Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Від священника вимагають знятися з виборів...

Кілька служителів культу, попри заборону свого керівництва, балотуються на місцевих виборах

57-річний отець Володимир Лужецький, настоятель греко-католицької церкви Успення Пресвятої Богородиці у місті Стебнику, що неподалік Трускавця, мав трохи неприємностей від свого керівництва. Його викликали в управління Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ і зробили попередження — за те, що зареєструвався для участі у місцевих виборах. УГКЦ категорично проти балотування свого духовенства у депутати. Не отримав благословення на участь у місцевому політичному житті і стебницький душпастир. Попри це, йде у Львівську обласну раду за списком партії Ігоря Смешка «Сила і Честь».

Під час розмови з отцем Володими­ром в єпархії йому нагадали інструк­цію «Про поведінку священнослужителів УГКЦ під час політичних виборчих кам­паній», в якій чорним по білому написа­но, що священники цієї конфесії не мо­жуть брати участі у політичній діяльності. Одним з видів такої діяльності вважають балотування на виборах. Душпастире­ві поставили вимогу знятися з виборів. В іншому випадку його чекатиме суворе покарання…

Кореспондент «Високого Замку» по­розмовляв з отцем Володимиром.

— Те, що зі мою була розмова щодо мого балотування, це правда. Чи буду зніматися з реєстрації? Це питання ще не вирішено…

— Вас обіцяли покарати за непослух, — нагадуємо священнику про можливі санкції. І чуємо у відповідь:

— На все воля Божа.

На Львівщині ще кілька священни­ків хочуть попрацювати у представниць­ких органах. На Дрогобиччині у депутати йде інший греко-католицький священник — Олександр Копистинський, який пред­ставляє «Батьківщину». Настоятель бро­дівського храму Петра і Павла Степан Шира (Православна церква України) ба­лотується від «Громадянської платфор­ми». Отець Микола Біляк зі села Сможо­го на Сколівщині (теж представляє ПЦУ) іде в обласну раду від «Європейської Со­лідарності». Православного військово­го капелана 24-ї Окремої механізова­ної бригади Богдана Степаняка висунув у депутати Народний рух України, а його колегу о. Василя Андрейківа, священни­ка зі села Березової (Старосамбірщи­на) — Українська галицька партія. Кілька священників-протестантів виявили на­мір балотуватися у депутати Львівської ОТГ…

У ПЦУ не такі консервативні у питан­ні депутатства, як, скажімо, в УГКЦ. Там хоч і радять священникам утримувати­ся від балотування у місцеві ради, але готові зробити виняток. Як було зазна­чено в ухвалі Синоду ПЦУ, «враховую­чи попередній позитивний досвід участі архієреїв і духовенства у роботі місце­вих рад», їм можуть дозволити йти у де­путати. Щоправда, «лише за наявності особливої пастирської доцільності та за наполяганням місцевої територіальної громади». При цьому має бути письмо­ве благословення — відповідно від пред­стоятеля, митрополита Київського і всієї України, єпархіального архієрея. Водно­час ПЦУ категорично забороняє на те­риторіях храмів вести політичну агіта­цію.

У багатьох інших областях Украї­ни служителі культу теж боротимуться за депутатські мандати. У Запоріжжі до міської ради від об’єднання демократич­них сил «Сила людей» балотуються член­кині Ліги мусульманок України. В Ужго­роді скандально відомий через «захист русинів» священник Дмитро Сидор (був умовно засуджений на три роки за сепа­ратизм) балотується до міської ради від медведчуківської «ОПЗЖ». До речі, агіт­ки на підтримку цієї проросійської політ­сили о. Сидор роздавав у наметі, розта­шованому на території підпорядкованого йому храму…