Ключовий свідок у справі збитого пасажирського «Боїнга» розгулює на волі
Політичні піар-торги Зеленського з Путіним можуть мати негативні наслідки для України
Дорогою ціною. Повість Михайла Коцюбинського з такою назвою пригадалася після резонансної події четверга, 5 вересня. А саме — після звільнення з-під варти 58-річного донецького бойовика Володимира Цемаха, на совісті якого смерть не одного захисника України, а також — іноземних громадян. Київський Апеляційний суд, попри протести Генпрокуратури, звільнив його з-під арешту «під особисте зобов’язання». Тобто Цемах може повернутися до свого дому і звідти має приїжджати на виклики слідчих. А живе Цемах на окупованій території Донбасу…
Прізвище Цемаха напряму пов’язано з міжнародним тероризмом. У 2014 році цей «полковник» був «командиром протиповітряної оборони ДНР» біля окупованого міста Сніжного, що за 20 км від російського кордону. 17 липня 2014 року за шість кілометрів від цього міста російські військові із зенітно-ракетного комплексу «Бук» збили малайзійський «Боїнг-777», на борту якого було 298 осіб. Цей злочин зафіксовано українськими військовими, міжнародними експертами. Свідком теракту був і Цемах. Його покази могли стати важливим, чи не ключовим матеріалом у кримінальній справі, яку розслідують кілька країн, громадяни яких загинули від ракети російського «Бука».
Про «заслуги» Цемаха говорив російський терорист Ігор Гіркін: «Так, Борисович був начальником служби ППО у м. Сніжне у липні-серпні 2014 року… і на цій посаді відзначився».
Українські спецслужби, проявивши дива професіоналізму, у червні цього року проникли в окуповане Сніжне, затримали Цемаха у його помешканні і неймовірним чином, під виглядом паралізованого інваліда, через кордони бойовиків зуміли вивезти його на вільну українську територію. Кажуть, при цій спецоперації серед наших хлопців були втрати…
У Києві на час проведення слідчих дій суд заарештував Цемаха на два місяці. Кажуть, він дав важливі свідчення нашим прокурорам. Але ще важливіше послухати ці покази наживо було для міжнародної слідчої групи, яка розслідує трагедію над донецьким небом. Вона хотіла допитати суперважливого свідка. Ймовірні заяви Цемаха про пряму участь росіян і їхньої зброї у цьому теракті могли стати ще одним «цвяхом у домовину» режиму Путіна.
Але… 30 серпня у світі чекали обміну між 35 українськими та російськими військовополоненими, в’язнями сумління. Було повідомлення, що борт із бранцями уже приземлився у Києві. В аеропорт прибули рідні полонених, журналісти. Та радісна звістка виявилася фейком. Зате просочилася інформація про те, що Путін загальмував обмін, вимагаючи, щоб Україна включила у цей список ще й… Цемаха. Інакше 24 нашим морякам, Сенцову, Кольченку, Сущенку, Клиху та іншим не бачити волі.
Є підозра, що президент України Володимир Зеленський, бажаючи предстати «миротворцем», погодився на пропозицію Путіна. Зробив це, незважаючи на листа головного прокурора Нідерландів Фреда Вестербеке, який скерував листа до Генпрокуратури України із проханням не видавати Цемаха Росії. І незважаючи на аналогічне звернення 40 депутатів Європарламенту. Речник слідчої групи, яка розслідує справу MH17, Брехтьє ван де Мосдейк застерігав: якщо Цемаха обміняють, то навряд чи його зможуть допитати у Росії. А саме туди, можна не сумніватися, чкурне цей бойовик, як тільки перетне лінію розмежування на сході. Росія зацікавлена заховати від міжнародного правосуддя важливого свідка. Як робила це завжди, зокрема, у справі про отруєння у Лондоні родини Скрипалів. Не виключено, Кремль може і позбутися цього свідка — як попереджали прокурори в Апеляційному суді, «наш північний сусід досить жорстко поводиться з небезпечними для себе особами».
Після того, як Цемах зникне з поля зору українських слідчих, міжнародне слідство по малайзійському «Боїнгу» може зайти у тупик. І тоді Путін знову уникне кари за свої злодіяння.
Схоже, Україна руками нинішнього президента, який думає про миттєву політичну вигоду, таку можливість кремлівському диктатору подарувала…
То чи не завелику, не занадто дорогу ціну, як казав згадуваний на початку письменник, Володимир Зеленський збирається заплатити за обмін наших заручників, звільнити яких без всяких умов вимагають міжнародні трибунали?
Думка з приводу
Тарас Березовець, політолог
Апеляційний суд відпустив терориста Володимира Цемаха. Того самого Цемаха, не видавати якого росіянам просила Королівська прокуратура Нідерландів. Якщо Нідерланди наступного разу вирішать не підтримувати Україну і не продовжать антиросійські санкції, значна частина вини в цьому буде на Володимирі Зеленському. Схоже на те, що це серйозна послуга особисто Володимиру Путіну, якому таким чином допомагають вийти з міжнародної ізоляції. Тяжка помилка, якими б причинами її не пояснювали! Віддати ключового свідка у справі збитого «Боїнга» МН17 було величезним прорахунком. Платити за операцію «Порятунок рядового Цемаха» доведеться і президенту, і країні.