«Українців загнали у зневіру...»
Євген Магда – про можливу природу терористичних актів
Як ніколи раніше, українців лякають терактами. У середу, 5 серпня, Печерський райсуд Києва обирав запобіжний захід громадянину Узбекистану Сухробу Карімову, який напередодні із вибухівкою захопив приміщення банку у центрі столиці, взявши у заручники одну з працівниць. Протягом кількох тижнів в Україні сталося ще кілька «НП», які кваліфікували як теракт. 23 липня полтавець Роман Скрипник, якого звинуватили у крадіжці авто, взяв у заручники поліцейського, а потім, відпустивши його, зник. 1 серпня, після тривалих розшуків, зловмисника виявили і знешкодили (бо начебто погрожував поліцейським гранатою). 21 липня дивний теракт стався у Луцьку: раніше засуджений Максим Кривош захопив автобус із двома десятками пасажирів. Після того, як із терористом, на його вимогу, порозмовляв глава держави і опублікував на президентському сайті відповідне відеозвернення, Кривош здався. Зробив це дуже дивно: вийшов з піднятими руками і майже півтори хвилини чекав, коли його заберуть. А після цього ні з того ні з сього спецназ показово почав штурмувати автобус, для пасажирів якого небезпеки вже не було.
Про «дивні», дещо награні теракти, їх можливу природу і наслідки розмовляємо з виконавчим директором Інституту світової політики Євгеном Магдою.
— Спробую подивитися на це через політичний підтекст, — каже експерт. — Нестабільність у суспільстві і відсутність чіткого бачення та розуміння перспектив напружує багатьох людей. Вони відчувають певний неспокій. У них немає уяви, куди, як і для чого рухається країна. Вважаю, українців загнали у сильну зневіру. Тому проблеми із моральним здоров’ям суспільства є очевидними.
З іншого боку… Те, що відбувалося у Луцьку, це — фарс. Те, що було у Полтавській області, виглядає трагедією окремої людини. А те, що побачили минулого понеділка у Києві, видається як епізод внутрішньої боротьби між правоохоронцями за право бути ефективними у боротьбі з терористичними проявами.
Зверніть увагу: під час активної фази бойових дій на Донбасі були, на жаль, фатальні замахи на життя правоохоронців, журналістів. У 2015 році сталися терористичні акти у Харкові. Але не було такого, як нині, істеричного нагнітання ситуації.
Ми не повинні забувати, що гібридна війна ведеться насамперед за наші мізки, за наші голови, за наше світосприйняття. Тому треба чітко розуміти виклики, які існують. З одного боку, суспільству потрібен певний спокій і впевненість у завтрашньому дні. А з іншого, суспільство само не може згенерувати цей спокій — це завдання влади. У такому розхитуванні ситуації я вбачаю ознаки її слабкості. Записавши відоме відео для луцького терориста, Володимир Зеленський з великою часткою вірогідності відкрив скриньку Пандори. Хочеться вірити, що вона не буде весь час стукати кришкою. Але навряд чи хтось може дати на це гарантію.
Ми вступаємо у період серйозної нестабільності. Економіка передає великі «привіти». А ці сигнали чутливо сприймають наші громадяни. Не хочеться бути поганим пророком, але хороших прогнозів для них у мене немає…
— Звертає на себе увагу той факт, що про київський теракт першими і досить об’ємно розповідали олігархічні і проросійські телеканали…
— Події у Луцьку дуже щільно висвітлювали російські Telegram-канали, медіа. На цей факт теж варто було б звернути увагу.
Інспіровано ці теракти ззовні чи ні — це мають з’ясувати фахівці. Але специфіка власної роботи дозволяє бачити серйозні виклики у тому, що йде процес розхитування ситуації у країні. Державу, її інституції «перевіряють на слабо». Виявляють уразливі місця, а також те, як вона реагує на виклики. Належної відповіді ми не отримуємо. Є серйозні проблеми з комунікацією між владою і суспільством. Ми опинилися у ситуації, коли, складається враження, у представників влади немає не лише стратегії виходу із комплексної кризи (економічної, коронавірусної), а й набору першочергових тактичних рішень.