«Армагеддон на кордоні»
Українці, що намагаються пробитись на заробітки до Польщі через піший пункт пропуску «Шегині», вистоюють до десяти годин у нейтральній зоні
«Армагеддон на кордоні» — дописи з таким тегом все частіше почали публікувати у соцмережах. З відкриттям прикордонних пунктів пропуску люди масово рвонули до Польщі. Відтак на пішому переході «Шегині-Медика» у нейтральній зоні утворились величезні черги. Люди публікують фото тисняви. Більшість подорожніх — без захисних масок, а про дистанцію 1,5 метра навіть не йдеться. І це при тому, що у натовпі і ті, хто їде на сезонні роботи і за умовами має відбути двотижневий карантин, і ті, хто їде на навчання і ізоляцію проходити не буде.
Традиційно люди клянуть владу, прикордонників, які допустили таке скупчення, і коронавірус. Причому частина людей переконана, що епідемія — то всесвітня змова, ніякого коронавірусу не існує, тож санітарними нормами не переймаються. Хто хоч раз проходив пішки кордон у Шегинях, розуміє, що за кілька годин у «коридорі» нерви здадуть навіть у найстійкіших.
Нейтральна зона — це обгороджений з двох боків прохід між українським та польським пунктом пропуску. Тобто уже перетнув український кордон, але польський ще ні. Це як транзитна зона в аеропорту. Але без лавок, дьюті фрі та кафе. Тут ти на своїх двох просто неба, незалежно від того, пече сонце чи ллє дощ. У туалет можна сходити в пункті пропуску, але до нього теж черга. І, зайнявши чергу в туалет, можна пропустити чергу до прикордонника.
«Те, що відбувається на кордоні, — неможливо описати словами. 14 годин знущань. В туалет дівчина стояла 1 год. 40 хвилин. А загалом 14 годин. Це приниження гідності і порушення всіх прав, норм і всього людського. Люди в пастці», — написала у FB голова Батьківської ради Львівщини Олена Пономарева. Свого часу мені довелось провести у черзі перед польською «будкою» шість годин. Тоді не було карантину, просто люди штурмували кордон перед Великоднем, бо в Перемишлі ковбаса дешевша. «Мурахи» з досвідом вправно орудували ліктями і займали черги тих, хто у переході опинився вперше.
Власне у найскладнішій ситуації опинились студенти, які повертаються на навчання, бо у багатьох польських навчальних закладах в середині червня починаються літні сесії. Багато студентів до карантину літали на навчання лоукостами, але оскільки авіасполучення поки не відновили, мусять долати кордон пішки у таких нелюдських умовах. А пробивати собі дорогу ліктями вони не звикли. Та й з валізою це незручно.
Українські прикордонники не можуть вплинути на ситуацію — адже заборони на виїзд з країни немає. Тому якщо у людини, яка хоче перетнути кордон, все гаразд з документами, підстав не пропускати її немає. Натомість з польського боку перевірки тривають значно довше, тому утворюється черга у нейтральній зоні.
«На території Польщі діють карантинні обмеження. Відтак польські прикордонники здійснюють ретельну перевірку документів осіб, які намагаються перетнути кордон. Крім того, вони збирають інформацію про те, де особа буде проходити карантин на території Польщі. Записують точну адресу, телефони. Але не усі подорожні знають цю інформацію. Починають телефонувати, уточняти адресу. А це все сповільнює чергу. Крім того, на пункті пропуску щогодини здійснюють санітарну обробку приміщень. Це займає приблизно десять хвилин», — каже речниця Мостиського прикордонного загону Маргарита Вершиніна. За її словами, у нейтральній зоні уже поставили лавки. Утім, прикордонна служба відповідає лише за пропускні операції, а не за облаштування території.
З 16 травня близько 60 тисяч осіб уже перетнуло піший пункт пропуску «Шегині-Медика». Тобто щодня кордон в обидва боки тут долає приблизно три тисячі осіб. Тим часом люди, які намагаються виїхати до Польщі, звернулись з відкритим листом до урядів обох країн з вимогою вирішити проблеми на кордоні. Вони вимагають організувати рейсові автобуси, які б перевозили людей через кордон за «доступну вартість», дозволити курсувати поїздам «Львів-Перемишль» або «Київ-Перемишль», відкрити пішохідні переходи в інших пунктах пропуску. Ще одна вимога до польського уряду — дозволити водіям, які перевозять людей на польові роботи, не проходити обов’язкову 14-денну обсервацію. Утім, навряд чи польська сторона дослухається до цієї вимоги. Більше того, поки аграрії просять спростити правила перетину кордону для сезонних працівників з України, бо урожай пропадає, все більше громадських активістів, навпаки, вимагають не пускати українців до Польщі. Основна причина у тому, що кількість нових випадків захворювання на коронавірус в Україні у 4−5 разів вища, ніж у Польщі. При цьому найактивніший приріст йде саме у західних областях, звідки найбільше заробітчан їде до Польщі. Скажімо, за станом на 10 червня в Україні виявили 525 нових випадків, у Польщі — 108.