«Команда от руководства пограничной службы — е… ть их тараном, чтобы повредить все»
Російські військові вчинили брутальний акт агресії проти України у Керченській протоці
![](https://img.wz.lviv.ua/6ycdjZBgxVq9Kk7hFxPz03XL4mw=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/381176/taran.jpg)
Росія вкотре показала світові свій імперський оскал. І знову жертвою обрала Україну. Цього разу — уже не приховано, не маскуючись під «народних ополченців», «зелених чоловічків», «добровольців-відпускників» чи «шахтарів-трактористів», а відкрито, нахабно, не криючись, демонстративно. Так, як чинять окупанти. Місце нового розгулу російської воєнщини — Керченська протока між Чорним і Азовським морями. В Україні і світі те, що сталося там минулої неділі, назвали актом відкритої агресії проти суверенної держави. У понеділок, 26 листопада, Верховна Рада екстрено зібралася на позачергове засідання. Розглядала звернення президента, Ради національної безпеки про введення воєнного стану в Україні терміном на 30 діб.
Штормило в Азовському морі давно. Йдеться не про природну стихію, а про систематичні, упродовж останніх чотирьох років, збройні провокації Росії проти України. Їхня мета — встановити цілковитий контроль над акваторією, перекрити водні торгові шляхи до Маріуполя, Бердянська, спричинити економічний колапс, соціальну напругу на південному сході, де зосереджена наша металургійна промисловість, завдати удару по обороноздатності нашої країни. Напруга наростала з кожним днем. У збройний конфлікт вона переросла 25 листопада.
Саме тоді три кораблі Військово-Морських сил України (малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ» і «Нікополь», рейдовий буксир «Яни Капу») здійснювали плановий перехід з Одеси до Маріуполя. Відповідно до Конвенції ООН з морського права і чинного договору з Росією про співпрацю у використанні Азовського моря та Керченської протоки, про цей похід було завчасно поінформовано російську сторону. Однак українських моряків росіяни зустріли у штики. Судна і літаки Чорноморського флоту РФ постійно заважали їхньому рейду, небезпечно зближуючись, погрожуючи розстріляти екіпажі, завдати ракетного удару по суднах. Під надуманою причиною (начебто біля Керченського моста сів на мілину суховантаж) росіяни заблокували прохід нашим суднам, а коли вони розвернулися, щоб повернутися додому, атакували їх.
Російський прикордонний корабель «Дон» протаранив український буксир, вивівши його з ладу (і сам врешті отримав дефекти). Інтернет облетіло відео, на якому видно, як російські командири, матюкаючись, наказують своїм підлеглим «давити» українців. Ось фрази з радіоперехвату розмов російських військових: «Надо ебаш… ть нах… й. Медведев уже в такой панике орет. Такое ощущение, что там уже президент контролирует всю эту х… ню… Команда от руководства пограничной службы — е… ть их тараном короче, чтобы нах… й… повредить все». Ця стенограма свідчить, що атаку на українців «благословили» кремлівські верхи…
В облогу було взято і два наші катери. По українських кораблях росіяни відкрили вогонь на ураження. Атакували наші судна десять потужних військових суден РФ і два сучасні бойові гелікоптери. Унаслідок цього нападу всі три українські судна було захоплено, а їхні екіпажі (йдеться про 23 особи) російський спецназ захопив у полон. За даними Міноборони України, шістьох наших моряків було поранено, двох з них — важко. Частину їх під посиленою охороною доправили до керченської лікарні, частину — на допити у Москву. Зв’язку з ними немає.
Свої дії Росія пояснила тим, що українці начебто незаконно перетнули її «державний кордон», «неправомірно зайшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря Російської Федерації». І це при тому, що, згідно з міждержавною угодою, Азовське море і Керченська протока є внутрішніми водами Російської Федерації та України. Відповідно до цієї угоди, «торгові судна і військові кораблі, а також інші державні судна під прапором Російської Федерації чи України… користуються в Азовському морі і Керченській протоці свободою судноплавства».
Україна називає такі дії росіян терористичним актом, міжнародним розбоєм. Солідарні з Києвом у цьому наші міжнародні партнери. Протест проти дій Кремля висловили десятки країн. У зв’язку зі збройною агресією Москви у Керченській протоці на вимогу України було скликано засідання Ради безпеки ООН. Напередодні серед ночі у Києві засідали РНБОУ і Військовий кабінет, де обговорювали протидію російським агресорам. Своїм указом президент ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони «Щодо надзвичайних заходів із забезпечення державного суверенітету і незалежності України та введення воєнного стану в Україні». У цьому рішенні — 12 пунктів, останній з них — таємний…
Президент Петро Порошенко мав телефонну розмову з генсеком Північноатлантичного альянсу Єнсом Столтенбергом, домовився з ним про скликання надзвичайного засідання комісії «Україна — НАТО». Українське керівництво провело переговори з лідерами провідних країн ЄС, насамперед — з членами «нормандської групи». Захід звернувся до Росії із закликом припинити блокування українських суден, відмовитися від погроз зброєю. Своєю чергою, Україна закликала світову спільноту ввести ще більш жорсткіші санкції проти Росії. Київ готує доповнення до свого позову проти Росії у Європейський суд з прав людини. І ще одне логічне рішення — Україна привела свої Збройні сили у повну бойову готовність.
Біля всіх консульств Російської Федерації в Україні відбулися стихійні акції протесту. Під стіни дипустанов люди приносили паперові кораблики, натякаючи на атаки українських кораблів з боку росіян. А також вивішували на огорожах закривавлені «тільняшки», які символізували пролиту кров українських моряків. Протестувальники палили шини, кидали запалені петарди, вимагаючи розірвати дипломатичні і торговельні відносини з країною-агресором, закрити кордони з нею…
Росія не вперше погрожує Україні на її морських рубежах. Свого часу екс-президент Леонід Кравчук згадував, як його російський колега Борис Єльцин шантажував застосуванням зброї у випадку, якщо Київ відмовиться передавати Москві Чорноморський флот. За часів президентства Леоніда Кучми росіяни зазіхали на острів Тузлу, вже будували туди дамбу. Коли Україною правив Янукович, російські прикордонники в Азовському морі безцеремонно розстріляли донецьких рибалок. Із початком російської агресії у 2014-му провокації росіян у морській акваторії України не припинялися жодного дня…
Коментуючи події у Керченській протоці, глава вітчизняного МЗС Павло Клімкін зазначив, що Україна шукатиме шляхів мирного врегулювання цього конфлікту. Однак зберігає за собою можливість застосування права на самозахист, як це визначено статтею 51 статуту ООН.