Коломойський хоче поставити Україну на коліна
Руками «пригодованих» нардепів. Якщо затія олігарха вдасться, держава грошей від МВФ не отримає
Виснажена економічною кризою і коронавірусом Україна найближчим часом, у квітні-травні, може так і не дочекатися сподіваної фінансової підтримки від Міжнародного валютного фонду. Це (тьху-тьху!) станеться, якщо наші парламентарії затягнуть з ухваленням «антиколомойського» закону — щодо вдосконалення регулювання в банківському секторі. Прийняття цього документа (як і проведення земельної реформи) в обмін на своє донорство вимагає від Києва МВФ.
ЗАКОНОПРОЄКТ щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності ще називають «антиколомойським». А все через те, що він унеможливить повернення банків їхнім колишнім несумлінним власникам. До таких відносять й олігарха Ігоря Коломойського, «ПриватБанк» якого (нині — націоналізований) кілька років тому через різні маніпуляції ледь не поставив українців на грань фінансового колапсу… У нинішній складний для України час МВФ готовий підставити нам плече — однак лише у тому випадку, якщо буде впевнений, що не відбудеться олігархічного реваншу.
30 березня парламент у першому читанні ухвалив «антиколомойський» законопроєкт. Але щоб заблокувати, зірвати остаточне його ухвалення, 28 «людей Коломойського» у сесійній залі внесли до другого читання безпрецедентну, найбільшу в історії українського парламентаризму кількість поправок до нього — 16 335 (до «земельного» закону таких правок запропонували трохи більше ніж чотири тисячі). Для розгляду такої божевільної кількості змін знадобиться не один місяць. Представник президентської фракції Олександр Маріковський каже, на розгляд цих правок з врахуванням канікул піде майже рік. При цьому на оплату праці нардепів за цей час витратять два мільярди гривень.
Зрозуміло: поки нардепи розглядатимуть ці правки, державна скарбниця небезпечно мілітиме. Україна може опинитися перед небезпекою дефолту, який так утішив би Коломойського — олігарх щоразу повторює, що у цьому явищі (неплатоспроможності держави) немає нічого страшного…
Хто ж своєю підозрілою продуктивністю фактично заблокував «антиколомойський» законопроєкт? 6033 поправки вніс позафракційний Антон Поляков, який донедавна представляв «Слугу народу». 1911 поправок в активі нардепа Віктора Бондара — він разом із львів’янином Тарасом Батенком — співголови орієнтованої на Коломойського депутатської групи «За майбутнє». Пригадується, під час першого читання Бондар із парламентської трибуни лякав виборців, що у разі ухвалення цей закон призведе до «зовнішнього управління» Україною… 1781 поправку подав депутат від «Слуги народу» Дмитро Чорний. Він є депутатом-мажоритарником із Дніпропетровської області, а перед тим в обласній раді представляв партію «УКРОП», яку прямо пов’язують з Коломойським. 1689 змін запропонувала інша «слуга», Ольга Василевська-Смаглюк, колишня журналістка телеканалу «1+1», що належить Коломойському. 1656 — її колега Олег Дунда (раніше працював у «ПриватБанку»). Свій блок-внесок зробив ще один колишній журналіст телеканалу Коломойського — одіозний Олександр Дубінський. На його рахунку 1199 змін до банківського законопроєкту. Інший нардеп від «Слуги народу», Сергій Демченко (свого часу був «укропівцем» у Київраді), «напрацював» 1463 правки.
Аналізуючи цю статистику, політексперт Тарас Березовець зазначає: «Тут діагноз очевидний. Цікаво буде поспостерігати за змінами у деклараціях цих депутатів за 2019−2020 роки». Березовець натякає, що за паралізування «антиколомойського» закону названих вище нардепів олігарх Ігор Коломойський може добре «простимулювати»…
На кону — доля держави. Фінансовий аналітик Сергій Фурса каже, перед цим новим викликом президент Володимир Зеленський «повинен зробити нарешті вибір. Остаточний. Між Коломойським і Україною. І озвучити цей вибір».
А тим часом…
Нардеп Антон Поляков, який подав 6033 правки до «антиколомойського» закону, висунув Верховній Раді… ультиматум! «У черговий раз керівництво нашої країни… використовує неконституційні методи, щоб догодити західним кредиторам, — написав, зокрема, Поляков у своєму Telegram-каналі. — Я хочу висунути вимоги від імені народу й використовувати всі можливі правові механізми, які залишаються у незалежного позафракційного депутата. Разом з моїми помічниками і командою однодумців ми розробили і внесли 6033 правки. Могли зробити ще більше, просто часу не вистачило. У першу чергу, звертаюся до представників влади — не потрібно шукати на мене виходи, навіть не намагайтеся якось домовитися! Особливих розумників прошу не фантазувати, як мене не допустити до Верховної Ради». Серед вимог Полякова, зокрема, перегляд прийнятого закону про ринок землі й відкладення реалізації другого етапу медичної реформи. Але зрозуміло, що справжня мета понад шести тисяч правок, поданих Поляковим, — не допустити ухвалення «антиколомойського» закону.