«Наша ракетна програма – наш щит! А для росіян наші ракети як кістка в горлі»
При цьому проєкт Державного оборонного замовлення, кажуть експерти, коштів на розвиток ракетної програми не передбачає...
![](https://img.wz.lviv.ua/_MI2dMU8C4XjB5MYOQMB8iv0mow=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/406714/rakety-rnbo-1.jpg)
Напередодні вівторкового засідання РНБОУ, де, крім інших злободенних питань, розглядали Стратегію національної безпеки та оборони, а також Державне оборонне замовлення (ДОЗ), відомий блогер Юрій Бутусов, який спеціалізується на військових темах, написав тривожний пост. Суть його публікації: через недостатнє фінансування ракетну програму України може бути згорнуто. А що означає таке згортання для країни, яка перебуває у стані війни, думається, розуміє кожен з нас…
Бутусов зазначив: те, як підготовлено ДОЗ, породжує сумнів у компетентності відповідальних за це осіб. І додає: якщо у такому вигляді документ буде ухвалено, це буде свідомим зривом ключових оборонних ініціатив. За словами експерта, всупереч вимогам чинних оборонних програм, у проєкті ДОЗ не передбачено закупівлі крупної партії ракет «Вільха», не передбачено і фінансування програми «Нептун» (йдеться про крилаті ракети вітчизняного виробництва). «Без таких коштів ракетна програма просто помре, і всі унікальні досягнення останніх років буде поховано».
У своїй публікації Юрій Бутусов також стверджує, що проєкт ДОЗу не передбачає коштів на закупівлю 115-міліметрових гаубиць проєкту «Богдана», що суто символічні фінанси виділено на закупівлю снарядів для самохідних гармат «Гіацинт і «Акація», а також снарядів для згаданої «Богдани». Бутусов каже про вкрай недостатній обсяг фінансів для придбання систем зв’язку, про те, що не передбачено коштів для закупівлі тепловізійних прицілів до керованих ракетних комплексів типу «Стугна», «Корсар», «Фагот». Як і про відсутність у проєкті ДОЗ потрібних асигнувань для модернізації за проєктом «Краб» танків Т-64 із двигуном 6ТДФ, що, на думку автора, робить неможливим розширення виробництва цих унікальних двигунів.
Зате, каже Бутусов, максимально щедро пропонують фінансувати закупівлю 100 двоосних 12- і 15-тонних бронеавтомобілів однієї приватної компанії, яка вміло себе лобіює. На думку блогера, ці бронемашини не потрібні нашій піхоті — через надмірну вагу, погану прохідність та через інші негативні характеристики. Зрештою, і їхня ціна кусається.
Військовий експерт звертає увагу на те, що у ДОЗ планується закупити 24 польські бронетранспортери «Онцілла», водночас у вітчизняну розробку — «бетеери» «Дозор» — кошти чомусь не вкладають. За висновком Юрія Бутусова, проєкт Держоборонзамовлення на 2020 рік враховує чинні оборонні програми лише на 30 відсотків…
Через кілька годин після появи цієї публікації на брифінгу для журналістів секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заперечив недостатній обсяг фінансування ракетної програми. Більше того, запевнив, що видатки на державне оборонне замовлення зросли на 16%.
Згодом із роз’ясненням виступило Міністерство оборони України. Не розголошуючи секретних подробиць, у цьому відомстві запевнили: виконання програми зі створення багатофункціонального ракетного комплексу триває, фінансування програми «Нептун» у 2020 р. передбачено у повному обсязі, а закупівлю ракет «Вільха» «заплановано відповідно до програмних показників, у межах виділеного фінансового ресурсу». У МО також спростували інші критичні зауваження щодо проєкту ДОЗ, які висловив Бутусов.
Можна було би подумати, що в оборонному відомстві добре орієнтуються у потребах нашої армії, максимально задовольняють ці потреби, але, в силу стратегічності цієї інформації, не можуть відкрито розповісти про це, — щоб цього не чули чужі вуха. Але…
Відразу після згаданого засідання РНБОУ тривожний допис у соцмережах оприлюднив заступник секретаря РНБОУ, генерал-майор Сергій Кривонос. «Те, що я побачив та знаю, викликало у мене обурення та нерозуміння запропонованих рішень», — написав він. Генерал попросив президента, який є Верховним головнокомандувачем ЗСУ, не підписувати схвалене на РНБОУ Державне оборонне замовлення, а відправити його на доопрацювання. За словами Кривоноса, прийняття ДОЗ у запропонованому вигляді може призвести до зриву ключових оборонних програм та ініціатив, а у подальшому — «до послаблення нашої обороноздатності замість її нарощування».
Особливу увагу генерал Кривонос звернув на ракетну програму. «Її розвиток турбує не тільки мене, військових, а ще багатьох свідомих українців. Так само вона цікавить і росіян, бо наша ракетна програма — наш щит! Ми за розвиток програми, а вони — за згортання. Для них наші ракети як кістка в горлі.
Протягом попередніх років ракетна програма була пріоритетом! Сьогодні цього я не почув…".
Заступник секретаря РНБОУ вказав на багато проколів з фінансуванням інших важливих напрямів: від зв’язку — до бронетехніки. І зазначив: «Не люблю окозамилювання, не терплю популізму там, де мають бути чіткість, кількість, упевненість та перспектива. Можливо, комусь важко розібратися у військових питаннях стратегічного рівня, бо не має досвіду, знань, не був на фронті, — то слухайте професіоналів!».