Пашинський – перша жертва політичної розправи?
Щодо нього застосували найбільш жорсткий запобіжний захід – як до найнебезпечнішого злочинця
Народний депутат чотирьох скликань, ексголова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони, а на початку російсько-української війни — т.в.о. глави Адміністрації президента Сергій Пашинський став першою жертвою політичних репресій за правління Володимира Зеленського. І, не виключено, — розмінною монетою у таємних іграх нинішньої української влади та Кремля, його агентів в Україні. Такої думки дотримуються не тільки соратники цього політика, він сам, а й аналітики, правники, правозахисники, журналісти.
53-річного Сергія Пашинського суддя Печерського райсуду Києва Олеся Батрін відправила на два місяці у Лук’янівське СІЗО без права внесення грошової застави. Такий жорсткий запобіжний захід застосовують виключно до особливо небезпечних убивць, насильників, терористів, правопорушників, які збираються сховатися від слідства, тиснуть на свідків чи слідство. Під жоден з цих пунктів Пашинський не підпадає.
Заарештувати Пашинського клопотало Державне бюро розслідувань. У ДБР раптом підняли закрите два роки тому Генпрокуратурою кримінальне провадження щодо політика. З’явилося воно після дорожнього інциденту ввечері 31 грудня 2016 року. Того дня Пашинський повертався на авто з роботи додому. За кермом була його дружина Руслана. На неосвітленій заміській трасі машина Пашинських ледь не врізалася у фургон без габаритних вогнів і увімкнених фар, який у темряві штовхали двоє нетверезих. Руслана зробила зауваження цим людям, адже могла статися трагедія. У відповідь один із чоловіків обматюкав жінку-водія, пригрозив їй розправою. Сергій Пашинський вийшов з авто, вимагав від грубіяна вибачитися, однак той, погрожуючи, пішов на нього з пляшкою. Пашинський попередив, що має зброю, зробив попереджувальний постріл у повітря. Тоді молодик ударив Пашинського пляшкою по голові. Падаючи, політик встиг вистрелити нападникові у ногу. Після цього викликав «швидку» і поліцію. Згодом ходив на усі допити, слідчі експерименти, проходив тест на детекторі брехні…
Генпрокуратура двічі закривала цю кримінальну справу, вважала, що Пашинський діяв у рамках самооборони. Нападника на нього — Хімікуса не визнали потерпілим. До слова, на рахунку цієї особи не один візит у поліцію: не раз бив жінок, у тому числі вибив зуби власній дружині, викрадав автомобіль…
І ось через два з гаком роки «справу Пашинського» реанімували — хоча нових обставин у ній не з’явилося. Суд був безпощадним. Такою наша Феміда не була навіть щодо відомого терориста Джумаєва, який вбивав, катував українських воїнів. Із зали суду Джумаєва відпустили додому «під особисте зобов’язання». За цією логікою, Пашинський вчинив значно страшніший злочин, ніж російський бойовик…
Свою причетність до арешту «майданного» політика не приховує колишній заступник голови Адміністрації президента часів Януковича Андрій Портнов. Після перемоги на виборах Зеленського він повернувся в Україну і пообіцяв помститися «майданним» кривдникам, через яких змушений був емігрувати.
Портнов свого часу був з Пашинським в одній фракції «Батьківщина». Але згодом різко змінив свої світоглядні погляди, у 2010-му пішов на службу до Януковича. А Пашинський був серед тих, хто організовував мирний спротив режиму диктатора. На початку російської окупації Донбасу саме він підписав перший бойовий наказ давати відсіч агресору, постійно бував на фронті. Кремль записав Пашинського (разом із колишнім головою СБУ Грицаком, екссекретарями РНБОУ Парубієм і Турчиновим, міністром внутрішніх справ Аваковим, начальником Генштабу Муженком) у список «головних ворогів Росії». Нещодавно один з рупорів Кремля, одіозний депутат російської Держдуми Сергій Марков заявив, що названі вище люди «найбільш відповідальні за терор 2014 року». За словами Маркова, щодо цих людей «повинно бути проведено розслідування, вони повинні отримати реальні, дуже великі терміни ув’язнення». І ще одна цитата відомого українофоба: «Поки вони не сидять у тюрмі, ні про яке возз’єднання Донбасу з Україною не може бути мови!».
Про політичний аспект у «справі Пашинського» каже одна з провідних вітчизняних журналістів Соня Кошкіна. «Посадка Пашинського цілком вкладається у нову зовнішньополітичну логіку України. Логіка ця називається „мир будь-якою ціною“. І має на меті не тільки військову, а й ідеологічну складову. У рамках якої показати нашим північним сусідам, що офіційний Київ начебто розкаюється за „гріхи Майдану“, шкодує про початок АТО. Грубо кажучи, потрібні „офірні цапи“. Пашинський на цю роль підходить ідеально».
За Пашинським полювали давно. У квітні 2015 року українські спецслужби зірвали спробу російських агентів викрасти і доправити «за поребрик» для «справедливого суду» його і Андрія Парубія. Те, чого не зробили у Путіна, зробили у Зеленського.
Випадково чи ні, Пашинського запроторили за ґрати у день народження Путіна. Кажуть, президент РФ любить знакові подарунки.
Коли Сергію Пашинському у судовій залі одягали на руки кайданки, в Офісі президента України підсихало чорнило на указі про призначення суддею Оболонського районного суду Інни Бєлоконної. Якщо хто не знає, пані Інна — колишня дружина Андрія Портнова. Того, який «педалював» справу Пашинського. Того, хто є близьким другом Януковича і глави Офісу президента України Андрія Богдана.
А тим часом…
Андрій Портнов на своїй сторінці у Facebook написав: «Петро Порошенко, сподіваюся, Вам зрозуміло рішення суду по Пашинському. Ми будемо продовжувати формувати навколо Вас кримінальну повістку і пояснювати людям структуру кожного Вашого злочину. Будемо робити все, щоб у влади не залишилося іншого виходу і Ви стали наступним клієнтом слідчого ізолятора».