Передплата 2025 «Добра кухня»

Ключовий свідок у справі збитого пасажирського «Боїнга» розгулює на волі

Політичні піар-торги Зеленського з Путіним можуть мати негативні наслідки для України

Дорогою ціною. Повість Михайла Коцюбинського з такою назвою пригадалася після резонансної події четверга, 5 вересня. А саме — після звільнення з-під варти 58-річного донецького бойовика Володимира Цемаха, на совісті якого смерть не одного захисника України, а також — іноземних громадян. Київський Апеляційний суд, попри протести Генпрокуратури, звільнив його з-під арешту «під особисте зобов’язання». Тобто Цемах може повернутися до свого дому і звідти має приїжджати на виклики слідчих. А живе Цемах на окупованій території Донбасу…

Прізвище Цемаха напря­му пов’язано з міжнарод­ним тероризмом. У 2014 році цей «полковник» був «ко­мандиром протиповітряної обо­рони ДНР» біля окупованого міста Сніжного, що за 20 км від російського кордону. 17 липня 2014 року за шість кілометрів від цього міста російські військові із зенітно-ракетного комплексу «Бук» збили малайзійський «Бо­їнг-777», на борту якого було 298 осіб. Цей злочин зафіксовано українськими військовими, між­народними експертами. Свідком теракту був і Цемах. Його пока­зи могли стати важливим, чи не ключовим матеріалом у кримі­нальній справі, яку розслідують кілька країн, громадяни яких за­гинули від ракети російського «Бука».

Про «заслуги» Цемаха говорив російський терорист Ігор Гіркін: «Так, Борисович був начальником служби ППО у м. Сніжне у липні-серпні 2014 року… і на цій посаді відзначився».

Українські спецслужби, про­явивши дива професіоналізму, у червні цього року проникли в окуповане Сніжне, затримали Цемаха у його помешканні і не­ймовірним чином, під виглядом паралізованого інваліда, через кордони бойовиків зуміли вивез­ти його на вільну українську те­риторію. Кажуть, при цій спецоперації серед наших хлопців були втрати…

У Києві на час проведення слідчих дій суд заарештував Це­маха на два місяці. Кажуть, він дав важливі свідчення нашим прокурорам. Але ще важливіше послухати ці покази наживо було для міжнародної слідчої групи, яка розслідує трагедію над до­нецьким небом. Вона хотіла до­питати суперважливого свідка. Ймовірні заяви Цемаха про пря­му участь росіян і їхньої зброї у цьому теракті могли стати ще одним «цвяхом у домовину» ре­жиму Путіна.

Але… 30 серпня у світі чека­ли обміну між 35 українськими та російськими військовополоне­ними, в’язнями сумління. Було повідомлення, що борт із бран­цями уже приземлився у Киє­ві. В аеропорт прибули рідні по­лонених, журналісти. Та радісна звістка виявилася фейком. Зате просочилася інформація про те, що Путін загальмував обмін, ви­магаючи, щоб Україна включи­ла у цей список ще й… Цемаха. Інакше 24 нашим морякам, Сен­цову, Кольченку, Сущенку, Клиху та іншим не бачити волі.

Є підозра, що президент України Володимир Зеленський, бажаючи предстати «миротвор­цем», погодився на пропозицію Путіна. Зробив це, незважаючи на листа головного прокурора Нідерландів Фреда Вестербе­ке, який скерував листа до Генпрокуратури України із прохан­ням не видавати Цемаха Росії. І незважаючи на аналогічне звер­нення 40 депутатів Європарла­менту. Речник слідчої групи, яка розслідує справу MH17, Брехтьє ван де Мосдейк застерігав: якщо Цемаха обміняють, то навряд чи його зможуть допитати у Росії. А саме туди, можна не сумнівати­ся, чкурне цей бойовик, як тільки перетне лінію розмежування на сході. Росія зацікавлена захова­ти від міжнародного правосуд­дя важливого свідка. Як роби­ла це завжди, зокрема, у справі про отруєння у Лондоні роди­ни Скрипалів. Не виключено, Кремль може і позбутися цього свідка — як попереджали проку­рори в Апеляційному суді, «наш північний сусід досить жорстко поводиться з небезпечними для себе особами».

Після того, як Цемах зникне з поля зору українських слідчих, міжнародне слідство по малай­зійському «Боїнгу» може зайти у тупик. І тоді Путін знову уникне кари за свої злодіяння.

Схоже, Україна руками ниніш­нього президента, який думає про миттєву політичну вигоду, таку можливість кремлівському диктатору подарувала…

То чи не завелику, не занадто дорогу ціну, як казав згадуваний на початку письменник, Володи­мир Зеленський збирається за­платити за обмін наших заруч­ників, звільнити яких без всяких умов вимагають міжнародні три­бунали?

Думка з приводу
Тарас Березовець, політолог

Апеляційний суд відпус­тив терориста Володимира Цемаха. Того самого Цема­ха, не видавати якого росі­янам просила Королівська прокуратура Нідерландів. Якщо Нідерланди наступного разу вирішать не підтриму­вати Україну і не продовжать антиросійські санкції, значна частина вини в цьому буде на Володимирі Зеленському. Схоже на те, що це серйозна послуга особисто Володими­ру Путіну, якому таким чином допомагають вийти з міжна­родної ізоляції. Тяжка помил­ка, якими б причинами її не пояснювали! Віддати ключо­вого свідка у справі збитого «Боїнга» МН17 було величез­ним прорахунком. Платити за операцію «Порятунок ря­дового Цемаха» доведеться і президенту, і країні.