Хай без ідеології і сильної команди, головне — щоб не тюхтієм був
Якого президента хочуть українці і чи вірять у чесні вибори?
![](https://img.wz.lviv.ua/Y1ucgXLC_QlYYr3UiZ7chCEPDNk=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382850/rey.jpg)
Слухаючи новорічне звернення президента, хтось олів’є буде пережовувати, хтось на годинник поглядати, аби в останні секунди перед ковтком шампанського бажання на прийдешній рік загадати. А хтось буде уявляти, кого хотів би бачити на тлі «президентської» ялинки наступного разу. На які кандидатські достоїнства українці готові обміняти свою галочку у бюлетені? Чи вірять у те, що виборча «ківаловщина» — у минулому? І чого очікують після президентських перегонів. Відповіді на ці запитання шукали соціологи групи «Рейтинг», провівши дослідження в усіх областях України, крім окупованих територій.
Майже половина опитаних певна: після президентських перегонів на країну чекають зміни. Ось тільки у прогнозах, якими будуть ці зміни, «чекачі» розділилися. 31% вважає, що у результаті виборів ситуація в Україні радше покращиться (на «пакращення» сподіваються переважно прихильники Юлії Тимошенко і Петра Порошенка). Песимістів, які налаштовані на погіршення, удвічі менше (найбільше їх серед тих, хто готовий проголосувати за Сергія Таруту та Євгена Мураєва). Ще 35% вважають, що нічого не зміниться (у цій категорії попереду електорат Олега Ляшка та Олександра Шевченка).
Чи обійдуться президентські перегони без «каруселей», вкидання бюлетенів, підтасовки результатів? У таку стерильність вірять лише п’ять відсотків опитаних. Переважна ж більшість (84%) вважає, що фальсифікації однозначно будуть. «Значні», — каже 51% українців. «Несуттєві», — вважає кожен третій. Тих, хто певен, що викривлення результатів народного волевиявлення буде суттєвим, найбільше серед жителів Дніпропетровської, Одеської та Миколаївської областей. Найменше — на Херсонщині, Тернопільщині та Житомирщині.
Від виборів до виборів в Україні ні фальсифікатори не переводяться, ні «гречкосії» з «гречколюбами». Щодо останніх — цифри невтішні. У 38% українців ганебна практика підкупу виборців не викликає обурення. Кожен сьомий схвалює її, кожен четвертий готовий заплющувати очі на те, що кандидати матеріально «залюблюють» народ перед виборами — роздають пайки, грошові заохочення, кошти на ремонт, лікування. Тих, хто негативно ставиться до «гречкосійства», — 58%.
На перших позиціях у рейтингу «нетерпимих» — Вінниччина і Львівщина. Третю сходинку розділили Волинська, Тернопільська, Миколаївська та Івано-Франківська області. А ось прихильників кандидатського «даропідношення» найбільше серед жителів Луганщини, Харківщини, Одещини і Хмельниччини.
Під які «лекала» українці міряють кандидатів у президенти? Для 57% опитаних важливим мірилом є особисті лідерські якості претендентів на булаву. На те, чи є у кандидата сильна команда, першочергово звертає увагу лише кожен третій. Обираючи між досвідченими і новими, 52% все ж схиляються до «підкованих» у політиці. Ідеологічні погляди кандидата вирішальні для 30% опитаних. Тих, для кого важливішою є не ідеологія, а соціально-економічна програма «бігунів» на президентську дистанцію, — удвічі більше.
49% українців хочуть бачити у президентському кріслі того, хто здатен забезпечити стабільність у країні. Спроможність кандидата забезпечити радикальні зміни визначальна для 43% опитаних.