«Від автокефалії Української православної церкви Москву сильно тіпає…»
Важливе рішення Константинополь може прийняти уже 3 вересня. Але Кремль не полишає спроб цьому завадити
![](https://img.wz.lviv.ua/BrD4qW7uxfc8EnokmzE8FAXtjwY=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/376496/tomos-data.jpg)
Серед десятків вітальних телеграм, які надійшли в Україну з нагоди 27-річниці її незалежності, було коротке, але промовисте послання від Вселенського Патріарха. «Найтепліші вітання усім українцям, охопленим любов’ю Константинопольської Матері-Церкви», — написав Варфоломій. Цей знак уваги — один з багатьох, які Константинополь активно проявляє до України упродовж останніх місяців. Ще більше приємних новин з резиденції Вселенського Патріарха у стамбульському мікрорайоні Фанар Київ очікує у найближчий місяць-два. Зокрема, на початку наступного тижня, 3 вересня, коли там після трирічної перерви з’їдуться на Синаксис (зібрання, на якому вирішують найважливіші питання Церкви) усі ієрархи Константинопольського патріархату. За даними з багатьох джерел, цього дня Варфоломій І може зробити важливу заяву щодо помісності Української православної церкви.
Про автокефалію УПЦ у День Незалежності президент України Петро Порошенко говорив по телефону з Його Всесвятістю. Про незалежність Української православної церкви йшлося і у святковій промові глави нашої держави: «Не може бути вільним тіло, коли душа — в полоні. Нехай сьогодні нас почують у Константинополі, у Москві та Ватикані. Ми маємо твердий намір розрубати останній вузол, яким імперія відчайдушно намагається нас прив’язати до себе. Ми сповнені рішучості покласти край протиприродному та неканонічному перебуванню вагомої частини нашої православної спільноти у залежності від російської церкви. Церкви, яка освячує гібридну війну Путіна проти України, яка день і ніч молиться за російську владу і за військо — теж російське»… Зараз, коли ми відновили і захистили державну незалежність України із столицею в Києві, немає жодних причин для того, щоб серед інших Помісних Православних Церков не було рівної їм Помісної Православної Церкви України".
Президент наголосив, що питання надання томосу про автокефалію для Православної церкви України виходить далеко за межі релігійного. «Воно з того ж ряду, що зміцнення армії; що захист мови; що боротьба за членство в Євросоюзі та НАТО. Це — ще один стратегічний орієнтир на нашому історичному шляху. Це — вагома складова нашої незалежності», — зазначив Петро Порошенко.
Утім, у низці ЗМІ за останні дні було поширено багато інформації, яка мала би посіяти зневіру у прихильників Української помісної православної церкви. Ледь як не доконаний факт її провалу трактували майбутню зустріч у Константинополі (призначену на 31 серпня) московського патріарха Кирила і Вселенського Патріарха. Мовляв, гонець із Москви, передрікаючи всілякі катаклізми, таки «вламає» Варфоломія не надавати УПЦ незалежний статус. Поширювали чутки, що на Варфоломія І, на прохання Путіна, натиснув (чи ще має це зробити) президент Туреччини Ердоган.
Як ще один аргумент на користь того, що ідею автокефалії УПЦ вирішили заблокувати або ж відкласти у довгий ящик, називали звістку про те, що запланований на 10 вересня Синод Вселенського Патріархату з «українського» питання (саме на Синоді затверджують такі доленосні рішення) перенесли на 9−11 жовтня. Про це, зокрема, у своїх інтерв’ю стверджував відомий богослов, архімандрит Російської православної церкви Кирило (Говорун).
Деякі оглядачі говорили і про те, що у кращому випадку УПЦ нададуть статус митрополії, а не проголосять її помісною, автокефальною. На це речник УПЦ Київського патріархату архієпископ Євстратій (Зоря) заявив: «Усі переговори (світські та церковні) від квітня і дотепер ведуться щодо автокефалії, а не митрополії. Під час переговорів не раз наголошувалося саме на цьому. Всі ієрархи, які звернулися до Вселенського Патріарха у квітні цього року, просили надати томос про автокефалію, а не створити митрополію. Так само як і президент разом з парламентаріями просили надати томос про автокефалію, а не створити митрополію».
Важливою інформацією, яка навряд чи сподобається Кремлю і підконтрольному йому Московському патріархату, володіє вітчизняний експерт з питань релігійного життя Ярослав Коцюба, який представляє Інститут світової політики. Посилаючись на власні джерела, аналітик ствердив кілька речей. Перше — томос про автокефалію Української православної церкви уже написано. На думку пана Коцюби, цей документ є «канонічно досконалим і бездоганним». Адже його підготовку патронував сам Вселенський Патріарх, який є одним із співзасновників Товариства канонічного права Східних Церков, він під час свого навчання у Римі писав дисертацію на цю тему. За словами Ярослава Коцюби, безпосередньо до написання томоса для УПЦ має відношення професор Афінського університету Власіос Фідас, якого вважають одним з найкращих фахівців з канонічного права.
Особи, наближені до Фанару, кажуть, що томос складатиметься із чотирьох глав. У них буде описано ситуацію, яка склалася з УПЦ, пояснено мотиви надання автокефалії, а також буде описано історичні й канонічні підстави для цього (згадка про Матір-Церкву, якою для УПЦ є Константинополь). А ще, очікується, у томосі буде (тобто вже прописано) обов’язки УПЦ, канонічні рамки її діяльності у статусі автокефальної.
«Наші джерела, — зазначає Ярослав Коцюба, — запевнили, що всі питання автокефалії для Української церкви буде роз’яснено в останній день Синаксису — 3 вересня. Саме ця дата має стати ключовою. Відповідаючи на уточнююче запитання, чи буде надано автокефалію, у Стамбулі нам відповіли: «Так, буде!».
А тим часом…
Російські хакери Fancy Bear намагалися отримати доступ до електронного листування верховних помічників Вселенського Патріарха Варфоломія І, який вирішує, чи надавати автономію Українській Помісній Автокефальній Церкві. Про це інформує «Українська правда» з посиланням на розслідування Associated Press.
Коментарі для «ВЗ»
Петро Кралюк, професор Острозької академії, доктор філософії
Зустріч московського патріарха Кирила із Вселенським Патріархом буде знаковою. Московські патріархи, як правило, до Стамбула не їздили. Якщо не помиляюся, це буде чи не перший такий візит. Це свідчить про те, що Москва дуже зацікавлена у тому, щоб залишити Україну у своїй сфері впливу. Наскільки сильним буде тиск Кирила і чи піддасться цьому тиску Варфоломій І? Як на мене, Вселенський Патріарх уже зробив низку кроків, тож відступати йому недоречно. Інша справа, що може бути досягнуто певні домовленості щодо перенесення томосу. Можливо, автокефалію УПЦ буде подано у такій формі, яка дещо задовольнятиме Москву. Томос для УПЦ може стати предметом дискусій. Тим більше, що Вселенський і Московський патріархати перебувають зараз далеко не у дружніх стосунках, між ними є чимало зон конфлікту. Можливо, під час цієї зустрічі буде зроблено спроби домовитися. У тому числі, як не прикро це звучить, — за рахунок України…
І все ж я — оптиміст. Вважаю, що рано чи пізно томос буде підписано, автокефалію УПЦ буде надано. Утім, не треба сподіватися, що це буде дуже швидко. Думаю, що восени Вселенський Патріарх ще проводитиме низку консультацій з представниками інших православних церков. А після них питання буде вирішено.
Олександр Палій, історик, релігієзнавець, політолог
Натиснути на Варфоломія І може не Кирило, а російський президент Путін — через свого турецького колегу Ердогана. 10 вересня Путін їде на переговори до Стамбула. А уряд Туреччини має серйозний вплив на Вселенський Патріархат, чия резиденція розташована у Стамбулі. Тобто Кремль спробує задіяти всі наявні у нього ресурси. Москву від історії з автокефалією УПЦ сильно тіпає, тож там докладатимуть усіх зусиль, щоб її не було надано. Але ми бачимо, що керівництво Вселенського Патріархату зробило так багато у справі надання томосу УПЦ, що розвертатися йому не випадає. Думаю, Константинополь і надалі рухатиметься у правильному напрямку.