Передплата 2025 «Добрий господар»

На вибори – з маскою, паспортом, ручкою. І з чистим сумлінням

У неділю, 25 жовтня, українці обиратимуть нову місцеву владу

За даними ЦВК, право на волевиявлення матимуть 28 мільйонів 622 тисячі наших співвітчизників, яких внесено у Єдиний реєстр виборців. Вибори будуть непростими — через пандемію і через нову схему голосування. Зважаючи на застосування пропорційної системи з відкритими партійними списками, фахівці прогнозують, що підбиття підсумків займе не один день. Результати виборів має бути встановлено і оголошено до 6 листопада.

Для максимально точної картини ви­борів важливо, щоб наші громадяни були відповідальними, максимально зібрани­ми. Тож про деякі речі слід нагадати.

У ніч на 25 жовтня Україна перейде на зимовий час, стрілки годинника переве­дуть на годину назад. Отож можемо на годину довше поспати. Але не проспіть свого походу на виборчі дільниці! Вони відкриються о 8-й ранку, а зачиняться о 20.00.

Зважаючи на карантин, не забудьте надягнути захисну маску або респіратор. Будьте готовими до того, що при вході у вас поміряють температуру, вам треба буде обробити антисептиком руки. За­для зменшення ризику зараження коро­навірусом рекомендують приходити на голосування з власною ручкою (хоча у кабінках для голосування вони будуть). Із цією ж метою треба дотримуватися соці­альної дистанції півтора метра. При ви­дачі бюлетенів радять паспорт (або ID-карту) показувати членам комісії, але не передавати їх їм у руки. Задля збере­ження власного і чужого здоров’я не бе­ріть на виборчу дільницю дітей.

У багатьох регіонах є звичка голосува­ти після відвідання богослужінь. Але щоб уникнути скупчення на дільницях, варто прийти туди раніше.

Бюлетенів отримає кожен з нас, як правило, чотири. Якщо голосуєте за го­лову громади і місцевих депутатів в окру­зі з населенням до 10 тисяч або обираєте мера — навпроти прізвища уподобано­го кандидата поставте позначку + або V. Якщо ж йдеться про вибори депутатів у громаді з населенням понад 10 тисяч, а також депутатів районної, обласної рад, то спершу вам треба визначитися із пар­тією, якій симпатизуєте. Поставте у бю­летені позначку у порожньому квадраті навпроти політичної сили, яку підтриму­єте. А потім у квадраті зі штрих-кодом, який розміщено поруч на одній лінії, про­ставте номер одного із представників саме цієї партії (перелік цих кандидатів буде надруковано у бюлетені). Цифру у бюлетені можна написати так, як колись на конвертах ми писали поштовий ін­декс. ЦВК дозволила також писати циф­ру будь-яким іншим способом — але так, щоб членам виборчої комісії було зрозу­міло, кого саме ви підтримали.

Зразок заповнення уявного бюлетеня, який продемонструвала громадянська мережа “Опора”.
Зразок заповнення уявного бюлетеня, який продемонструвала громадянська мережа “Опора”.

Якщо не зробите позначки навпро­ти улюбленої партії, бюлетень визнають недійсним. Якщо ж зробити це, але за­будете вписати номер кандидата із цієї політичної сили, ваш голос все одно за­рахують. Зауважте: не можна підтрима­ти одну партію і водночас проголосу­вати за кандидата у депутати від іншої партії!

Якщо під час роздумів у кабіні для го­лосування ви зробили помилкову позна­чку, але ще не вкинули свого бюлетеня у скриньку, можете підійти до членів ви­борчої комісії і попросити, щоб видали вам новий бюлетень. Але це можна зро­бити лише раз.

Не можна забирати бюлетень із діль­ниці. А також — публічно демонструвати його іншим.

І найважливіша порада: голосуйте так, як підказує вам ваше сумління! А не так, як вас хтось незаконно до цього змусив.