«Боти пишуть, що вже отримали таку компенсацію. Їм головне, щоб людина перейшла за посиланням...»
Шахраї пропонують українцям «онлайн-компенсацію від держави»
Чого тільки не видумують шахраї! Зокрема, пропонують «онлайн-компенсацію від держави». Про це повідомляють у Національному банку України. «Онлайн-компенсація від держави» — ще один гачок, на який шахраї ловлять довірливих українців. Злочинці користуються непростим становищем, у яке потрапили громадяни у зв’язку з пандемією Covid-19, обіцяючи гроші нібито від держави — на оплату комунальних послуг, медичні послуги або виплату у зв’язку із зараженням коронавірусом… Цей перелік не є вичерпним. Шахраї можуть запропонувати компенсувати будь-що — оплату товарів іноземного виробництва, невикористані медичні послуги".
А схема така: потенційна жертва отримує смс-повідомлення, що спрямовує її на шахрайський сервіс. На екрані з’являється інформація, що користувачу призначено «кругленьку» суму компенсації, наприклад, 50 тисяч гривень. Щоб отримати гроші, необхідно оплатити незначну комісію — 100−200 гривень.
Іноді шахраї на цьому не зупиняються. Після сплати комісії просять оплатити формування рахунку, верифікацію та інші фальшиві послуги. І так доти, поки людина не витратить всі гроші зі свого рахунку або не зрозуміє, що це пастка…
«Отримавши таке повідомлення, краще перевірити інформацію через надійні джерела, — кажуть у Національному банку України. — Щодо питань компенсації від держави — звертайтеся до профільної державної установи за вашим місцем проживання. Будьте обачними, перевіряйте інформацію та кажіть злочинцям: „Шахрай, гудбай!“. У випадку, якщо ви потрапили до рук шахрая, телефонуйте у кіберполіцію та на гарячу лінію Національного банку України».
Схоже, у зв’язку зі складною економічною ситуацією в Україні кількість шахраїв постійно зростає. І «розводять» вони на гроші не лише клієнтів банків, а й самі фінансові установи! У прес-службі «Кіберполіції» повідомили: нещодавно затримали групу шахраїв, які представлялися IT-спеціалістами банку та пропонували «тестування платіжної системи. У такий спосіб вони вкрали… 1,4 мільйона гривень. Схему реалізовували п’ятеро фігурантів віком 24−35 років. Двоє з них перебувають у в’язниці. У справі відкрито кримінальне провадження про шахрайство. Зловмисникам загрожує покарання на строк від 12 років з конфіскацією майна».
Як схема працювала? Зловмисники зателефонували у банк. Представилися працівниками IT-підтримки цього банку. Під виглядом перевірки платіжної системи переконали касира виконати кілька «тестових» операцій. У такий спосіб правопорушники здійснювали транзакції на підконтрольні їм рахунки… У зловмисників поліціянти вилучили ноутбук, мобільні телефони, банківські та SIM-карти.
У жовтні у Вінниці кіберфахівці СБУ заблокували діяльність двох нелегальних сall-центрів, через які щодня у банківських клієнтів викрадали до 20 тисяч доларів. Оператори телефонували клієнтам, представляючись працівниками банківських установ, і пропонували скористатися різними послугами страхування, зокрема депозитів. Під час бесіди «уточнювали» реквізити банківських карток, паролі. Отримавши доступ до рахунків громадян, зловмисники знімали з них кошти. Серед «клієнтів» call-центрів були вкладники українських державних та комерційних банків, а також деяких установ з пострадянського простору. Співзасновник Українського офісу захисту даних, правозахисник Богдан Хаустов каже, що в Україні є чимало call-центрів, у яких тримають десятки співробітників.
«Про тюрми — це перебільшена інформація. Якщо проаналізувати затримання, то із „зеками“ — два-три випадки проти десятьох, — каже Богдан Хаустов журналісту „ВЗ“. — „Ковідну“ тему шахраї використовують з березня ц. р. не тільки в Україні, а й по всьому світу. Є дрібні аферисти, які „розводять“ пенсіонерів та фінансово неграмотних громадян, а є кіберзлочинці, які використовують фішингові сайти, спеціальні програми, наприклад, для заволодіння паролями. Часто мають в розпорядженні різні бази з номерами телефонів та іншими персональними даними. Зловмисники закидають в Інтернет фейкові повідомлення про компенсації від держави. З гарною картинкою. Є боти, які пишуть, що справді отримали таку компенсацію. Їм головне, щоб людина клюнула — перейшла за посиланням, заповнила анкету чи навіть написала коментар під оголошенням. Жертва пішла на контакт, і її технічно обробляють. Злочинці з досвідом будуть вивчати сторінку у соцмережах, інформацію з державних реєстрів, резюме. Промоніторять потреби, можливо, пошук роботи, авто або збір грошей на лікування. І тоді пропонують, наприклад, 100 тисяч компенсації чи державної допомоги. Дрібні шахраї вимагатимуть 1,5 тисячі комісії, а досвідчені намагаються отримати інформацію щодо банківських рахунків, фінансових номерів, контактних осіб. Це має насторожити людину. Якщо ви зрозуміли, що вас обробляє злочинець, — не кажіть йому цього! Бо коли шахрай розуміє, що його розкусили, різко втрачає інтерес».
Богдан Хаустов зазначає: якщо людина все-таки потерпіла від шахраїв і контакт з ними припинився, вона має максимально оприлюднити цю інформацію — це дасть можливість іншим не стати жертвою. А також по можливості зібрати інформацію про самих шахраїв: номер телефону, їх реквізити та інше, записати розмови на диктофон. Тоді є шанс, що справу розслідуватимуть належним чином.
А тим часом…
Як розповів Богдан Хаустов, був в Україні свій Мавроді. Це Максим Островський з Ужгорода, який «кинув» українців на 25 мільйонів грн. Він уже помер, але встиг вибудувати цілу шахрайську піраміду з псевдобанків. У цих установах людям обіцяли позики під 0−5% без довідки про доходи. Брали внески і кредитів нікому не давали… Що цікаво, до такої діяльності Островський робив кар’єру співака і називав себе Vall Diss.