Коли на зміну «донецьким» прийшли «львівські»…
Що криється за регіональними впливами на політику центральної влади і на суспільне життя загалом?
![](https://img.wz.lviv.ua/-PoaLJHOyFbxDRhL4suA_a26RuE=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/377544/12.jpg)
Не так давно, анонсуючи проведення революційних реформ, один з майбутніх кандидатів у президенти в інтерв’ю «Високому Замку» пообіцяв: якщо я зайду на Банкову, в українській владі не буде регіональних кланів. Ні «дніпропетровських» — як при Кучмі, ні «донецьких» — як при Януковичу, ні «львівських» — як, мовляв, при Порошенку. В основу основ, бив себе у груди наш співрозмовник, буде покладено професійний, а не територіальний чи інші суб’єктивні підходи. Якщо вірити цьому «реформатору», ставка на своїх завжди шкодила будівництву держави, стимулювала корупцію, інші негативні явища.
Згадка про «львівських» змусила нас детальніше поглянути на нинішню кадрову політику у столиці. Багато в чому той старий-новий функціонер, з яким спілкувалися про вибори-2019, мав рацію: галичан на різних поверхах українського бомонду (не тільки політичного) справді багато. Їх там чи не більше, ніж «київських». А от щодо того, що це погано впливає на процеси у суспільстві, — готові посперечатися.
Нинішній президент є уродженцем Одещини, багато що його пов’язує з вінницьким Поділлям. А у свою команду він запросив представників різних географічних полюсів. «Західняки» у президентському таборі — не виняток. І вони не пасуть задніх.
Головним політтехнологом Петра Порошенка (і треба визнати — доволі успішним) є львів’янин Ігор Гринів. До 1 вересня за інноваційні реформи у канцелярії президента відповідав львів’янин Дмитро Шимків. Прес-секретарем глави держави теж є наш краянин (виходець з Бурштина) Святослав Цеголко. Фоторепортажі про діяльність першої особи держави готує ще один випускник журфаку Львівського національного університету — Михайло Марків, який походить з районного Миколаєва, що над Дністром…
«Слугами народу» у Верховній Раді виступають понад три десятки львів’ян. Щоб заощадити газетну площу, скажемо лаконічно: вони присутні майже у всіх фракціях і депутатських групах, включаючи «Опозиційний блок» (Ігор Шурма, Тарас Козак). Зрештою, «західняки» домінують у керівному органі ВР — керівник парламенту Андрій Парубій і віце-спікер Оксана Сироїд походять з міста Лева. Чимало їх очолюють профільні комітети, працюють в апараті Ради, є помічниками нардепів. Львів’яни — серед найпродуктивніших нардепів. Як і серед найбільш скандальних. Дехто, чого гріха таїти, своє перебування при високій посаді вбачає у тому, щоб з державної скарбниці вимантити побільше грошей для власного бізнесу, рідного округу (обмежуючи інші). І, готуючись до нових виборів, подає це як персональне благодійництво…
«Львівське лобі» відчутне і у Кабінеті Міністрів. Основу його складає перший віце-прем'єр Степан Кубів, який колись керував місцевим відділенням «Кредобанку». Міністр інфраструктури Володимир Омелян, міністр охорони довкілля Остап Семерак, міністр освіти Лілія Гриневич теж входять до «львівського» клубу. Як і заступники міністра охорони здоров’я Роман Ілик та права рука керманича освіти Павло Хобзей. Головним, хто у Міністерстві культури (по-суті, в уряді) відповідає за питання релігії і національностей, є ще один представник княжого міста — Андрій Юраш. До слова, одним з двох екзархів (представників) Вселенського Патріархату, які займаються утворенням Української помісної православної церкви, став єпископ Української православної церкви Канади Іларіон Едмонтонський, виходець зі Львова…
У правових структурах «нашого цвіту» теж повно. Очільником Державного бюро розслідувань обрано львів’янина Романа Трубу. Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою командує його краянин Назар Холодницький (його першим заступником є львів’янин Максим Грищук). Заступником голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів працює колишній голова Львівської ОДА Віктор Шемчук. «Львівським» можна вважати і генерального прокурора Юрія Луценка. Свої професійні і громадянські університети він пройшов у стінах тутешньої Політехніки. До слова, у пошуках цікавого чтива Луценко приїжджає на щорічний Форум видавців до Львова.
За національну валюту відповідає випускник Франкового вузу Яків Смолій. За національну пам’ять — директор однойменного інституту, львів’янин Володимир В’ятрович. За національну книгу — Олександра Коваль, яка недавно стала директором однойменного державного інституту.
Задають тон львів’яни і в інших сферах вітчизняної культури. Зірками першої величини в українському шоу-бізнесі є/були львів’яни Святослав Вакарчук, Руслана, «Піккардійська терція», Кузьма, DZIDZIO. За національну сцену — палац культури «Україна» — відповідає львів’янин Роман Недзельський, колишній гітарист культового гурту «Ватра» (чоловік культової співачки-політика Оксани Білозір).
І в українській моді на провідних позиціях роботи львівських дизайнерів — Роксолани Богуцької, Оксани Караванської, Олени Даць.
Гуру політичної телепубліцистики є львів’яни Мирослава Гонгадзе, Матвій Ганапольський, Микола Княжицький, Євген Глібовицький, Соломія Вітвіцька. Беззаперечну першість у спортивній журналістиці утримують львів’яни Віктор Вацко, Ігор Циганик, Олександр Гливінський.
Можна ще довго продовжувати список українців з львівським корінням, які, перебравшись до столиці, працюють на свою країну. Не буде перебільшенням сказати, що їх внесок у цю справу (за винятком окремих одіозних осіб, яких усі знають) вагомий. Нехай і далі підживлює Україну своїми благодатними водами ця невичерпна галицька криниця!
Коментар для «ВЗ»
Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій
Так само, як про «львівських», можна висловитися і про «кропивницьких», «миколаївських», «херсонських». Нема нічого поганого у появі в органах центральної влади представників різних регіонів. Навпаки, погано, якщо хтось обмежує такі впливи.
Інша річ — за якими принципами будуються ці відносини. І чи не стається так, що представники владної команди у власних лобістських інтересах вимивають кошти із центрального бюджету. Так було свого часу, коли представники донецької «еліти» вимагали для себе поблажок у створенні вільних економічних зон чи спрощеного оподаткування. Важливо, який саме результат показує та чи інша людина. А з якого вона регіону — не найголовніше. У зв’язку з цим виглядає дуже сумнівним законопроект, який зараз лежить у Верховній Раді. Він передбачає вибори до парламенту за відкритими регіональними списками. Якщо слова «відкриті списки» є зрозумілими і багато хто їх сприймає позитивно, то «регіональні» — викликає застереження. Бо у такий спосіб формуватимуться цілі політичні групи, які входитимуть до різних партій, але представлятимуть регіони. Може статися так, що у Раді вони себе ідентифікуватимуть не як представники тієї чи іншої політичної сили, а окремого регіону. Це може посилити сепаратистські тенденції, які у нас час від часу виявляються через сприяння сусіднім державам.