреагував глава МВС Арсен Аваков, називаючи такі дії неприпустимими. Своєю чергою, угорців взявся захищати міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. Він розкритикував обшуки СБУ в Товаристві угорців Закарпаття та заявив, що Будапешт скаржитиметься на такі дії у НАТО… Хоча до того сам Сіярто та кілька угорських політиків, серед яких і державний секретар Угорщини з питань нацполітики Янош Арпад Потапі, відкрито агітували за проугорську партію на Закарпатті, всупереч українським законам.
Наповнення інформаційного поля Закарпаття угорським питанням може бути пов’язане з формуванням коаліції у Закарпатській обласній раді. Там угорців називають «золотою акцією». Представники нацменшини, як і п’ять років тому, можуть вирішити спрямування майбутньої ради. Можливо, аби зробити їх більш зговірливими, піднімаються справи угорських фондів, відкриті ще 2018 року… Хоч офіційно, на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук, основний претендент на посаду голови облради, ще донедавна голова Закарпатської ОДА Олексій Петров розкритикував обшуки в угорському благодійному фонді. Петров закликав Службу безпеки України пояснити свої дії, назвав такі заходи образливими і додав, що у демократичній європейській державі керівники обласної влади не мають втручатися в роботу правоохоронних органів…
Це може свідчити про те, що з угорцями вже домовилися про коаліцію в облраді, і незабаром всі згадані справи будуть закриті або заморожені… Та чи надовго? І чи в інтересах держави?
Коментар для «ВЗ»
Олександр Гаврош, письменник, громадський діяч Закарпаття
Давно слід законодавчо врегулювати використання на території України символів інших держав — гербів, прапорів, гімнів. Тим паче — органами державної і місцевої влади. Угорці наче весь час випробовують нас, як далеко можуть зайти у своєму посяганні на український суверенітет. Тож українській владі треба чітко встановити червоні лінії, порушення яких каратиметься законом.