Зневажені захисники України
У бюджеті на 2020 рік видатки на Міністерство оборони планують зменшити на 14,7 млрд грн
14 жовтня разом із Покровою, Днем українського козацтва, Днем створення Української Повстанської Армії наші співвітчизники вшосте відзначатимуть державне свято — День захисника України. Його встановлено указом президента Петра Порошенка у розпал російської агресії на Донбасі. Тож наступного понеділка кожен з нас має вклонитися людям у військових одностроях із синьо-жовтими шевронами, оборонцям держави у різні її часи. Особливо тим, хто шість років тому ціною власного життя і здоров’я спинив ворога, донині, денно і нощно, стримує його, береже наш мир і спокій. Найперше хотілося б, щоб свою повагу до українського воїнства засвідчила влада. Не пафосно-гумористичним відеороликом у смартфоні, не міфічними обіцянками, кіношними візитами у сорочці на короткий рукав у нібито гарячі точки, а реальною підтримкою. Бо навіть сильним, що не бояться куль, важливо відчувати надійне плече-бронежилет суспільства та його поводирів. Та чи відчувають?
Замість параду — гламурне шоу
Наскільки новоспечений президент України, він же Верховний головнокомандувач, шанобливо ставиться до Збройних сил, засвідчило одне з перших його радикальних рішень. 9 липня Володимир Зеленський заявив, що скасовує практику проведення військових парадів у Києві. Мовляв, це — пережиток, краще дати воїнам премію. Зеленський не змінив свого наказу навіть тоді, коли і військові, і цивільні виступили проти. Взамін параду президент, найнявши гламурних шоуменів, організував артистичну Ходу гідності за участі «представників трудящих» (учителів, лікарів, спортсменів та інших «героїв праці») із двома десятками піаніно, Тіною Кароль та екзальтованою Аліною Паш. Це шоу 24 серпня показували всі телеканали. Натомість лише одиниці з них показали Марш захисників України, яким по столиці під гучні оплески киян пройшли 50 тисяч учасників бойових дій. Зробили вони це у пам’ять про своїх побратимів. І на знак протесту проти зневаги, яку виявила до живих і мертвих захисників України Зе! влада.
Армія на урізаному пайку
А за місяць до скасованого параду було рішення Окружного адмінсуду Києва, який визнав недійсним наказ Міністерства оборони часів Порошенка про проведення реформи харчування у Збройних силах України. За цим наказом у 90 військових частинах (десантно-штурмові війська, мотопіхотні підрозділи, мотострілецькі, танкові) ввели НАТОвські стандарти харчування. Перехід всіх інших частин Збройних сил України на «західну» систему харчування мало бути завершено до кінця цього року. Але не судилося. Захисники України змушені їсти сумновідому «кірзу».
«Професійне» ставлення до проблем національної безпеки і оборони переможці президентських і парламентських виборів засвідчили, і коли формували робочі органи Верховної Ради 9-го скликання. Зокрема керівництво профільного комітету. Експерти і здоровий глузд підказували, що на чолі цієї структури логічно було поставити депутата-генерала із західною освітою Михайла Забродського, який своїми рейдами на фронті наводив жах на окупантів. Та за командою із Банкової цей комітет очолив вчорашній директор… ливарного заводу Олександр Завітневич, представник фракції «Слуга народу». Вирішальну роль у цьому призначенні зіграло те, що дружина Завітневича, Наталія, була однокласницею Володимира Зеленського. Чого не зробиш заради близької людини!
«Батьківську турботу» про українську армію можна простежити і за цифрами у проєкті Державного бюджету на 2020 рік. Кошторис Міністерства оборони заплановано зменшити на 14,7 млрд грн (хоча міністр фінансів Маркарова заперечує таке урізання). Експерти кажуть: якщо у 2019-му витрати на потреби МОУ становили 2,58% від розміру запланованого внутрішнього валового продукту (ВВП), то на 2020-й ці витрати становитимуть 2,25% від ВВП. Директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак із сумом зазначає, що найбільшого удару зазнає процес переозброєння — його фінансування уріжуть на 1,14 млрд грн. За словами військового експерта, не буде за що втілювати програму наближення української армії до стандартів НАТО, для створення мотивації контрактникам, формування фонду службового житла. «Більшість із цих планів, як здається, так і залишаться планами», — зауважує Валентин Бадрак. За його словами, проєкт бюджету для Міноборони менш як на 50% покриває потреби, заявлені Генштабом ЗСУ.
І це при тому, що загроза масштабного російського вторгнення аж ніяк не вивітрилася. Валентин Бадрак зазначив, що на початок 2019 року загальна оснащеність російських збройних сил сучасними зразками озброєння і військової техніки зросла в середньому до 61%. У ЗСУ цей показник не перевищує 10%, а якщо відкинути іноземну допомогу і зусилля волонтерів, то рівень переоснащення сягає лише 5−6%. І при цьому у нас збираються заощаджувати на армії!
Хотіли «оптимізувати» пільги військовим
Замість того, щоб приділити захисту України та її захисникам належну увагу, представники влади норовлять взяти військових «під ніготь». Наприклад, вважають, що виплати учасникам бойових дій надмірно завищено, тому їх треба «оптимізувати». Таку ідею подала голова парламентського Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова (фракція «Слуга народу»). В одному з інтерв’ю вона заявила: «Якщо це був контракт і людина свідомо йшла на отримання високого грошового забезпечення, продавала свою найману силу для того, щоб захищати країну, — це був її вибір і тільки так… Людина свідомо йде на військову службу не для того, наприклад, щоб отримати житло. Захищати слід тільки тих, хто щось утратив на війні…».
Ініціатива Третьякової, зокрема її слова про «свідомий» крок на «отримання високого грошового забезпечення», «продаж своєї найманої сили», «захищати слід тільки тих, хто щось утратив на війні» (тобто не став фронтовим інвалідом), спричинила велике обурення серед нинішніх воїнів і ветеранів бойових дій. Вони поширили у соцмережах флешмоб #Вибачте_що_ми_не_здохли. Процитую саркастичний блог молодого атовця з районного Миколаєва на Львівщині Олега Ясеницького (Дена):
«Дорогі громадяни! Хочу попросити пробачення у вас за використання сплачених вами податків. Як справжній найманець Львівської хунти вирішив покаятися, чисто і сердечно. Я добровільно навесні 2014 року, з корисливою метою, маючи прямий умисел, усвідомлюючи настання суспільно небезпечних наслідків, маючи намір отримати високе грошове забезпечення у сумі 2400 гривень на місяць, вирішив залишити свою дружину, дитину, свій дім, продав свою найману силу, для того щоб захищати країну. З цією метою оформив туристичну путівку в турагентстві Жидачівського райвійськкомату та за кошти платників податків направився до 5-зіркового курорту. Там під наглядом аніматорів і фітнес-тренерів, з триразовим харчуванням, засмагав на полігоні, приймав грязьові ванни та качав фігуру, тягаючи снаряди. І все це разом з проживанням в окремих віллах-наметах на 30 найманців. За попередньою змовою з іншими найманцями, з метою заволодіння ще більшими коштами платників податків у сумі 4800 гривень на місяць, ми у кількості цілої БТГр направилися у Донецьку область для «ділової зустрічі з партнерами із РФ».
P. S. Користуючись нагодою, хочу пред’явити претензію ватажкам нашого угруповання найманців, які замість того, щоб дати нам можливість загинути чи отримати поранення і на цьому збагатитися, застосовуючи свої знання і навички, зберегли нас".
Збагнувши, що у Зе! команді знову утнули дурницю, президент спішно виступив із заявою-спростуванням. Запевнив воїнів, що пільг їх не позбавлятимуть. Але гіркий осад залишився на душі більш як 300 тисяч атовців…
З окопів і бліндажів — у чисте поле?
Виконуючи передвиборну обіцянку про «надо пєрєстать стрєлять», президент зворохобив усю Україну заявою про «мирний план» і згодою на «формулу Штайнмайєра», застосування якої передбачає розведення військ від лінії розмежування і місцеві вибори на окупованій території. Точніше — відведення українських військ. Бо окупанти відходити від «нуля» не збираються. Захисники України вважають цей план здачею національних інтересів, наругою над пам’яттю тих, хто загинув, визволяючи захоплені агресором українські землі. А також зрадою тих українців, які живуть на цих визволених територіях — у разі відходу наших воїнів до них «завітають» з автоматами, мотузками і ножами всякі там «мотороли» і «ґіві». Зайве казати, що анонсований відхід наших військ з облаштованих бойових позицій у зимові поля — це теж велика зрада…
Ось що каже з цього приводу військовий капелан Юрій Папушой: «Відвести війська — це здати все, зроблене за роки, ворогу. За п’ять років вирито більше тисячі кілометрів окопів! Протягнуто тисячі кілометрів польових проводів зв’язку! Накрито тисячами квадратних метрів маскувальних сіток! Обладнано електропостачання. Обладнано бліндажі, ДОТи, ВОПи і т.д. Поставлено буржуйки і відведені димові труби… Пристріляно сектори, розставлено відеокамери. Заміновано підходи ворога. Вичислено точки і позиції ворога. У землю сховано техніку, склади, допоміжні приміщення. Все це вирито вручну! І тепер „це все треба демонтувати, скласти, змотати, відрити, зняти, достати, вийняти, видьорнути“… АБО ПРОСТО КИНУТИ… ЗАЛИШИТИ ВОРОГУ… Війська виведуть у чисте поле. Знову все треба з нуля. Хто це робитеме? За які кошти?.. Нинішня лінія фронту — це роками укріплена і випробувана лінія фортифікаційних споруд (420 км). Це закопана фортеця, яку ворог у лоб здолати не може».
Тим часом Зе! команда цинічно вводить в оману суспільство, запевняючи, що жителі населених пунктів, де пропонується «відхід», двома руками за такий «мирний крок». Військовий експерт із групи «Інформаційний спротив» Костянтин Машовець розповів, як тиражували цю «думку громадськості» у вітчизняних ЗМІ. За словами Машовця, у селище Золоте-4 (звідси повинні відводити українські війська) приїхали міністр оборони, начальник Генштабу, міністр у справах ветеранів і окупованих територій, представники Сєвєродонецької адміністрації. Поспілкувалися з «місцевими жителями» — після чого міністр Загороднюк заявив для преси, що «місцеві жителі у своїй більшості підтримують політику розведення військ». А проти, мовляв, висловилися лише двоє, які приїхали з Києва. Весь «прикол» цієї заяви у тому, каже військовий експерт, що владна делегація спілкувалася з учасниками… «сепарського» пікету, які приїхали з окупованих територій. Думки інших жителів Золотого столичних інспекторів чомусь не зацікавили. «Ви що — ідіоти?» — апелює до влади Костянтин Машовець.
Завершити хочу коротким коментарем Надії Зуб до емоційного, але справедливого блогу згадуваного атовця Олега Ясеницького (Дена). Цей коментар — про наших воїнів і про тих, хто циркулярами зі своїх владних кабінетів хоче їх «нагнути». «ВИ — непереможні! — каже Надія. — Вони — тимчасові».
Коментар для «ВЗ»
Андрій, учасник АТО у складі 80-ї окремої десантно-штурмової і 128-ї окремої гірсько-штурмової бригад, позивний «Хоттабич»
Я зі своїми бойовими побратимами з усіх областей був 24 серпня на Марші захисників України, який влада проігнорувала. 14 жовтня готуємося знову приїхати до Києва — на мирну акцію протесту проти згоди українського керівництва на «формулу Штайнмайєра». Ми, учасники бойових дій, такого «мирного» плану не підтримуємо. Ця «формула» — здача території, капітуляція! Як можна відводити українські війська з української землі? Ми відходимо — «сєпари» заходять! Хіба незрозуміло? Так само безглуздо проводити вибори на окупованих територіях. А яка може бути амністія «тієї сторони»? Така сама кількість військ, як наша, стоїть на сході по той бік фронту. З них — 20−30 тисяч убивць наших воїнів, мирних жителів. Маємо оголосити їм амністію? Це неприпустимо! Вся оця маса убивць розповзеться по Україні як чума. Доберуться і до Львова, називатимуть себе громадянами України і показуватимуть довідки про те, що чисті перед законом, невинні, амністовані…
Фотофакт
Цю наклейку ми помітили на видному місці в автобусі, що курсує за маршрутом Львів-Бережани. Вона багато про що говорить. Зокрема про те, що, на відміну від деяких зарозумілих, черствих, бездушних чиновників, у владних кабінетах працюють державні службовці, які пам’ятають про тих, хто боронить нашу державу, шанують їх. Цим управлінцям не шкода для ветерана ні місця в автобусному салоні, ні теплого вдячного слова…