Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Стару ЦВК «убили» швидко. Нову «народити» ніяк не можуть...

Президентська монокоаліція у парламенті, яка обіцяла працювати чітко, як швейцарський годинник, дає збої.

Це видно на прикладі затяжної заминки з обранням нового складу Центральної виборчої комісії, яку президент, звинувативши у «недостатній зваженості і навіть у політичній упередженості», достроково розпустив 13 вересня. Згідно із законом, наступного ж дня після розпуску глава держави мав отримати від фракцій нові кандидатури у ЦВК, а упродовж трьох діб внести свої пропозиції у Верховну Раду. Уже минуло 13 днів, а від Володимира Зеленського у цьому питанні — ні слуху ні духу. У партії «Слуга народу» не можуть пояснити такої паузи.

Журналісти подали запит у канце­лярію президента, щоб дізнатися, хто саме претендує на роботу у головно­му виборчому органі країни. Відповідь з відомства Андрія Богдана здивува­ла: свої пропозиції подали всі парла­ментські підрозділи, окрім депутатської групи «За майбутнє» (яку, кажуть, контролює олігарх Ігор Коломойський), і фракції… «Слуга народу». У будь-якому випадку, про її кандидатів у відповіді Офісу президента не сказано нічого.

На правах більшості, «слуги народу» претендують на 11 ЦеВеКовських крі­сел із 17. Дві вакансії мають заповнити представники «Опозиційної платфор­ми — За життя» (за останніми даними, ця фракція туди сватає Юрія Мірош­ниченка і Сергія Дубовика), по одному місцю дістанеться «Європейській Солі­дарності», «Батьківщині», «Голосу» і гру­пі «За майбутнє». «Порошенківці» хо­чуть бачити у ЦВК колишнього голову Комітету виборців Олександра Чернен­ка, «тимошенківці» — досвідчену Жанну Усенко-Чорну. Однак в Офісі президен­та, за даними з її кулуарів, кров із носа не хочуть бачити у ЦВК цих людей. До висуванців з інших політсил претензій на Банковій начебто не мають.

Найцікавіше у цій історії — Зелен­ський, який ще недавно таврував весь склад ЦВК, вимагав повної його замі­ни, тепер змінив гнів на милість. Хоче залишити у новосформованій інсти­туції від чотирьох до шести колишніх її членів. Зокрема, колишню представ­ницю «Свободи» Катерину Махніцьку, Олега Діденка (його раніше висував «УДАР» Віталій Кличка). То як же з прин­ципами? Звинувачення Зеленського у необ’єктивності колишніх членів Цен­трвиборчкому були несправедливими? Чи у відомстві Андрія Богдана криза з кадрами?

Ходять розмови, що «Слуга народу» все-таки подала список 18 своїх канди­датів у ЦВК на 11 місць. Чому їхні імена тримають у таємниці — загадка. Мож­ливо, вони не такі віддані, як хотілося б оточенню Зе! президента — тому шука­ють «своїх у дошку людей»?

Експерти прогнозують, що прези­дент (зі значним запізненням) внесе свій список у наступні понеділок-вівто­рок-середу. Час підтискає. За деяки­ми даними, на 8 грудня у Зеленського хочуть призначити дострокові вибори депутатів Київради і столичного мера. Контролювати цей процес президент воліє доручити своїй виборчій коман­ді. Є версія, що цю команду підбирають і під майбутній референдум щодо «осо­бливого статусу Донбасу»…