На вибори – з маскою, паспортом, ручкою. І з чистим сумлінням
У неділю, 25 жовтня, українці обиратимуть нову місцеву владу
За даними ЦВК, право на волевиявлення матимуть 28 мільйонів 622 тисячі наших співвітчизників, яких внесено у Єдиний реєстр виборців. Вибори будуть непростими — через пандемію і через нову схему голосування. Зважаючи на застосування пропорційної системи з відкритими партійними списками, фахівці прогнозують, що підбиття підсумків займе не один день. Результати виборів має бути встановлено і оголошено до 6 листопада.
Для максимально точної картини виборів важливо, щоб наші громадяни були відповідальними, максимально зібраними. Тож про деякі речі слід нагадати.
У ніч на 25 жовтня Україна перейде на зимовий час, стрілки годинника переведуть на годину назад. Отож можемо на годину довше поспати. Але не проспіть свого походу на виборчі дільниці! Вони відкриються о 8-й ранку, а зачиняться о 20.00.
Зважаючи на карантин, не забудьте надягнути захисну маску або респіратор. Будьте готовими до того, що при вході у вас поміряють температуру, вам треба буде обробити антисептиком руки. Задля зменшення ризику зараження коронавірусом рекомендують приходити на голосування з власною ручкою (хоча у кабінках для голосування вони будуть). Із цією ж метою треба дотримуватися соціальної дистанції півтора метра. При видачі бюлетенів радять паспорт (або ID-карту) показувати членам комісії, але не передавати їх їм у руки. Задля збереження власного і чужого здоров’я не беріть на виборчу дільницю дітей.
У багатьох регіонах є звичка голосувати після відвідання богослужінь. Але щоб уникнути скупчення на дільницях, варто прийти туди раніше.
Бюлетенів отримає кожен з нас, як правило, чотири. Якщо голосуєте за голову громади і місцевих депутатів в окрузі з населенням до 10 тисяч або обираєте мера — навпроти прізвища уподобаного кандидата поставте позначку + або V. Якщо ж йдеться про вибори депутатів у громаді з населенням понад 10 тисяч, а також депутатів районної, обласної рад, то спершу вам треба визначитися із партією, якій симпатизуєте. Поставте у бюлетені позначку у порожньому квадраті навпроти політичної сили, яку підтримуєте. А потім у квадраті зі штрих-кодом, який розміщено поруч на одній лінії, проставте номер одного із представників саме цієї партії (перелік цих кандидатів буде надруковано у бюлетені). Цифру у бюлетені можна написати так, як колись на конвертах ми писали поштовий індекс. ЦВК дозволила також писати цифру будь-яким іншим способом — але так, щоб членам виборчої комісії було зрозуміло, кого саме ви підтримали.
Якщо не зробите позначки навпроти улюбленої партії, бюлетень визнають недійсним. Якщо ж зробити це, але забудете вписати номер кандидата із цієї політичної сили, ваш голос все одно зарахують. Зауважте: не можна підтримати одну партію і водночас проголосувати за кандидата у депутати від іншої партії!
Якщо під час роздумів у кабіні для голосування ви зробили помилкову позначку, але ще не вкинули свого бюлетеня у скриньку, можете підійти до членів виборчої комісії і попросити, щоб видали вам новий бюлетень. Але це можна зробити лише раз.
Не можна забирати бюлетень із дільниці. А також — публічно демонструвати його іншим.
І найважливіша порада: голосуйте так, як підказує вам ваше сумління! А не так, як вас хтось незаконно до цього змусив.