«1 квітня польські автобуси зі Стрийського автовокзалу не їхали взагалі. Ніякого палаючого автобуса не було…»
Громадський активіст Ігор Зінкевич повідомив про «підпал у Львові польського автобуса». Поліція і «еменесники» цю «сенсацію» спростували. Чи покарають провокаторів?
![](https://img.wz.lviv.ua/ZpgE1qxNy9_z-BxNsjO_ApJ57KI=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/368584/f-avtobus-pidpal1.jpg)
Скандальна новина про те, що 1 квітня, близько другої години ночі, поблизу Стрийського автовокзалу невідомі підпалили польський автобус, виявилась фейком. Про це на своїй сторінці у «Фейсбуці» написав депутат міської ради, gравоохоронець і громадський активіст Ігор Зінкевич: «Поступила інформація, що поблизу Стрийського автовокзалу невідомі особи підпалилипольський автобус та обклеїли його червоно-чорними листівками. Пожежу погасили. На місці події поліція. Ніхто з людей не постраждав. Такі дії невідомих, на мою думку, створять лише погіршення українсько-польських відносин».
Дописувачі у соцмережах не вгамовувались, що це: чийсь невдалий першоквітневий жарт, свідома провокація, чи був врешті-решт жахливий підпал?
Аналізували ситуацію довкола начебто підпалу польського автобуса у Львові і ЗМІ. На інформаційному сайті «Західний фронт» з’явилася стаття під назвою «Дивна першоквітнева пожежа у Львові». Цитую: «Чи не вирішив раптом адміністратор Фейсбук-спільноти „Varta1 — Варта1“ вранці Вербної неділі та католицького Великодня спробувати перевірити медіапростір на критичне мислення із допомогою „першоквітневого розіграшу“. Звичайно, простіше за все було б включитись у режим пошуку „руки Кремля“, перш ніж отримати офіційні відповіді від правоохоронних органів, і почати істерично розганяти неперевірену інформацію по мережі, — йдеться у статті журналістів. — Натомість критичний підхід до оцінки будь-якої інформації все ж таки схиляє до висновку, що це схоже на дивно специфічний „першоквітневий жарт“. Попри активне поширення цієї інформації у ЗМІ — першоджерело у всіх одне, немає реакції офіційних джерел. Інформація була занадто „сира“, аби робити висновки про її достовірність. Принаймні ну де ж ці „червоно-чорні листівки“, якими нібито було обклеєно автобус, і чому номер автобуса на фото затерто? Звертає на себе увагу саме джерело „вогню“ та кількість диму, його напрямок руху! Якось це до болю схоже на „фаєр“, якими футбольні матчі зривають! При цьому схоже на те, що лежить він доволі далеко від самого автобуса, оскільки, якщо б горів автобус, то, ймовірно, дим би йшов прямо від нього — вгору чи вбік. А на фото дим йде в сторону автобуса і лише потім, відбиваючись від нього, йде вгору-вбік. На другому та третьому фото — „пожежа“ зникає, але жодного сліду пожежників, води чи пожежних шлангів немає. Де відблиски проблискових маячків пожежних автомобілів, їх фар? Невже пожежі гасять у повній темряві? А велика кількість диму водночас не дає можливості встановити місце події для того, аби виїхати для перевірки!».
З усього виглядає, що ніякого підпалу польського автобуса не було. Але…
Спростували цю інформацію і в обласній поліції, і в управлінні ДСНС у Львівській області. «Жодних подібних звернень до підрозділів Головного управління Національної поліції у Львівській області не надходило», — заявили правоохоронці.
«Такого факту не було. Наші підрозділи не викликали, на місце події ми не виїжджали. Цю інформацію не підтвердили ні в поліції, ні в СБУ», — сказали «еменесники» у коментарі для журналіста «ВЗ».
Тоді кому вигідна така провокація, така інформаційна диверсія? Поляки, коли прочитають таку новину, ймовірно, що повірять у написане. А там, поки розберуться…
Ба більше… В унісон з інформацією Ігоря Зінкевича про підпал польського автобуса з’явилась інформація про те, що у Львові оголосили бойкот польським товарам. Про це на своїй сторінці у «Фейсбуці» заявив інший громадський активіст, координатор Бойкотного руху Олег Радик: «Економічний Бойкотний рух з нагоди 1 квітня оголошує початок протестів щодо торговельних відносин із Польською Республікою. Це пов’язане з позицією Польської держави щодо Бандери і Шухевича». З його слів, громадські активісти будуть вимагати відмовити у комунальних субсидіях власникам «польських блях» і карт поляка. А також першою акцією протесту буде вимога відставки… Гелени Пайонкевич із посади керівниці юридичного департаменту ЛМР.
Щоправда, коли дописувачі у соцмережах почали обурюватися такій, м’яко кажучи, дивній протестній акції, Олег Радик написав: «Та жарт це». А потім додав: «Я не є впевнений, кого більше ненавиджу: росіян чи людей без почуття гумору».
Я зателефонувала до Ігоря Зінкевича, аби особисто від нього почути, «звідки ноги ростуть» у всій цій завуальованій історії? І ось що він сказав: «Я узгодив з певними органами, що не буду коментувати цієї події. Але й не видаляю цю новину зі своєї сторінки. Вже скоро все буде зрозуміло».
«Це ваш невдалий жарт?» — допитуюсь.
«Якщо б це був жарт, я б про це написав. Правильно? Я працюю у певних структурах, які в принципі…, — не договорює фрази пан Зінкевич. — Є ситуація, ми вам її пояснимо пізніше, у межах нашої компетенції».
«Всі служби спростували цей підпал», — кажу. «СБУ не прокоментувала цю ситуацію. І ми не коментуємо її на данному етапі. Я забезпечую правопорядок з громадського боку, щоб було спокійно у місті Львові. Але у нас також є свої проблеми, які треба відпрацьовувати».
«Так виглядає, що хтось намагається вкотре розхитати ситуацію у місті», — кажу.
«Згадаємо, як мене звинувачували в обмані щодо ситуації в Мостиськах, коли затримали проплачених людей, які стояли з банерами, що Львів — то польське місто… У нас йде гібридна війна, дуже важка, — веде далі Ігор Зінкевич. — Але одне можу вам спокійно сказати: я не затриманий за розпал ворожнечі між Україною та дружнім народом Польщі…». «Вас вже допитали спецслужби?» — питаю. «Ні. Мене ніхто нікуди не викликав. На даному етапі йдуть усі процесуальні дії, документація і все решта. Ще раз скажу, йде гібридна війна, у нас постійно з польською стороною є певні конфлікти. Я не розумію, чому я розпалюю ворожнечу тим, що ми забезпечили правопорядок і не довели до жодної жертви, безпосередньо представників польської сторони? Щоб ви розуміли, жертв немає. Але на даному етапі я не можу підтвердити вам цю інформацію».
Після розмови з Ігорем Зінкевичем ця ситуація виглядала ще більш заплутаною. Я зателефонувала на Стрийський автовокзал (вул. Стрийська, 109), аби розпитати працівників про ймовірний підпал польського автобуса. Диспетчер автовокзалу чітко сказав: «Поліція приїжджала, але ніяких інцидентів не було зафіксовано. Зараз вам точно скажу: 1 квітня польські автобуси зі Стрийського автовокзалу не їхали взагалі. Свято було. Ще раз кажу: ніякого палаючого автобуса не було!».
Розставив усі крапки над «і» керівник обласної поліції Львівщини Валерій Середа. «Ми хіба давали таку інформацію? — запитав мене генерал. — Про це треба питати того, хто цю інформацію вкинув в інформаційний простір. Жодних слідчих дій нами не ведеться. Жодного підпалу не було. У нас його не зареєстровано, в ДСНС нічого такого не зареєстровано», — сказав Валерій Середа.
Нагадаємо, наприкінці березня Самбір Львівської області стрепенувся від «сенсації», яку поширили у соцмережах. Група у «Фейсбук» виклала кілька фото, на яких літній чоловік у центральній частині міста на завжди людних східцях біля ринку лежить у калюжі власної крові. Автори стверджували, що це «польський слід», що три молодики у футболках (одяг не для того сезону) з написами польської Армії Крайової спочатку торгувалися з літнім чоловіком, аби купити у нього яблучка, потім говорили до нього погані слова, згодом висловили до України територіальні претензії і напали з кулаками на старенького… Правоохоронці передивилися камери відеоспостереження і побачили, насправді чоловік сам упав, вдарився, потекла кров… А власник магазину, біля якого начебто стався інцидент, Юрій Лешкович розповів: «Був дзвінок зі Львова від націоналістів, які уже почали гуртуватися, щоб їхати у Самбір і виловлювати «кривдників» дідуся.