Президент бідкається, що ніхто за його роботу не каже «спасибі»…
Перший рік своєї каденції оцінив позитивно
![](https://img.wz.lviv.ua/RkoP4gGu4pe0ajXI_zFc33xz1Os=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/413031/ze.jpg)
Володимир Зеленський відзвітував українцям про підсумки своєї роботи за перший рік президентства. У спілкуванні із журналістами глава держави зображав щирість, безпосередність, грайливий настрій, але багато що із почутого з його уст, м’яко кажучи, не відповідало дійсності. Президент вдавав, що пнеться зі шкіри, аби ощасливити народ. Намагаючись виправдатися за відсутність відчутних результатів, придумував штучні причини, натякав, що політичні опоненти йому заважають, вставляють палиці у колеса. У цих своїх поясненнях виглядав непереконливо. Багато відповідей, заяв, реплік Зе!-президента викликали подив. Було видно, що «прямі в лоб», не завжди зручні запитання преси його дратували, і він, і його речниця воліли, аби їх не задавали…
Про те, що Зеленський побоюється відкритої розмови, свідчив дозований підбір журналістів на розмову із першою особою країни. До президента покликали усі три канали Медведчука, одіозного Гордона, який своїми інтерв’ю у «Бульварі», по суті, пропагує ворогів України, вбивць наших воїнів. А ще надали акредитацію редакторці видання українофоба Шарія. Натомість відмовили у перепустці на прес-конференцію «5 каналу», «Радіо Свобода», «Українському тижню», «Главкому», «Бабелю», відомій своєю прямотою журналістці Яніні Соколовій, іншим «колючим» виданням та журналістам. Тому ж Гордону господар Банкової сипав компліменти, цим фактично підтримуючи його сумнівної якості проєкти, які викликали збурення у суспільстві…
Президенту незручно було визнавати завали в економіці. Його відповіді на цю тему зводилися до того, що, мовляв, нічого страшного не відбувається. Вважає, що люди у нас стали платити менше за комуналку. Що пальне подешевшало, курс долара — терпимий. Зарплата маленька, але це не є… бідністю.
Зеленський визнав, що у нього немає владної команди — як основного складу, так і лави запасних. Скаржився на «кадровий голод у країні». Зокрема, нарікав, що не може «знайти гарного міністра культури». Що йому тяжко підібрати очільника Міносвіти, керівника енергетичного відомства. Таке визнання — ознака безпорадності.
Журналісти були шоковані, коли почули від Зе!-президента: «Якщо ви скажете, що я не призначив на посаду ген-прокурора людину, яка справді чиста і справді може бути генпрокурором, і у вас є такі кадри — дайте мені, будь ласка». А як же, Володимире Олександровичу, обіцяні нам «нові обличчя»?
Президент заперечив, що розвів політичне кумівство, протегування своїх знайомих на державні посади — хоча факти свідчать про зворотне (у ЗМІ повідомляли, що на хлібні місця у держструктурах за рік працевлаштовано три десятки колишніх працівників «Кварталу 95»). Про одного з таких працевлаштованих — близького друга Івана Баканова — не кліпнувши, президент сказав, що «такого чесного голови СБУ в Україні ніколи не було».
Нервово зреагував Зеленський на «шпильку» про голову Офісу президента Андрія Єрмака. Взявся всіма силами захищати його. Сказав, що оприлюднений у соцмережах відеокомпромат на нього — «порожня справа». Пояснив, що її задумали, аби шантажувати президента — хто саме, начебто знає, запевнив, що суспільство про них незабаром дізнається. З цього випливає, що резонансну справу про можливу корупцію на верхах уже поклали під сукно.
Коли президенту поставили запитання про січневий скандал з його поїздкою в Оман (тоді в ОПУ її подавали як візит державного значення), він теж «зіскочив». Назвавши себе порядною і гідною людиною, нічтоже сумяшеся пояснив, що це була… приватна подорож, за власні кошти. І цим визнав, що в його оточенні українцям безсоромно брехали.
Акули пера і мікрофона «дістали» першу особу країни запитанням про його тісний зв’язок з олігархатом. Зеленський відхрестився від такої залежності. Його відповідь не переконала у цьому: «Я будую відносини з людьми так, як можу, і так, як я хочу. І поки я будую свої відносини, як я хочу, я буду незалежним… від фінансових груп і олігархів… Я не є лобістом їхніх інтересів. Вони не можуть натиснути на мене, щоб поставити ту чи іншу людину на посаду. Мені здається, вони навіть не хочуть чи бояться, чи розуміють, що немає сенсу в тому, щоб мені це пропонувати».
Нервово зреагував президент, коли йому дорікали за безрезультатність у розслідуванні «справи Гандзюк», за показуху у «справі Шеремета» і недоречну появу Зеленського на брифінгу щодо затримання «злочинців».
Відчувалося, що у Зеленському досі сидить образа на свого попередника у владі. Натякнув, що екс-президент Порошенко незабаром отримає вирок (хоча раніше колишній генпрокурор Рябошапка відверто казав, що висунуті Порошенку звинувачення не варті виїденого яйця). «Вони так керували державою, що на них чекає багато різних пригод і різних вироків» — цією фразою шостий президент вкотре безпідставно перебрав на себе функції прокурора та судді і довів, що ним керує політична ревність і помста. А ще — велике замилування собою: «Я всім відрізняюсь від Порошенка. Я — чесна, порядна людина, яка хворіє цією країною. Я, може, не так гарно спілкуюсь українською, але я поважаю цю країну, цих людей».
Чи не вперше Зеленський прямим текстом сказав, що на Донбасі присутні російські військові, «російська десантура». Визнав, що єдиний, хто має вплив на місцевих бойовиків, — РФ. «Там є і російські військові, і російські громадяни. Ми розуміємо, звідки йдуть команди», — сказав наш президент-ювіляр. Однак слово «агресор» стосовно Росії так і не вжив.
Цього разу, щоб вкотре обнадіяти українців, президент озвучив нову свою заповітну мрію: збудувати 25 тис. км якісних державних доріг — хоче по своєму президентству залишити у людей добру пам’ять. Пообіцяв зробити ці дороги до кінця каденції. Вочевидь, першої. А щодо можливості балотування на другий термін відповів так: «Я бачу, що робота складна, ніхто „спасибі“ не скаже. Але якщо буде велика підтримка народу України, я зможу про це думати… Буду думати, у мене є чим».
Думка з приводу
Віталій Портников, публіцист
Весь «сухий залишок» прес-конференції Володимира Зеленського, присвяченій першій річниці його інавгурації, — декларація його готовності балотуватися на другий термін. Таким чином, «обнулилася» ще одна обіцянка Зеленського, яку він давав під час передвиборчої кампанії. Тоді Зеленський запевняв співвітчизників, що не зацікавлений у владі і йде на один термін.
Але вже у цей момент було зрозуміло, що колишньому телевізійному коміку сподобається перебування в офісі голови держави і він не зможе так швидко від цього відмовитися. Тому що Зеленський сприймає свою президентську діяльність як продовження телевізійного серіалу: рейтинги, софіти, всенародна популярність і ніякої відповідальності. Відповідальність — вона на інших. Саме тому Зеленський не обіцяє співгромадянам кадрової стабільності. Тому що якщо він збирається балотуватися знову, йому необхідно постійно, за взірцем Лукашенка, «перетрахівать» український уряд, проводити дострокові парламентські вибори, змінювати керівників Генеральної прокуратури та інших силових структур. Тому що саме ці люди будуть винні в тому, що у Зеленського нічого не виходить. А ще — «кадровий голод», яким тепер пояснюється хронічна нездатність очільника держави до підбору професійних кадрів. А ще — медіа, які не можуть оцінити наміри чесної людини, яка вболіває за країну. А ще…
Це — класична поведінка популіста, який завдяки щасливому для себе збігу обставин, олігархічній солідарності та суспільній деградації стає на чолі країни. При такому підході до управління — якщо ще й враховувати, що прихильники Володимира Зеленського справді ставляться до нього як до «свого хлопця», якому все заважає здійснити зміни, про зміст яких не знають ані сам Зеленський, ані його виборці — можна зберегти високий рейтинг. Можна зберегти довіру.
А ось країну можна втратити.