Авакова викликають на м’який килим
Попри гучні кримінальні скандали у країні, очільник МВС втримається у своєму кріслі, вважають експерти
Після шести років на чолі Міністерства внутрішніх справ Арсену Авакову, який працює уже при четвертому прем’єрі, готують відставку. Фракція «Голос» розпочала збір підписів за його звільнення з посади. Ця акція, швидше за все, символічна, декларативна, розрахована на збирання політичних дивідендів, бо законодавство не дозволяє виганяти міністра у такий спосіб. «Відставляти» чи ні «найефективнішого», за словами президента, міністра, вирішуватиме сам Володимир Зеленський. Від його слова нині залежить доля усіх чиновників. Поза тим, «чоловіча розмова» на Авакова чекає. 5 червня у Верховній Раді, під час «години запитань до уряду», головному поліцейському країни нардепи готуються влаштувати холодний душ. Утім, аналітики кажуть: з нього Арсен Борисович вийде сухим…
Останні тижні Україну стрясають резонансні скандали, головними антигероями яких є люди у поліцейській формі. 24 травня у відділенні поліції Кагарлика, що за 80 км від Києва, двоє «стражів порядку» по-звірячому били, душили у протигазі, заковували у кайданки, а потім ґвалтували 26-річну жінку, матір дитини-інваліда, яку у поліцію викликали як свідка. Через кілька днів серед білого дня у житловому кварталі Броварів, що неподалік столиці, сотня перевізників, невдоволених несправедливим, на їхню думку, перерозподілом маршрутів, влаштувала перестрілку. Деякі кулі потрапляли у вікна ще сонних мешканців…
Винуватців обох цих «НП» затримано, взято під варту, але факт залишається фактом: українці безправні, беззахисні у своїй державі. Розрекламована Аваковим реформа правоохоронної системи, яку він же проводив, не дала сподіваного результату. Радше, навпаки.
Згадані «НП» — лише дещиця свавілля, яке вчиняють деякі вітчизняні «джеймсбонди». Рік тому на тій же Київщині з вини нетверезих поліцейських було вбито 5-річного хлопчика. Чотири роки тому наряд поліції до смерті побив жителя Кривого Озера, що у Миколаївській області. А були ще криваві події за участі поліцейських у Княжичах, у Врадіївці. Не так давно Україну сколихнув підпал авто львівських журналістів Терещуків. Наші колеги були шоковані, коли дізналися, що команду на підпал студентові давав… офіцер поліції.
Ось як оцінює стан справ із безпекою наших громадян і безвідповідальність відповідальних за неї «державних мужів» народна депутатка Ірина Геращенко: «…Навіть у найскладніші часи початку війни, ескалації на фронті, сотні озброєних людей не бігали вулицями міст у тилу. Сьогодні ж маємо розгул бандитизму, повернення 90-х, коли не знав, що небезпечніше: зустріч з „братками“ чи з міліцією. П’яні поліцейські вбивають, у відділках катують, ґвалтують, кошмарять бізнес чи працюють дахом для кримінальних схем… Зелена влада не може забезпечити безпеки життя українців, безпеки у мирних містах і селах, безпеки на вулицях, у власних оселях. Хто несе відповідальність за цю руйнацію держави? Зеленський! Він одноосібно сформував цю владу і цю команду, він зліпив цей список „слуг“ і завів їх у парламент. Він обрав кишенькових силовиків, своїх прокурорів. І поки ДБР, СБУ, МВС кошмарять опозицію, арештовують картини, громлять музеї і культурні центри, ведуть негласні слідчі дії, неприховану „наружку“ і прослуховування телефонів членів „Європейської Солідарності“, тероризують п’ятого президента України, бандитизм піднімає голову…».
Через уміння втертися у довіру, віртуозно вислизати із найнеприємніших ситуацій Авакова називають «непотоплюваним авіаносцем». Підпорядкувавши собі багато відомств, він сконцентрував велику владу, домігся виділення на МВС рекордних фінансів, матеріальних ресурсів.
Популістськими заявами, відвертими піар-ходами Аваков усім доводив свою потрібність, незамінність. На цю вудочку потрапив і Володимир Зеленський. Після успішних для себе виборів так зачарувався Арсеном Борисовичем, що хвалить його за кожної нагоди. І не помічає, що Аваков уміло використовує це у своїх інтересах. Зокрема, задля піару затягує главу держави на свою прес-конференцію, де помпезно розповідає про «розкриття» вбивства журналіста Шеремета.
Коментарі для «ВЗ»
Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики:
Останні драматичні події, які струсонули країну, свідчать, що систему поліції у нас не реформовано — попри те, що Аваков очолює її шість років «з хвостиком». Незважаючи на ці ексцеси, чинний глава МВС не збирається покидати свою посаду. Оператор усіх політичних рішень в Україні — президент Зеленський. Чи звільнить він Авакова? Думаю, ні. За нинішньої ситуації, коли економіка нічим золотим не виблискує (відтак ситуація на вулицях може ускладнитися), президент не ризикне розпрощатися із міністром внутрішніх справ, із цим достатньо досвідченим управлінцем, який, очевидно, має запаси компромату практично на всіх нинішніх політичних гравців.
Є тут ще один аспект. Крім злочинів у Кагарлику і Броварах, у зоні відповідальності МВС є ще з політичним присмаком справи Антоненка, Кузьменко, Дугарь, яких звинувачують у вбивстві Павла Шеремета. Пану Авакову доведеться шукати рішення щодо них, демонструвати власну ефективність. На місці профільного парламентського комітету і народних депутатів, які оцінюватимуть діяльність очільника МВС, я застосував би щодо Авакова показник ефективності. А не чекав би появи хвалебних од від президента. Мовляв, Аваков є «найкращим міністром», тому не можна його звільняти — інакше ця зміна призведе до розхитування ситуації у країні…
Олександр Антонюк, політичний експерт:
Одне із завдань Міністерства внутрішніх справ — вчасно реагувати. МВС за керівництва Авакова оперативно відреагувало на ганебні події у Кагарлику, у Броварах. Не замовчувало їх. Фігурантів цих подій затримано. А я хотів би пригадати майже схожі події 2013 року у Врадіївці, коли тодішні силовики намагалися приховати свій жахливий злочин…
Утім, питання щодо підбору кадрів для МВС залишаються. Шкодую, що у нас забули про позитивний досвід 2014 року, коли на Львівщині спільно з представниками громадянського суспільства (у тому числі, за участі вашого покійного колеги, журналіста «Високого Замку» Омара Узарашвілі) успішно провели публічний конкурс на посаду очільника обласної міліції — ним став високий професіонал Дмитро Загарія. Арсену Борисовичу варто було б згадати цей конкурс, який відбувався за його погодження та підтримки, і масштабувати його на всю Україну. Тоді у поліцію потраплятимуть перевірені люди, до яких є довіра.