У виборця буде право на одну помилку
Як правильно заповнювати бюлетені під час голосування 25 жовтня
За 10 днів до місцевих виборів українці майже визначилися, кому віддадуть свої голоси. Однак їхній вибір може бути спотворено через неправильне заповнення бюлетенів, а відтак — визнання їх недійсними. У зв’язку із запровадженням нової системи виборів методика заповнення бюлетенів цього разу суттєво змінилася. Як правильно зробити позначки у них, щоб ваш голос було зараховано, читачам «Високого Замку» розповідає експерт з виборчого права Федір Алєйніков.
— 25 жовтня кожен виборець (скажімо, той, що живе у Львові) отримає відразу декілька бюлетенів: щодо виборів депутатів обласної, районної ради, депутатів Львівської міської ради і міського голови Львова. Аналогічну кількість бюлетенів отримуватимуть виборці кожного населеного пункту. Наприклад, житель міста Турки, крім бюлетеня з виборів турківського міського голови та депутатів Турківської міськради, отримає виборчий бюлетень з виборів депутатів новоствореного укрупненого Самбірського району та депутатів Львівської обласної ради.
Усі бюлетені матимуть різний колір, різну форму — залежно від того, в якій за чисельністю громаді відбуватимуться вибори. Із населенням до 10 тисяч (де буде застосовано мажоритарну систему) буде одна форма бюлетеня, із населенням понад 10 тисяч (партійна система) — інша.
— Голосування з виборів міських голів і депутатів відрізнятимуться…
— Так. Бюлетень з виборів голови буде приблизно таким же, як і раніше — у квадратику навпроти прізвища особи, якій виборець віддає перевагу, треба поставити позначку. У містах до 75 тисяч осіб обраним вважатиметься той, хто набере відносну більшість голосів. У містах із кількістю населення понад 75 тисяч осіб для перемоги треба набрати більш ніж 50% голосів. В іншому випадку два кандидати з найкращими показникам визначатимуть переможця поміж собою у другому турі.
Якщо ідеться про голосування за депутатів у громадах з чисельністю до 10 тисяч виборців, то там буде застосовано так звану мажоритарку: у бюлетенях треба буде поставити одну «галочку» навпроти прізвища кандидата, якому симпатизуєте. Якщо вибори відбуваються на території із населенням більш ніж 10 тисяч виборців, буде застосовано пропорційну систему виборів депутатів — з відкритими партійними списками. У виборців буде бюлетень із двома клітинками, в яких треба поставити позначки. Одну позначку треба зробити у порожньому квадраті навпроти уподобаної політичної партії (під назвою цієї політичної сили для інформації виборців буде вказано прізвище першого кандидата у загальному списку місцевого політичного осередку). У суміжній клітинці із трафаретом треба буде проставити номер уподобаного вами кандидата від цієї партії зі списку, який поміщено поруч. Цифру треба вивести на трафареті — так, як колись на конвертах проставляли поштові індекси.
— Уточнімо для наших читачів: якщо виборець підтримує, умовно кажучи, Вишневу партію, то «свого» депутата він повинен вибрати саме із Вишневої партії, а не із Персикової чи Бананової…
— Правильно. Під час голосування треба дотримуватися одного рядка у бюлетені. Ставити галочку навпроти кандидата від іншої партії (в іншому рядку) не можна — такий бюлетень визнають недійсним.
— Якщо ж буде заповнено «партійну» клітинку, але залишать порожньою клітинку кандидата у депутати?
— Це цілком прийнятно. Голос буде враховано. Вважатиметься, що виборець підтримує ту чи іншу політичну силу і всіх її кандидатів.
— А якщо виборець зробить навпаки: впише номер кандидата, але не вкаже назву партії, за яку хоче проголосувати?..
— Цей бюлетень вважатимуть недійсним.
Додам тільки, що не обов’язково обводити цифру у клітинці штрих-пунктиром — достатньо буде власним почерком, але дуже чітко, вписати номер кандидата зі списку політичної сили, якого ви підтримуєте. Це та інші роз’яснення щодо заповнення виборчого бюлетеня днями додатково видала ЦВК.
Інше з передвиборчих новинок. Крім інформаційних плакатів про кандидатів, на виборчих дільницях для виборців буде розміщено невеличкі буклети з програмою політичної партії та коротку інформацію про кожного із кандидатів у виборчому списку — щоб перед тим, як зробити вибір, виборці ще раз могли ознайомитися із ними.
Ще одна інформація. Кожен виборець матиме право лише на одну помилку. Якщо у кабінці для голосування він зробив неправильний, на його думку, вибір чи передумав, не туди поставив позначку (але ще не вкинув бюлетень у виборчу скриньку), то може підійти до членів виборчої комісії, написати заяву і попросити новий бюлетень. Радимо постаратися і заповнити все з першого разу. Адже додаткових бюлетенів на всіх може не вистачити…
А тим часом…
На голосування — у масках і зі своєю ручкою
Член ЦВК Сергій Постівий розповів про особливості голосування під час пандемії. За його словами, виборцям рекомендують приходити на виборчу дільницю зі своєю ручкою (колір ручки не має значення, але її позначку має бути видно чітко). Обов’язково треба носити маску — за нехтування цією рекомендацією загрожує штраф. На виборчих дільницях має бути забезпечено маркування для фізичного дистанціювання.
Перед голосуванням у кожного виборця і у всіх решти людей, які перебувають у приміщенні для голосування, повинні поміряти температуру. Тим, у кого вона буде підвищеною або є ознаки гострої респіраторної хвороби, рекомендуватимуть негайно звернутися до лікаря. За словами Сергія Постівого, якщо хворий виборець наполягатиме на голосуванні, ніхто не може заборонити йому цього. Щоб мінімізувати можливе зараження, таку особу супроводять в окрему від інших кабінку для голосування — бюлетень він вкидатиме також в окрему скриньку. Після кожного відвідування цієї кабінки для голосування контактні поверхні і ручки дезінфікуватимуть.
Не рекомендується приходити на виборчі дільниці з дітьми.
До виборців, які перебувають на самоізоляції з підозрою або захворюванням на Covid-19, приїжджатиме виїзна виборча комісія із трьох осіб (можуть приєднатися і спостерігачі чи довірені особи). Для того, щоб проголосувати вдома, особи із підозрою на коронавірус повинні завчасно, не пізніше ніж о 20.00 23 жовтня, подати відповідну заяву і довідку від лікаря. До таких хворих рекомендують приїжджати в останню чергу — щоб зменшити ризик зараження. Спочатку приїдуть до тих, хто не може самостійно пересуватися.
Щоб мінімізувати зараження коронавірусом, членам виборчих комісій рекомендують носити захисні окуляри чи екрани, а також одягати рукавички. Кожні дві години на дільниці треба протирати контактні поверхні. А кожні чотири години — повноцінно прибирати і провітрювати приміщення без перерви у виборчому процесі.